• Základní informace
 • Fotografie a videa
 • Co dělat když…
 • Chov poštolky
 • Záchranné stanice
 • Zeptejte se
 • Poštolka obecná(Falco tinnuncullus)

  Vyhledávání:

  ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

   

   

  Život poštolky, obecná fakta

   

  Pomoc zraněnému dravci

   

  Hnízdění poštolek

   

  Chov poštolky

  Tomuto tématu se věnuje celá sekce webu Chov poštolky.

   

  Potrava a dokrmování poštolek

   

  Poradna

  Před položením dotazu se, prosím, pokuste najít odpověd v následujících sekcích:

  v sekci zákládní informace,
  v sekci co dělat když,
  v sekci chov poštolky.

  Pokud jste nebyli úspěšní, podívejte se prosím, zda se Vaše otázka nenachází
  v pravém sloupci.
  Je tam? Klikněte na ni.

  Nenašli jste na stránkách kýženou odpověď? Zeptejte se odesláním níže zobrazeného formuláře. Během několika hodin, maximálně dnů, Vám dotaz zodpovím.  Poznámka: uvedete-li svůj e-mail, nebude zde veřejně zobrazen, ale jakmile bude Vaše otázka zodpovězena, přijde Vám na něj odpověď.

  Otázky a odpovědi

  Dobrý den,létají mi na parapet poštolky(panelák).Dneska jsem jim stlouknul takou menší bedýnku a dal do ní písek a trochu drobných kamínku.Pomohl sem jim nebo uškodil?Děkuji za odpověd(Jsou nádherný)


  dne 02.05.2015 se zeptal Lenka

  Odpověď: Dobrý den,

  Poštolky, které k Vám létají, nemusí nutně hledat místo pro hnízdění, ale jen místo k odpočinku nebo přespávání. Pokud se bedýnka aspoň trošku podobá tomu, jak by měla vypadat polobudka pro poštolky aneb poštolkovník, tak ji poštolky k hnízdění mohou využít. Ne-li letos, tedy tento nebo jiný pár v příštím roce. Vybírají si totiž místo k zahnízdění obvykle už na podzim; touto dobou už je ve městech, kde hnízdí dříve než v otevřené krajině nebo na venkově, hledají jen ti poslední opozdilci.

  Do polobudky by nemělo pršet ani foukat, podestláno by mělo být 2-3cm. "Střihy" na polobudku pro poštolku neboli poštolkovník jsou různé (třeba takovéto), Uvádějí se základní rozměry:

  • Půdorys dna 25x25cm či spíše 30x30cm  nebo i větší (25x40)
  • Výška 33-40cm, spíše 40cm; minimální výška 30 cm
  • Vletový otvor buďto 15x15 nebo 1/2 - 2/3 přední stěny

  Bidýlek pro přistávání netřeba. Neškodí ale zamyslet se nad tím, zda poštolčata při prvním leteckém pokusu budou mít poblíž bezpečné místo k přistání.

  Dobry den, vcera jsem objevila, ze se nam na balkone v truhliku uhnizdila postolka a uz tam mela i jedno vajicko. Normalne bych se snazila udelat vse pro to, aby si tam mlade odchovala a snazila bych se ji nerusit, protoze je to hezky a uzitecny ptak. Jsem ale tehotna a v cervnu cekame nase prvni miminko a castejsi pristup na balkon bude treba. Balkon mame u loznice a bojim se, aby stebetani mladat pak nebudilo i mimco nase a nebyla tak rozhozena jak s nej, tak z mladat. Kdyz ted snesla prvni vajicko, jak priblizne dlohou bychom mlade se samici na balkone meli? A delaji velky hluk? Jde mi o to, zda to vydrzet, kdyz by to bylo na chvili nez porodim a nebo uz ze zacatku zasahnout a vajicka popripade zlikvidovat....coz bych nesla tezce, ale bohuzel musim ted vice myslet na sebe. Popripade, kdybych ted zabranila pokracovani hnizdeni (kvetinac bych z balkonu odstranila), ma postolka moznost si rychle najit nove jine misto na hnizdeni a tento rok vyvest mlade? Dekuji za odpoved.


  dne 29.04.2015 se zeptal Lucie Hotovcova
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Poštolka snáší vejce ob den až ob dva dny, přičemž obvyklá snůška je 4-6 vajec. Na vejcích začíná doopravdy sedět až ke konci snůšky (obvykle na předposledním vejci).  Důvodem je to, že se snaží co nejvíce zkrátit dobu mezi vylíhnutím prvního a posledního mláděte. Všechna poštolčata se pak zkušené samičce mohou vylíhnout i během jednoho dne. Doba inkubace, kdy samička sedí na vejcích, trvá přibližně 28 dní. Po vylíhnutí mláďat je samička ještě 10-14 dní zahřívá (případně chrání před přehřátím). Minimálně dalších 14 dní je potřeba počítat do doby, než poštolčata poprvé vyletí. Poté je rodiče ještě v okolí hnízda asi měsíc zásobují potravou.

  Poštolky jsou velmi hlučné v době námluv a páření, v době sezení na vejcích a následného zahřívání mladých se jejich o jejich přítomnosti co do zvukových projevů vůbec nemusíte vědět. Před opuštěním hnízda se ale mláďata musí naučit rodičům dostatečně hlasitě ohlásit, aby je v době, kdy už budou poletovat po okolí, při návratu s potravou našli. Není to zas tak hrozné, miminko našich sousedů s křikem poštolčat problémy nemělo.

  V době, kdy už poštolka snesla vejce, by se s vejci nebo hnízdem nemělo manipulovat. V tomto stadiu by něco takového s největší pravděpodobností zhatilo celé hnízdění. Nemělo by se tak činit i s ohledem na platné zákony.  Zákon o ochraně přírody a krajiny poskytuje ochranu všem druhům ptáků, kteří se vyskytují na území Evropské unie, přičemž je zakázáno “úmyslné poškozování nebo ničení jejich hnízd a vajec nebo odstraňování hnízd; - úmyslné vyrušování těchto ptáků, zejména během rozmnožování a odchovu mláďat. V případě, že nic jiného nezbývá je nutno požádat o výjimku. Příslušným orgánem ochrany přírody jsou v tomto případě tam, kde není jiný kompetentní orgán ochrany přírody (tedy mimo území národních parků, chráněných krajinných oblastí a jejich ochranných pásem  a pozemků určených pro účely obrany státu), obecní úřady obcí s rozšířenou působností - odbory životního prostředí). V takovémto případě lze asi očekávat rozhodnutí ponechat poštolku vysedět vejce a mláďata (podle konkrétní situace) případně ve vhodnou dobu převést do záchranné stanice nebo k náhradním rodičům.

  Zdravím, za oknem se mi v truhlíku uhnízdila poštolka a nakladla i vajíčka. Všimla jsem si, že už na nich sedí. Ale pokaždé, když příjdu domů, uletí. Máte nějaký nápad, jak jim z toho truhlíku udělat úkryt, aby se tak neplašili? Děkuji


  dne 27.04.2015 se zeptal Petra Š
  Odpověď:

  Dobrý den,

  pokud už poštolky na vejcích trvale sedí, tak s truhlíkem raději nemanipulujte a pokuste se to nějak vyřešit v interieru. Případná úprava by Vám ale neměla zabrat o moc víc než čtvrt hodiny, aby vejce nezastydla. V podstatě jde o provizorium na cca 4 týdny, kdy poštolka sedí na vejcích; v prvních dnech po vylíhnutí, kdy je ještě potřeba poštolčata zahřívat, by se také neměla moc vzdalovat

  Plašší poštolky reagují podle mých zkušeností především na prudké pohyby za oknem nebo otřesy. Hlasitý hovor nebo jiný hluk (pokud se to co do decibelů nepřežene) jim nevadí. Jde tedy o to, aby Vás zvenku nebylo moc vidět. V místnosti, kde nepotřebujete tolik světla, jako je třeba ložnice, je nejjednodušší stáhnout rolety nebo žaluzie. V ostatních místnostech jde o to zakrýt nějak spodní část okna. Podle konkrétní situace to může být třeba paraván (mně osobně se pro takovýto účel osvědčil) nebo něco na způsob vitrážky (záclony na spodní část oken) z vhodného neprůsvitného materiálu.

  Ahoj chtěl bych se zeptat: bydlím ve Šluknovském výběžku a nevím kde by se v mém okolí dala koupit poštolka poradíte mi??


  dne 19.04.2015 se zeptal Honza

  Odpověď: V poradně nikdo evidenci registrovaných chovatelů (u nikoho jiného poštolku legálně pořídit nelze) nevede. Můžete zkusit získat kontakt v některém sokolnickém středisku. Přímo ve  Šluknově funguje sokolnický kroužek při střední odborné škole lesnické  (http://sokolnici-sluknov.webnode.cz/); měl by být i dobrým místem i pro získání praktických informací o tom, co chov poštolky obnáší, i zkušeností, pokud žádné nemáte. Opakovaně upozorňuji na zákonné podmínky chovu (na těchto stránkách v oddíle chov poštolky nebo v knize Ptáci a zákon, kterou lze stáhnout na stránkách ČSO).

  Kmé správě udělala jsem to dobře?!?


  dne 16.03.2015 se zeptal karolína

  Odpověď: Ať šlo o hnízdo kteréhokoliv ptáka, nemělo se ničit. Jak je uvedeno v odpovědi níže, vyplývá to i ze zákona. Zabránit svévolnému poškozování hnízda je správné nejen v hnízdním období, ale i mimo ně. Stejně jako poštolky i jiní ptáci totiž vyhledávájí v nové hnízdní sezóně své loňské hnízdo. Zatímco poštolky si poměrně snadno, když nenajdou loňský květináč, v němž předtím hnízdily, najdou něco jiného, tak jiní ptáci se se situací, kdy nenajdou loňské hnízdo vyrovnávají daleko hůře. Z těch synantropních třeba rorýsi.

  Viděla jsem malé hnízdo poštolek a slyšela jsem lidi vlastně cikána který chtěl ho znicit. Zařvala jsem na ně utekli. Už se nikdy nevraceli.


  dne 16.03.2015 se zeptal karolína

  A chce mít aspoň havrana havran se dá vycvičit že ano?


  dne 16.03.2015 se zeptal karolína

  Odpověď: Tyto stránky jsou věnovány poštolce obecné. Co všechno se dokáže naučit havran polní, který stejně jako ostatní krkavcovití patří k nejinteligentnějším obratlovcům, a jaké jsou podmínky pro jeho chov, je tedy potřeba hledat jinde. Nicméně i pro havrana polního tak jako pro ostatní u nás volně žijící ptáky platí, že je nelze jen tak odchytávat, chovat nebo prodávat...

   Jak odehnat poštolku

  Dobrý den, mám rodinný domek a na vrcholové vaznici krovu střechy mi sedají poštolky. Soused odnaproti říkal, že tam viděl 2 najednou. jelikož je to přímo nad vchodem do domu a poštolky mi tam neustále kálí a vyvrhují myši. Je to nepříjemné. Jak se jich mám zbavit - odehnat je, aby si šli kálet jinam?


  dne 12.03.2015 se zeptal PetrP

  Odpověď: Poštolky k Vám létají a posedávají na daném místě, protože se jim z nějakého důvodu zamlouvá - jako místo k odpočinku, místo pro přespání, místo, v jehož blízkosti si vyhlédli své letošní hnízdo. Než se rozhodněte pro jakékoliv řešení, je dobré zamyslet se nad důvody, pro které si ptáci ono místo oblíbili. Můžete dle situace zkusit mechanické zábrany. Můžete  jim také nabídnout něco lepšího pro posed, případně hnízdění, co nebude přímo nad vstupem do Vašeho domu. Při troše tolerance můžete také zkusit umístit pod posed podložku, která by zachytila trus a vývržky. Pokud patříte k lidem, kteří nesnesou zvířecího podnájemníka pod jednou střechou ani na jednom pozemku, tedy se je před začátkem hnízdění (!) můžete pokusit zaplašit. Obecně asi platí, že by strašáci měli být pohybliví popř. i vydávat zvuky (proužky staniolu, igelitu ve větru, plechovky, sklenice na tyči dnem vzhůru apod). Osobně ovšem o jejich účinnosti dost pochybuji. Závěrem připomínám, že na poštolku se vztahuje tzv. obecná ochrana (§ 5a zák. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny). Zákon o ochraně přírody a krajiny poskytuje ochranu všem druhům ptáků, kteří se vyskytují na území Evropské unie, přičemž je zakázáno:- úmyslné poškozování nebo ničení jejich hnízd a vajec nebo odstraňování hnízd; - úmyslné vyrušování těchto ptáků, zejména během rozmnožování a odchovu mláďat.

  Chtěl jsem se zeptat kde by se dala poštolka legálně koupit poraďte něký web nebo chovatele. Předem ďekuji za odpověď.


  dne 23.02.2015 se zeptal luky

  Odpověď: Legálně lze poštolku kopit pouze u registrovaného chovatele. Kontakty na ně v této poradně nikdo nemá. Můžete zkusit získat kontakt v některém sokolnickém středisku nebo počkat na inzeráty nabízející poštolky s doklady Cites, které se každé léto objevují na netu. Opakovaně doporučuji seznámit se zákonnými podmínkami chovu (na těchto stránkách v oddíle chov poštolky nebo v knize Ptáci a zákon, kterou lze stáhnout na stránkách ČSO).

  CHtěl bych se zeptat jestli k povolení na chov poštolky potřebuju něáké poučující kroužky.


  dne 21.02.2015 se zeptal Šimon

  Odpověď: Než se někdo rozhodně pro chov a pustí se do něj, je dobré získat potřebné znalosti. Podle věku se nabízejí kroužky ornitologické (jejich seznam je na stránkách ČSO), sokolnické kroužky pro děti (např. Falcopredonum), sokolnické kroužky při středních lesnických školách (ve Šluknově, Trutnově, Písku). Nezaškodí brigáda u ukázkářů nebo v záchranné stanici, praxe u sokolníka...

  Dobry den. Sháním poštolku a zatím nikdo k ní nemel potrebne papiry. Poslalibystemi prosim odkaz na nejakeho chovatele? Pak mám dalsi otazku sestre je 14 a rozhodujese kam pude na skolu. Miluje ptaky a zvirata vseobecne. Víte neco o ochranárich zvirat? ona by se jim rada stala ale nevi co proto bude muset udelat. Dik kata


  dne 15.02.2015 se zeptal Katka

  Odpověď: Dobrý den, kontakty na chovatele v této poradně nikdo nemá. Můžete zkusit získat kontakt v některém sokolnickém středisku (jejich adresář najdete zde). Mimo to se nabídky prodeje mláďat z chovu s Cites povinnými doklady na netu objevují pravidelně každé léto. Před zakoupením dravce doporučuji seznámit se s tím, co takový chov obnáší.

  Setra, pokud nsměřuje na vysokou, může zkusit třeba střední veterinární školu (http://www.stredniskoly.cz/obor/veterinarstvi.html).

  Smíme se zeptat jestli může mit postolku i 8 létá dívka? Jejím koníčkem je sokolnictv Touží mít poštolku. Je to její celoživotní sen. Je velice chytrá a má samé 1. A je ve 2 třídě. Dělá i testy.:-)


  dne 26.01.2015 se zeptal karolína

  Odpověď: Dobrý den,

  Podle zákona na ochranu zvířat proti týrání potřebuje dítě do 15 let k zájmovému chovu zvířete (jímž se pro účely zmíněného zákona rozumí obratlovci kromě člověka) souhlas rodičů nebo práv. zástupců. Pro sokolnické držení dravého ptáka je pak věkový limit 18 let ve vazbě na splnění dalších podmínek jako složení zkoušek. Na chov ptáků a dravců včetně poštolek se dále vztahuje řada dalších právních předpisů (viz. Ptáci v zajetí na stránkách ČSO). I když i chov andulky je závazek, který by měl člověk předem důkladně zvážit, tak poštolka je dravý pták a nikoliv domácí mazlíček. Pokud Vy sami nemáte s jejím chovem, který je náročný, zkušenosti, tak raději podpořte zájmy své dcery jiným způsobem. Postupně dle věku se nabízejí ornitologické (seznam např. na stránkách ČSO) a sokolnické kroužky pro děti (např. Falcopredonum), sokolnické kroužky při středních lesnických školách (ve Šluknově, Trutnově, Písku), brigáda u ukázkářů nebo v záchranné stanici, praxe u sokolníka...

  Dobrý den, je konec leden a nám se na okapové rouře vedle balkonu usadila samice poštolky. Loví tu okolní ptactvo, vyvrhuje nestrávené zbytky potravy a spinká. Jak moc je pravděpodobné že se nám zahnízdí na balkoně v květináči? Když si ji jdu fotit, tak neuletí a jen se otočí zády. Děkuji za odpověď a přeji hezký den Helena


  dne 20.01.2015 se zeptal Helena Lánská

  Odpověď: Dobrý den,

  pokud u Vás poštola pravidelně přespává, je to určitě místo, které se poštolkám líbí. Ale na to říci, že u Vás zahnízdí a že to bude právě ona, je poněkud brzy. Zimu u nás tráví i tažné poštolky ze severu (Německa, Polska, Skandinávie) a ty naše zase odlétají na jih. Podle brožury ČSO Pták roku 2002 jich tak činí 60%. Pokud je Vaše poštolka potichu, tak se zřejmě v okolí zatím nevyskytuje žádný jedinec stejného druhu. Vše se ale může změnit někdy na přelomu února a března (podle počasí). Pokud začne být hlučno a najdete v tom květináči důlek, který vyvrtí sameček, tak to bude jasné.

  Dobry den, uz dlouho me zajima sokolnictvi ale na chov velkeho dravce je potreba myslivecky nebo lovecky listek. Nemam zajem skladat nejake zkousky ale na chov postolky tyto listky nejsou potreba. Nevite prosim kde bych postolku mohl koupit pochopitelne s potrebnymi papiry. Bydlim na venkove a myslim ze pro chov dobre podminky, muze mit i handicap. Za oopoved dekuji s pozdravem Lada


  dne 19.10.2014 se zeptal Lada Zizala

  Odpověď: Sokolnictví je něco jiného než chov dravce. Je přitom jedno zda poštolky či jiného dravce. Aby se někdo stal sokolníkem a tedy mohl s loveckým dravcem lovit musí opravdu složit zkoušky nejprve myslivecké a pak sokolnické (viz. Jak se stát sokolníkem na stránkách ČMMJ). K legislativním podmínkám chovu poštolek kromě toho, co se lze dočíst zde, opětovně doporučuji knihu Ptáci a zákon, kterou lze stáhnout na stránkách ČSO. Koupit poštolku je možné pouze u registrovaného chovatale. Kontakty na ně můžete zkusit získat v některém sokolnickém středisku (jejich adresář najdete zde). Každé léto se ostatně na netu vyskytují nabídky prodeje tohoročních mláďat z chovu s Cites povinnými doklady. Co taková koupě obnáší je výstižně popsáno např. na stránkách Dravci (nejen) pro děti. Neméně důležité je, co obnáší vlastní chov.

  Kolem zahrady na chalupě (u Dobříše) vede elektrické vedení. Již několikrát se zranily poštolky hnízdící na zahradě elektr. výbojem. Má cenu (reálnost splnění žádosti) požádat o instalování ochrany proti uvedeným zraněním poštolek na sloupu vedení a pokud ano, na koho konkrétně se obrátit (ČEZ, nebo rozvodné závody)?


  dne 26.09.2014 se zeptal Láďa

  Odpověď: Zkuste využít formulář zveřejněný vrámci Výzvy nebezpečné sloupy SOVDS - Skupiny pro ochranu dravců a sov ČSO - http://www.sovds.info/vyzva-nebezpecne-sloupy/d-1157. Jak se dočtete na uvedeném odkaze distribuční společnosti mají povinnost zabezpečit všechna vedení do r. 2024; SOVDS se tímto způsobem snaží o přednostní řešení míst vskutku pro ptáky rizikových.


   Vytisknout  Nahoru
  Webdesign studio CobraDesign poradna@postolka-obecna.cz
  provozováno na eShopSystem.