• Základní informace
 • Fotografie a videa
 • Co dělat když…
 • Chov poštolky
 • Záchranné stanice
 • Zeptejte se
 • Poštolka obecná(Falco tinnuncullus)

  Vyhledávání:

  ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

   

   

  Život poštolky, obecná fakta

   

  Pomoc zraněnému dravci

   

  Hnízdění poštolek

   

  Chov poštolky

  Tomuto tématu se věnuje celá sekce webu Chov poštolky.

   

  Potrava a dokrmování poštolek

   

  Poradna

  Před položením dotazu se, prosím, pokuste najít odpověd v následujících sekcích:

  v sekci zákládní informace,
  v sekci co dělat když,
  v sekci chov poštolky.

  Pokud jste nebyli úspěšní, podívejte se prosím, zda se Vaše otázka nenachází
  v pravém sloupci.
  Je tam? Klikněte na ni.

  Nenašli jste na stránkách kýženou odpověď? Zeptejte se odesláním níže zobrazeného formuláře. Během několika hodin, maximálně dnů, Vám dotaz zodpovím.  Poznámka: uvedete-li svůj e-mail, nebude zde veřejně zobrazen, ale jakmile bude Vaše otázka zodpovězena, přijde Vám na něj odpověď.

  Otázky a odpovědi

  Oprava Falco tinnunculus


  dne 26.07.2017 se zeptal ZUZANA EKLOVÁ

  Oprava: Flco tinnunculus


  dne 26.07.2017 se zeptal ZUZANA EKLOVA

  Dovoluji si Vás upozornit na malý překlep -chybku v latinském názvu poštolky obecné v záhlaví stránky - máte tam o jedno L navíc FALCO TINUNCULUS. zdravím Z. EKLOVÁ


  dne 25.07.2017 se zeptal ZUZANA EKLOVA
  Odpověď:

  Dobrý den,

  děkujeme za upozornění. Je s podivem, že si tohoto překlepu na stránkách fungujících řadu let nepovšiml dříve. Upozornění bylo z poradny předáno osobám s patřičným administrátorským oprávněním, takže zvukomalebné latinské jméno poštolky obecné se snad vbrzku v záhlaví těchto stránek  dočká odstranění nadbytečného “l” a opravy na “tinnunculus”.

  Dobrý den, na můj poslední dotaz není nutné odpovídat. Publikaci o poštolkách "PTÁK ROKU 2002" jsem konečně našla a stáhla si ji na webu ČSO. Původně tam psali, že je rozebraná? A informaci o způsobu trávení a stravování poštolek jsem již také získala. Již Vás nebudu svými dotazy doufám unavovat. S přátelským pozdravem Z. EKLOVÁ


  dne 17.07.2017 se zeptal Z. Eklová

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je normální že samice sedí na vejcích už cca 6 týdnů a zatím není žádný náznak líhnutí. Na vejcích se střídá samec se samicí. Vejce jsou v truhlíku s hlínou v 7. patře panelového domu v Brně.


  dne 16.07.2017 se zeptal Jan Novotný
  Odpověď:

  Dobrý den,

  To, že poštolky takto dlouho sedí na vejcích normální je. Je jen otázka, zda se z vajec ještě něco vylíhne.

  Nevím do jaké míry máte odpozorován začátek sezení na vejcích. Pokud jste délku sezení počítal od prvního vejce, je ještě pravděpodobné, že se mláďata vylíhnou. Poštolka, i když posedává na vejcích již předtím, začne řádně sedět až když se blíží konec snůšky, obvykle na vejci předposledním. Teprve potom začíná inkubace (tj. samička má zvýšenou teplotu, čímž začne vejce opravdu zahřívat a začnou se vyvíjet zárodky). Hřeje samice, menší samec ji střídá, aby v době, kdy se samice vzdálí, vejce nezastydla. Inkubace má trvat cca 28 dní;  v literatuře se uvádí se délka sezení 21-31 dní, ale výjimečně bylo u nás údajně zjištěno i 42 dní.

  Poštolky během sezení vejce obracejí, aby se zárodek stejnoměrně vyvíjel a před vyklubáním se z vajec již poštolčata ozývají. Vejce, z nichž se nic nevylíhne, mohou být neoplodněná, mohou zastydnout v průběhu sezení (vejce mohou být zaplavena v prudších deštích a stát neúnosně dlouho ve vodě, pokud např. truhlík nemá odtok) nebo se mláděti nemusí podařit prorazit skořápku. Rodiče na takových vejcích, která jim připadají divná, po určitém čase přestanou sedět, mohou je vyhodit z hnízda nebo zkonzumovat. Než tak učiní, tak to ještě nějakou dobu zkoušejí. Jak dlouho, to záleží také na zkušenosti obou rodičů. Poštolka u vás snesla vejce relativně pozdě, což může znamenat že jde mladý a nezkušený pár nebo o druhý pokus o hnízdění.

  Zajímalo by mě co se děje s mládětem, když zemře? Poštolky ho někam odnesou?? nebo ho sežerou? Nejslabší mládě v n hnízdě našich poštolek vypadalo včera jako by spalo, ale v takové nepřirozené poloze na zádech, pak asi po 2h leželo na bříšku stále stranou od ostatních v těch vedrech (rodiče asi 4h pryč) doufala jsem, že mládě spí. Dnes ráno z hnízda zmizelo-celé hnízdo je uklizené. Zmizely i zbytky ulovených zvířat. Bylo možné mládě zachránit? Nejstarší mládě je staré 11 dnů nejmladší bylo staré cca 7 dnů. Byl mezi nimi velký rozdíl ve velikosti. Ty 2 starší už mají sem tam malinká peříčka. Od jakého stáří je možné mláďata poštolek přikrmovat kuřecím masem (kuřecími srdíčky bez tuku)?


  dne 10.07.2017 se zeptal eklová
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Pokud mládě z nějakého důvodu uhyne, poštolky, sourozenci nebo rodiče, ho jednoduše zkonzumují. Nejmenší mládě (pokud je nemocné, nemusí to být to nejmladší) v nepříznivém roce při nedostatku potravy může uhynout. Pokud je mezi mláďaty velký rozdíl, přikrmování nemusí pro záchranu toho nejmenšího stačit. Samice se někdy kolem 10 - 11 dne po vylíhnutí většiny mláďat rozhodne, že už na nich nemusí sedět ani v noci a mládě, které má teprve první bílé ochmýření, může jednoduše prochladnout. Samice chrání mláďata v prvních 10 dnech jejich života, kdy ještě nedokáží regulovat svou tělesnou teplotu, také před horkem; zaostalé poštolče pak může doplatit i na přehřátí. Může tak uhynout i mládě, které předtím bylo čilé a bylo řádně krmeno.  Pozdní vylíhnutí může znamenat také to, že mládě bude mít nějaké zdravotní problémy. Rozdíl ve vzrůstu oproti starším sourozencům, který zdravé poštolče dokáže, pokud netrpí hladem, hravě dohnat, se pak výrazně prohlubuje.

  Samice v době, kdy už na mláďatech nesedí, může v letech, kdy je to potřeba, začít opět lovit. Nejlepší lov je po ránu a v podvečer; přebytky z lovu i to co uklidí na hnízdě, si poštolky mohou schovávat pro pozdější konzumaci ve skrýších. V době největšího horka, kdy i mláďata jen odpočívají, nemusí se poštolčí rodiče objevit i po několik hodin. Samce i samici ostatně budete vídat čím dál tím méně. Odrostlejším mláďatům (přes 20 dní), která se dokáží sama nakrmit, už jen potravu rychle předají a klidí se z dosahu ostatních křiklounů.

  Poštolky, které hnízdí u lidí za okny v truhlících a na balkonech, jsou pořád divoká zvířata. Do jejich života bychom měli zasahovat co nejméně. To platí i o umělém přikrmování. Je to ostatně již v odpovědi na Váš dotaz z 5.7.2017. Ponecháte-li vlastní krmení mláďat na samici a pouze odložíte potravu někam, kde si ji snadno najde, nemusíte se starat o to, zda ty kousky masa (mohou to být i kuřecí srdíčka), jsou moc velké nebo malé. Tímto způsobem byste měli přilepšovat poštolkám pouze tehdy, je-li to nezbytně potřeba a dodávka potravy opravdu vázne. (Příčinou mohou být mimo úhynu jednoho z rodičů i nepříznivé povětrnostní podmínky pro lov - dlouhodobý déšť nebo velmi silný vítr). Poštolčata potřebují pro svůj zdárný vývoj přirozenou potravu. Pokud to přeženete, může samice, která jako inteligentní pták rychle pochopí, kde je snadný zdroj potravy,  přestat lovit. Také samec může omezit dodávku potravy, protože se o ni poštolčata nebudou dostatečně hlásit.

  Dobrý den , cttela jsme se zeptata mam na okne 4 posolky jenze bydlim ve 14 patre a ony vsechny popadali dolu prootze uz zacinaji mit peri a litaji tam a zpet dole jsem je odchytla nastesti ani jedno neni zranene a dala je na balko ktery je bezpecnejsi nez tenky parapet jenze ted mam strach jestli si je matka najde nebo je mam vratit na parapet


  dne 07.07.2017 se zeptal Klára
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Vycházím - li z nejopatrnějšího vyjádření, jehož se mi dostalo dříve od ornitologa, bezpečně přemístit by měla jít mláďata ve věku minimálně cca 25 dní. Nemělo by to být na vzdálenost větší než cca 20 metrů.  Rodiče jsou totiž ochotni krmit mláďata tak, jak průběžně opouštějí hnízdo (činí tak ještě asi měsíc po vyletění). Poštolčata se na tuto dobu připravují tak, že se postupně naučí hlasitě kříčet a mávat křídly, aby na sebe dostatečně upozornila. Jde tedy o to, zda Vaše poštolčata už jsou dost velká a umí se o potravu přihlásit, a jak daleko je balkon, na který jste je dala, od okna, na jehož parapetu se vylíhla. Píšete, že mláďata začínají už mít peří. Z toho ale bohužel mnoho nepoznám. Pokud jsou převážně opeřená jen se zbytky chmýří a balkon je patro níže nebo hned vedle, nemělo by být přemístění problém. Pokud jsou převážně ochmýřená a ještě hlasitě nehulákají na rodiče, bude nejlépe dát je zpět do hnízda na parapet. Pokud se náhodou, i to se může stát, vylíhla na holém parapetu a ne v truhlíku nebo jiné nádobě na rostliny, tak je do takové nádoby dejte. Případně jinak zabezpečte proti vypadení (vysypat většinu hlíny z truhlíku, pokud byl plný; přidat nějakou jednoduchou zábranu, kterou neodfoukne vítr) .

  doplněk k předchozím dotazům MĚLO BY SE maso krájet v rukavicích, aby lidský pach neodradil samičku, aby hnízdo neopustila?


  dne 05.07.2017 se zeptal ZUZANA EKLOVÁ

  Odpověď: Dobrý den, i když se ukazuje, že ptáci nemají tak špatný čich, jak se kdysi předpokládalo, rozhodně není u většiny druhů o mnoho lepší než u nás lidí. Není tedy potřeba se obávat, že by poštolky reagovaly na pach člověka. Ptáci se čichem také neřídí pokud jde o rozpoznávání mláďat, takže lze vypadlá ptačí mláďata lze bezproblémově vracet do hnízd nebo je umisťovat u náhradnidních pěstounů. To, že je možno se ptačího mláděte dotknout, neberte ale prosím jako návod. Ta nejmenší poštolčata jsou docela křehcí tvorečci a ta odrostejší dovedou pěkně seknout zobákem.

  DOBRÝ DEN. Máme v truhlíku poštolky-z 5 vajíček se vylíhly 4, 5 by se mělo líhnout asi dnes nebo zítra. Poštolka již po druhé odletěla a nechala mláďata-holátka bez dozoru 2 jsou ještě slepá? 2 již vidí. Nemám je přikrmovat?Samec tu byl včera minimálně 4-5xdnes ještě ne. V případě, že by zahynul - dají se mláďata odchovat (popř. i v bytě? než se opeří a pak venku v truhlíku než se naučí létat? od jakého stáří mláďat?jak často by se musela krmit a jak velkými sousty)Jestliže samička odlétla na víc jak 30 min-5 vajíčko se asi již nevylíhne? Dík za rady.Lze dát nakrájené kuřecí maso nebo srdíčka do misky - aby si je samička vzala až přiletí?NEbo není dobré kvůli možné infekci od much?


  dne 05.07.2017 se zeptal ZUZANA EKLOVÁ
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Nepropadejte panice. Hlavní je z obav nad tím, co vše se může přihodit, samici zbytečně nerušit a neplašit. Pokud samec nosí potravu (může ji samici předávat i někce v okolí mimo hnízdo a nemusíte ho tedy na hnízdě vidět), samice mláďata pravidelně krmí a po většinou dne a přes noc na nich v tomto věku sedí, není důvod se znepokojovat nad osudem mláďat. Samice kryje mláďata do věku cca 10 dní, protože dokud mají pouze první bílé ochmýření, nejsou schopna regulovat svoji tělesnou teplotu. Musí je tedy chránit před zimou nebo před přílišným teplem. Sama nejlépe ví, kdy a na jak dlouho se přitom může vzdálit. To, že se vzdálila na více než půlhodiny z posledního vejce, nemusí být rovněž pro vylíhnutí posledního mláděte nijak fatální. Samice ostatně pozná, zda se z vejce něco vylíhne a i podle toho se chová.

  Pokud samice nemá dostatečný přísun potravy pro mláďata od samce, můžete jí pomoci tak, že jí přilepšíte nějakým tím kouskem libového kuřecího nebo hovězího masa. Kousky masa se doporučuje obalit do zvířecích chlupů a přidat drcené skořápky nebo sépiovou kost. Dají se sehnat i myší holátka, myši nebo vyřazená jednodenní kuřátka. Takovou doplňkovou potravu v případě, že samice je v pořádku a o mláďata se stará, nepodáváme mláďatům, ale necháme samici, aby mláďata nakrmila sama. Můžete ji nechat v době, kdy je pryč, někde, kde si jí po návratu všimne. Samice by si Vás totiž neměla zafixovat jako snadný zdroj potravy. Je potřeba rovněž to s přikrmováním nepřehánět co do množství. Jeden nebo dva kousky masa velikosti myše denně na přilepšenou v tomto věku úplně stačí.

  Jinak plně nahradit poštolčatům péči rodičů bez patřičných znalostí, vybavení a zázemí nemůžete; to je opravdu věcí odborníků. Pomoc nejbližší záchranné stanice by bylo nutno vyhledat také, pokud by mláďata skutečně ztratila matku v době, kdy má ještě na nich sedět, v prvních 10-11 dnech jejich věku. Samec jim sice nepřestane nosit potravu a mohdy je dokáže i nakrmit, ale bude mít problémy s tím je zahřívat nebo chránit před horkem. Ale nic takového, jak předpokládám a doufám, u Vás nehrozí.

  Dobry den a dekuji moc za odpoved. Tu spolecnost EKPAZ jsme kontaktovali jeste ten den, kdy je muz donesl. Jejich konecne reseni bylo poslat postolcata v krabici autobusem do jejich zachranne stanice, jak jsem vyrozumela, jsou to minimalne 2 hodiny jizdy - mame 40 ti stupnova vedra - nevim, jestli by to ptaci prezili - moc se mi to nezamlouva. A navic nam rekli, at zavolame az po nedeli a to byl ctvrtek. A ted k ptacatum. Mysi asi opravdu nesezenu na vesnici v Recku hady nikdo nechova (naopak z nich maji panickou hruzu). Snad sezenem 1denni kuratka a holubi maso. Zatim jsou na kurecim mase a pridavam jim zloudek z vajicka a chlupy z nasich psu :) . Pred jidlem jim poustim zvuk postolky z youtube. Vcera mi to dospelejsi mlade uletelo na sousedni vyssi dum, ale nezvladlo to a spadlo na zem, nastesti se mu nic nestalo a podarilo se mi ho vratit domu. Zatim dekuji. S pozdravem Klara


  dne 02.07.2017 se zeptal Klara Svobodova

  Odpověď: Po mailové komunikaci mimo poradnu na téma zda poštolčata patří či nepatří do záchranné stanice, doplňujeme prozatímní konec příběhu, jak ho popsala sama paní Klára:

  Dobrý den,

  tak příběh SNAD bude mít dobry konec! Poštolčata před chvílí odjela autobusem do Thessaloniki.
  Ale to, co předcházelo, už nechci znovu prožívat.
  Muž mi poštolky přinesl ve středu večer, noc strávily v přepravce v kuchyni. Hned druhý den ráno jsem jim pod střechu domu připevnila boudu z přepravky a kartonové krabice, a protoze nelétala, tak tam celý den seděla a já je chodila krmit, no spíš jsem cely den seděla na stráži před domem a jen se ozvala, tak jsem je krmila.
  V sobotu ráno starší poštolče vzlétlo a namířilo si to do 2. patra sousedního domu, nezvládlo dolet a po zdi se svezlo na balkon v přízemí. - Chodím na procházky se psy, ale pouze po cestách, do vysoké trávy bych nevlezla ani omylem, přece jen zmijí je tady mnohem víc než v Česku. Kvůli poštolce, abych ji z toho balkonu zachránila, jsem musela ten dům oběhnout zezadu a tak hadi ne-hadi, škorpioni a jiná havět a trny ne-trny jsem překonala 20 metrů vysoké trávy jen v pantoflích a poštolku odchytla a donesla ji zpět domu.
  Protože bylo 40-tistupňové vedro a poštolky viditelně strádaly, přenesla jsem je do domu a posadila na polici (starší mládě se snažilo létat i tam), večer jsem je znovu přestěhovala do boudičky pod střechu a zakryla kartonem, aby je v noci nechytla sova nebo kočka. To stejné (bez útěku) se dělo i v neděli. V mezičase jsem na internetu hledala všechny dostupné informace. Vždy před krmením jsem jim pustila video z youtube https://www.youtube.com/watch?v=13IwnnHXRTc

  V pondělí ráno jsem boudičku odkryla a než jsem jim donesla jídlo, starší mládě mi uletělo opět na sousední dům, ale tentokrát na střechu, po chvilce ze střechy na sloup, pak přeletělo nade mnou na další sloup a pak BYLO PRYČ. Už od rána foukal vítr, ale naráz se změnil (což je pro Řecko typické) ve vichřici, která převracela kontejnery na odpadky.
  Druhé mládě jsem opět přenesla do domu na polici a v různych intervalech jsem chodila ven s tabletem, pouštěla jsem video z youtube a pozorovala okolní domy a stromy dalekohledem a NIC.
  Vítr vál tak, že i ostatní ptáci měli co dělat.
  Střídavě jsem brečela a nadávala a chtěla zabit manžela, že poštolky nenechal tam, kde byly.
  Nakonec jsme se domluvili s http://drasi-agriazoi.gr/ , že jim dalšíi den ráno zbylé mládě pošleme.
  Večer jsem hledání vzdala a protože vítr nepolevoval, druhé poštolce jsem nechala na noc na polici.
  Nasledovala noc plná vyvrácených stromů a mrtvých ptáků.
  Ráno jsem nemohla dospat, ještě před šestou jsem s kávou a tabletem vyšla před dům a začalo voláni z youtube nanovo. Dalekohledem už jsem nesledovala, nedoufala jsem.
  Po slabé hodince jsem šla dovnitř, vytáhla jsem okenice, druhé mládě se probudilo, tak jsem ho nakrmila. Pak se začal probouzet zbytek rodiny a v 8 hodin jsem šla otevřít bránu, aby mohl vyjet syn do práce.......... a co nevidím........POŠTOLKA SEDÍ ZPĚT V BOUDIČCE!!!!!!! Tolik radosti už jsem dlouho nezažila!!!
  Pak už to šlo rychle: telefon do záchranné stanice, telefon na autobusové nádraží, krabice ze supermarketu, ještě udělat dírky na vzduch, spousta slz a šťastnou cestu!!!!
  V teto chvíli jsou ještě na cestě, ale během dne zavoláme, aby jsme věděli, jak tu cestu poštolky zvládly a během týdne se muž urve z práce a pojedeme se tam podívat.

  To je zatím vše
  S pozdravem a letu zdar  Klára
  P.S. E mail klidně zveřejněte, ať si počtou i jiní ptáčníci amatéři.

  dakujem za obsiahlu odpoved.. stretol som sa aj s nazorom, ze takto samica moze provokovat mladata k opusteniu hniezda.. malym uz rastie perie, chvost uz maju celkom pekny.. kazdopadne, samica sa dnes objavila a 2x zakrmila, takze je vsetko v poriadku.


  dne 01.07.2017 se zeptal viktor
  Odpověď:

  Dobrý den,

  To je dobrá zpráva, že je samice v pořádku a stará se.

  Ptačí rodiče se opravdu mohou snažit lákat mladé, aby opustili hnízdo tím, že jim nosí potravu někam poblíž. Poštolčí mláďata ale nemusí rodiče většinou k létání nijak nabádat, samo je to láká do světa. To se děje, až už jsou mláďata vzletná, zcela opeřená. Tzn. od věku 27 dní; na balkoně mají obvykle dostatek místa pro letecký trenink, takže vylétávají později, když je jim 30-35 dní. Ještě další měsíc se pak zdržují v nejbližším okolí hnízda, zdokonalují si letecké dovednosti a rodiče jim stále nosí potravu. Hlásí se o ni hlasitým křikem a máváním křídel. Mladé poštolky pak spíše rodiče pronásledují s žadoněním o potravu, takže je rodiče někdy musí na konci onoho dokrmovacího měsíce zahnat.

  Zdravim, mame na balkone sokolov, ale samica je 2 den nezvestna. jedno z mladat vypadlo z kvetinaca dole na podlahu balkona, tak sa kvetinac presunul na zem, aj druhe mlada vyskocilo na podlahu. niekto z rodicov pri nich bol, ale neviem, ci samica alebo samec. nasledne som par krat videl priletiet samca, ale ten aj odletel (s koristou).. lieta tu po okoli, schovava mysi na strechy a sem tam vyvolava.. mladata poriadne 2 dni nejedli.. co sa mohlo stat? krpci su v bednicke na povodnom mieste, cize nie na zemi.


  dne 01.07.2017 se zeptal viktor
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Na dálku těžko ze zaslaných informací říci. Je možné, že se samici opravdu něco přihodilo, ale také možná nesledujete hnízdo tak podrobně a mohly Vám její návštěvy u mladých uniknout. Nepíšete bohužel, jak velká mláďata jsou. Ale pokud vyskakují ven z květináče ležícího na podlaze balkonu, už asi nebudou nejmenší. Obecně čím větší poštolčata jsou, tím méně času s nimi rodiče tráví. Poté co je mláďatům více než 10 dní, nemusí už na nich samice sedět a může začít vzdalovat a podle potřeby lovit. Pokud je málo potravy, může být pryč i poměrně dlouho. Také samec jí kořist nemusí předávat na hnízdě; to, že ukrývá kořist ve skrýších v okolí hnízda, není nic neobvyklého. Pokud samec přinese kořist v době, kdy jsou mláďata na hnízdě sama, tak jim ji nechá, když se o ni aktivně přihlásí. Pokud se mláďata o potravu nehlásí (nemají hlad nebo jsou naopak hlady nebo nějakou nemocí už apatická), je docela přirozené, že kořist zase odnese a schová. Naopak i menší žadonící mláďata dokáží samce vyprovokovat k tomu, aby je nakrmili. Pokud jsou mláďata hladová, tak se dokáží o potravu opravdu vehementně hlásit, ve vyšším věku, když už je jim přes 20 dní, i hodně hlasitě. V tom věku se už pomalu dokáží i sama nakrmit (nejprve myši polykají, později si je už umí i natrhat).

  Máte-li pouze 2 poštolčata a jsou dostatečně velká, samec by měl situaci zvládnout, i pokud se samici něco přihodilo.

  Chce to hlavně zachovat klid a snažit se pořádně odpozorovat (aniž byste rodiče plašili), co se vlastně děje a jak se poštolčata vzhledem ke svému věku chovají. Pokud jim již podrůstá opeření nebo mají již jen zbytky ochmýření, jsou převážně sama, ale jsou čilá, není důvod se znepokojovat. Přitom to, že část horkého dne napůl prospí rozplácnutá na zemi ještě neznamená, že by jim něco chybělo.

  Dobry den, prosim o radu. Vcera mi muj muz prinesl dve mladata postolky - 1 uz ma peri, druhe peri + chmiri. Udajne vypadla z hnizda,z vysokeho stromu, nebyla moznost je tam vratit. Ziji v Recku a tady se pomoci moc nedovolam, takze mi asi zustanou.Ale chtela bych je jen odchovat a nechat byt volne, jestli je to mozne. Krmim je kurecim masem. A po kapkach jim davam vodu (mame ve stinu 33 stupnu). V prizemnim domku jsem jim pod strechu pridelala bedynku jako hnizdo. Moc, moc, moc prosim o radu, co mam delat dal. S pozdravem Svobodova


  dne 30.06.2017 se zeptal Klara Svobodova
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Brát domů mláďata poštolek, která už jsou opeřená nebo mají jen poslední zbytky ochmýření, není to nejlepší, co pro ně může člověk udělat. Tato mláďata už jsou ve věku, kdy přirozeně opouštějí hnízdo a na zem se mohou dostat při jednom z prvních nepodařených leteckých pokusů. Protože mláďata mají tendenci dělat vše společně, může se tak ocitnout na zemi i mladší mládě. Mláďata v tomto věku rodiče nepřestávají krmit i když jsou mimo hnízdo. Nejlepší způsob, jak poštolčatům v takovém případě pomoci, pokud je hnízdo nedostupné, je vysadit je co nejvýše poblíž hnízda. Rodiče si už je najdou, mláďata se dokáží dostatečně hlasitě hlásit.

  Ale stalo se a už je máte doma. Pokud ptáčatům podáváte kuřecí maso, je to v pořádku, ale poštolky jako ostatní dravci potřebují i tzv. balast. Lépe je vždy pokusit se sehnat myší holátka, myši nebo vyřazená kuřátka (i v Řecku si je někde obstarávají chovatelé hadů). Krátkodobě můžete přidat např. drcené skořápky. Vodu na pití nepotřebují, uvítají ale nízkou misku na koupání.

  Odchovávat sama byste je ale neměla. I v Řecku pro ně určitě jde najít odbornou pomoc. Obdobou naší sítě záchranných stanic by měla být celostátní síť  Ελληνικό Κέντρο Περίθαλψης Αγρίων Ζώων (Hellenic Wildlife Hospital) - ΕΚΠΑΖ - na jejich stránkách http://www.ekpaz.gr, najdete kromě emailového i telefonní kontakty (http://www.ekpaz.gr/contact/). Pokud to nevyjde, můžete zkusit kontaktovat řeckého partnera Birdlife International: Greece - Hellenic Ornithological Society (HOS). Na jejich stránkách http://www.ornithologiki.gr/ najdete ostatně další užitečné odkazy a kontakty.

  Dobrý den, máme poštolku na římse u domu v 6. patře. Poštolka sedí na vejcích už víc jak 2 měsíce, ze základních informací vím, že by měla sedět tak 28 dní. Jak je možné, že tam pořád sedí? Copak nepozná, že už nic nevysedí? Čekáme na ní už dlouho :) A mohou v takovém případě začít stavební práce, při kterých poštolka přijde o toto hnízdicí místo a bude muset hledat nové? Děkuji za odpověď.


  dne 14.06.2017 se zeptal Jiří
  Odpověď:

  Dobrý den,

  nevím do jaké míry máte odpozorováno dění na hnízdě a dobu sezení na vejcích. Poštolka posedává na hnízdě ještě před snesením prvního vejce. Snáší pak vejce obden a nejprve na nich trvale nesedí. To začne až když se blíží konec snůšky, obvykle na vejci předposledním. Teprve potom začíná inkubace (tj. samička má zvýšenou teplotu, čímž začne vejce opravdu zahřívat a začnou se vyvíjet zárodky). Inkubace má trvat cca 28 dní;  v literatuře se uvádí se délka sezení 21-31 dní, ale výjimečně bylo u nás údajně zjištěno i 42 dní.

  Délka sezení se pro pozorovatele může zdánlivě prodloužit i tak, že z nějakého důvodu samice opustí snůšku a do hnízda snese další vejce nová samice.

  Poštolka ostatně sedí i na již vylíhnutých mláďatech po dobu cca 10 dní, dokud mají ještě pouze první prachové bílé ochmýření a nejsou schopna regulovat svoji tělesnou teplotu. Chrání je tak před prochladnutím nebo naopak v horkých dnech před přehřátím. Pozorovatel sledující hnízdo jen občas z povzdálí nemusí zaregistrovat, že se něco pod sedící poštolkou změnilo.

  Během samotného sezení poštolky vejce obracejí, aby se zárodek stejnoměrně vyvíjel a před vyklubáním se z vajec již poštolčata ozývají. Pokud jsou vejce neoplodněná nebo zastydlá, dovedou poštolky rozpoznat, že z vajec nic nebude a samy na nich přestanou sedět (asi tak po týdnu po uplynutí doby, kdy by se mláďata měla vylíhnout). Mohou je přitom jen tak opustit, vyhodit z hnízda nebo zkonzumovat.

  Doporučuji nyní ponechat vše přirozenému průběhu a vyčkat konce hnízdění.

  Co se týče stavebních úprav, obecně je potřeba pro jejich provádění v hnízdním období předem požádat o odchylku z obecné ochrany ptáků (k tomu více v odpovědi na dotaz ze 4.4.2017). Je možné, že je pro stavbu již vyřízeno, v tom případě stanovuje určité podmínky, které je potřeba respektovat. Pokud ještě vyřízeno není, délka vyřizování povolení pravděpodobně nebude o mnoho kratší než doba než poštolky hnízdo opustí nebo vyvedou mladé.

  Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu. V malém háječku u rybníka jsme našli mládě poštolky, tedy domníváme se, že se jedná o poštolku. Mládě má ještě chmíří, ale konce křídel se mu už zbarvují do hnědé až zrzavé barvy, která se střídá s hnědou. Našli jsme zde i peří, které zbarvením odpovídá Poštolce. Mládě sedělo na zemi, zraněné nebylo, dokázalo i utíkat. Hnízdo se nám nepodařilo najít..Je nějaká možnost, jak mu pomoci, nebo si ho matka najde i na zemi?


  dne 10.06.2017 se zeptal Eliška
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Pokud je mládě poštolky ještě převážně ochmýřené a pera jsou viditelná jen na na okrajích křídel a ocásku, je ještě poměrně malé na to, aby přežilo mimo hnízdo. I když už bude starší než 10 dní a matka ho proto nemusí trvale chránit před zimou nebo horkem, stejně na zemi snáze prochladne. Na zemi je také velká pravděpodobnost, že mládě uloví nějaký predátor. Problém bude mít ale především s tím, že si ho rodiče nemusí všimnout a nebudou ho krmit.

  Podmínkou pro to, aby rodiče mládě, které se vzdálilo z hnízda nakrmili, je, že se dokáže samo aktivně o potravu hlásit. Činí tak pronikavým křikem a máváním křídel, jimiž reaguje na blížící se rodiče. Takto se začínají projevovat až mláďata ve věku od cca 20 dní. Tedy mláďata, na nichž už vidíte postupně se objevovat peří kolem očí, a nahoře na zádech a křídlech. Připravují se tak na dobu kdy vyletí z hnízda a rodiče je budou ještě asi měsíc dokrmovat.

  Převážně ochmýřené mládě dravce vypadlé z hnízda tedy valné šance na přežití bez lidské pomoci nemá. Optimální pomocí je vrácení do hnízda, které se Vám ale, jak píšete, nepodařilo najít. Jinak patří odchov takového mláděte do odborných rukou.
  Mládě pochopitelně již druhý den nemusí na místě nálezu být. Ale v každém případě, pokud pro jeho záchranu chcete něco podniknout, domluvte se nejprve s nejbližší záchranou stanicí. Databázi záchranných stanic vede MŽP a najdete jije dostupná zde, seznam stanic i s mapou najdete rovněž na stránkách Zvíře v nouzi. Na stránkách většiny stanic najdete i základní pokyny pro pomoc zvířatům v nouzi (např. Pomoc ptákům v nouzi na stránkách brněnského Ptačího centra).


   Vytisknout  Nahoru
  Webdesign studio CobraDesign poradna@postolka-obecna.cz
  provozováno na eShopSystem.