• Základní informace
 • Fotografie a videa
 • Co dělat když…
 • Chov poštolky
 • Záchranné stanice
 • Zeptejte se
 • Poštolka obecná(Falco tinnuncullus)

  Vyhledávání:

  ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

   

   

  Život poštolky, obecná fakta

   

  Pomoc zraněnému dravci

   

  Hnízdění poštolek

   

  Chov poštolky

  Tomuto tématu se věnuje celá sekce webu Chov poštolky.

   

  Potrava a dokrmování poštolek

   

  Poradna

  Před položením dotazu se, prosím, pokuste najít odpověd v následujících sekcích:

  v sekci zákládní informace,
  v sekci co dělat když,
  v sekci chov poštolky.

  Pokud jste nebyli úspěšní, podívejte se prosím, zda se Vaše otázka nenachází
  v pravém sloupci.
  Je tam? Klikněte na ni.

  Nenašli jste na stránkách kýženou odpověď? Zeptejte se odesláním níže zobrazeného formuláře. Během několika hodin, maximálně dnů, Vám dotaz zodpovím.  Poznámka: uvedete-li svůj e-mail, nebude zde veřejně zobrazen, ale jakmile bude Vaše otázka zodpovězena, přijde Vám na něj odpověď.

  Otázky a odpovědi

  Na poli nám létá mnoho poštolek a máme jejich hnízdo přímo na zahradě,poštolky zrovna mají mladé a já se chci zeptat jestli bych si jednu mladou poštolku nemohl odchovat a kdy je nejlepši začítk,soused je k nim totiž moc "nešetrný" a střílí po nich brokovnicí,už u něj bylo několik ornitologických společností ale vždy se z toho nějak vyvlík,nemám proto žádnou jistotu že jim esestřelí rodiče. S pozdravem Michal


  dne 16.03.2011 se zeptal Michal Pustka

  Odpověď: Už mají mladé? Nějak brzy.. Umělý odchov jen tak svévolně, bezdůvodně, především ale bez povolení, je stejným porušením zákona, jako činnost souseda. Poštolka je zákonem chráněný dravec a její nepovolený odstřel je přestupkem.

  Pokud tedy pořídíte důkaz o takovém jednání (větší počet svědectví, nahrávku, či v nejhorším případě zastřelenou poštolku), obraťte se na policii.. Do odebrání poštolky z hnízda, ač chápu vaše dobré úmysly, bych se nepouštěl nejen kvůli legislativě, ale především proto, že péče o malou poštolku je velmi náročná (pravidelné krmení, zahřívání atd.), nehledě na to, že jí nedokážete poskytnout stejnou a potřebnou výchovu, jako samy poštolky.

  Proto bych vsadil na to, že je soused nesejme, nechal odchov přírodě a pokusil se proti sousedovi bojovat cestou domluvy (to zaprvé), případně cestou ohlášení opakovaného porušování zákona (s patřičnými důkazy).

  Krmí poštolka svá mládata?


  dne 16.03.2011 se zeptal Kovácová

  Odpověď: Ano, viz informace zde na webu..

  Dobrý den,v posledních letech máme v okolí našeho domu problémy s přemnoženými holuby. Vzpomínám na dobu tak před osmi lety, kdy na střeše sousedního paneláku hnízdily poštolky a o holubů zde bylo o poznání méně. Prosím, souvisí přítomnost poštolek se sníženým množstvím holubů? Pokud ano, prosím, co máme udělat pro to, aby se poštolky vrátily. Děkuji Vám za odpověď. Kavanová


  dne 03.03.2011 se zeptal Kavanová

  Odpověď: Dobrý den, ohledně první části dotazu vás odkáži na tento příspěvek (viz seznam v pravém sloupečku). Jak motivovat poštolky k zahnízdění - maximálně asi tím, vytvořit jim na některém balkóně posledního patra v paneláku komfortní bydlení - například větším květináčem s hlínou, třeba ještě nějak krytým před deštěm. A potom jen doufat, že se poštolkám zalíbí. Lepší odpověď mne nenapadá.

  dobrý den.chtěl bych se zeptat jestli je pravda že poštolky "smrdí".děkuji za odpověď


  dne 20.02.2011 se zeptal Dominik Pokorný

  Odpověď: Každý živočich "smrdí", tedy i poštolky. Při hnízdění ale především smrdí zbytky myší a trus.

  prosím vás po kolika kusech poštolku chovat děkuji


  dne 29.11.2010 se zeptal lukas

  Odpověď: Poštolka není domácí zvíře. Běžně se chovají po jedné. Běžně poštolky žijí v páru a jsou si věrné.

  Chtěl bych se zeptat jak by mělo vypadat zažádání o vyjímku na odchyt dravce z přírody nemůžu nikde najít aspoň šablonu. Předem díky za odpověď


  dne 25.11.2010 se zeptal Honza

  Odpověď: To vám bohužel neporadím, ale pokud něco naleznete, budu rád, když mi to pošlete, aby se to tu pro příště mohlo objevit.

  Dobrý Den nevíte kdo by daroval Poštolku již jsem jednu měl a odlitla mi děkuji za odpovědi


  dne 24.11.2010 se zeptal Petr M

  co všechno postolka potřebuke abich ji mohla chovat ??? děkuji


  dne 17.11.2010 se zeptal eliska

  Odpověď: Veškeré mně známe informace naleznete na tomto webu.

  Dobrý den, chtěla bych natřít budku pro ptáčky. Lze použít i výrazné barvy? Děkuji.


  dne 09.11.2010 se zeptal Dufková

  Odpověď: Domnívám se, že ano.

  Dobry den chci se zeptat zda se poštolky mužou krmit kuřecími játry,nebo kuřecim masem a kde poštolku chovat nebo mít přes zimu aby neumrzla děkuji za odpověd


  dne 11.10.2010 se zeptal Radek

  Odpověď: Zdravím

  http://www.postolka-obecna.cz/chov-postolky/#dokrmovani-postolky

  Poštolka je částečně stěhovavý pták, mnozí jedinci zde zůstavají přes zimu. Chov poštolky je popsán na téže stránce výše.

  dobry den chtela bych se zeptat soused ma 3 dni postolky myslim si ze to nema legalne nema ani ma to penize jsou postolky chranene soused rad bere co neni jeho dekuji vam za odpoved Michala


  dne 30.08.2010 se zeptal Michala

  Odpověď: Zdravím, nějak v příspěvku postrádám onu otázku.. Problém legality chovu je popsán v sekci Chov poštolky.

  Dobrý den, našli jsme zraněnou poštolku a odvezli do záchrané stanice. Tam nám bylo řečeno, že křídlo už napravit nepujde. Chtěli bychom si jí nechat, postavit voliéru apod. Pán nám řekl, že by ji doporučoval utratil. Nebo že by ji nechal na chov. Lítat už tedy nemůže, ale žádné vnější poranění nemá a má se velice k světu. Bohužel už jsme domu dorazili bez ní. Bylo nám řečeno, že až si vyřídíme potřebná povolení. Ale že takových už tady bylo a že se nikdo stejně nevrátil. Je nám to docela líto a rádi bychom jí získali zpět. Je tedy proto, abychom poštolku měli doma třeba pouze "dojít na obecní úřad". Jak tady čteme? všude se uvádí pouze odkazy na zákony. Nejde nám o chov.


  dne 10.08.2010 se zeptal Veronika

  Odpověď: Dobrý den. Čísla zákonů, která jsou uvedena zde na stránce "Chov poštolky", mi poslal před asi třemi lety ornitolog. Vůbec nevím, o jaké zákony jde, jen jsem je zveřejnil. V této problematice se příliš neorientuji, vycházím tedy jen z informací, o které se se mnou odborníci podělili. Ten text výše nad zákony, je od mladého ornitologa, asi rok starý, takže by měl být aktuální. Mělo by Vám tedy stačit podat žádost na patřičném obecním úřadě. Minimálně Vám právě na tom úřadě poradí, co případně ještě potřebujete. Praktické zkušenosti však nemám, proto pokud to na tom úřadě zkusíte, budu rád, když mi dáte vědět, jak jste dopadla.

  dobrý den, letos jsme měli na balkoně mláďata poštolky. Bylo to svým způsobem zajímavé, ale přiznám se, že příští rok už o to nestojím. Prosím o radu, jak balkon zajistit, aby poštolka už na něj nemohla - stačí síť ? Kladla by poštolka vajčka na holou dlažbu na balkoně ? Děkuji.


  dne 30.07.2010 se zeptal jitka

  Odpověď: Dobrý den, bude-li síť dostatečně pevná a bude-li pokrývat všechny možné přístupy na balkon, pak bude dostačující.

  U náš hnízdily na balkoně v květináči, viz fotogalerie. Pak jsme jim před novou sezónou květináč odstranili a když se tam dodatečně poštolka objevila, odehnali jsme ji. To byl pro ni jasný signál "Tady holka už ne". Sice se občas na balkoně objeví, pamatuje si to místo, ale hnízdí jiinde.

  Tedy má odpověď, na dlažbě, pokud v okolí nebudou nějaké předměty, které by prostor nějak vymezovaly, by poštolka nezahnízdila.

  Dobry den chcel by som kupyt postolu a neviem kto ma chov tohto sokola. Som sokoliar zo slovenska a tu postoly nikto neodchovava.


  dne 29.07.2010 se zeptal Jozef

   Potřebuje poštolka pít?

  Prosim vás, našel jsem poštolku a nevim jestli bych ji měl dávat pít vodu?


  dne 28.07.2010 se zeptal Jakub Čačík

  Odpověď: Nikoli, poštolky vodu nepijí, stačí jim obsažená v potravě. Vodu používají pouze ke své očistě (denně se koupou).


   Vytisknout  Nahoru
  Webdesign studio CobraDesign poradna@postolka-obecna.cz
  provozováno na eShopSystem.