• Základní informace
  • Fotografie a videa
  • Co dělat když…
  • Chov poštolky
  • Záchranné stanice
  • Zeptejte se
  • Poštolka obecná(Falco tinnuncullus)

    Vyhledávání:

    ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

     

     

    Život poštolky, obecná fakta

     

    Pomoc zraněnému dravci

     

    Hnízdění poštolek

     

    Chov poštolky

    Tomuto tématu se věnuje celá sekce webu Chov poštolky.

     

    Potrava a dokrmování poštolek

     

    Poradna

    Před položením dotazu se, prosím, pokuste najít odpověd v následujících sekcích:

    v sekci zákládní informace,
    v sekci co dělat když,
    v sekci chov poštolky.

    Pokud jste nebyli úspěšní, podívejte se prosím, zda se Vaše otázka nenachází
    v pravém sloupci.
    Je tam? Klikněte na ni.

    Nenašli jste na stránkách kýženou odpověď? Zeptejte se odesláním níže zobrazeného formuláře. Během několika hodin, maximálně dnů, Vám dotaz zodpovím.



    Poznámka: uvedete-li svůj e-mail, nebude zde veřejně zobrazen, ale jakmile bude Vaše otázka zodpovězena, přijde Vám na něj odpověď.

    Otázky a odpovědi

     Jak odehnat poštolku

    Dobrý den, mám rodinný domek a na vrcholové vaznici krovu střechy mi sedají poštolky. Soused odnaproti říkal, že tam viděl 2 najednou. jelikož je to přímo nad vchodem do domu a poštolky mi tam neustále kálí a vyvrhují myši. Je to nepříjemné. Jak se jich mám zbavit - odehnat je, aby si šli kálet jinam?


    dne 12.03.2015 se zeptal PetrP

    Odpověď: Poštolky k Vám létají a posedávají na daném místě, protože se jim z nějakého důvodu zamlouvá - jako místo k odpočinku, místo pro přespání, místo, v jehož blízkosti si vyhlédli své letošní hnízdo. Než se rozhodněte pro jakékoliv řešení, je dobré zamyslet se nad důvody, pro které si ptáci ono místo oblíbili. Můžete dle situace zkusit mechanické zábrany. Můžete  jim také nabídnout něco lepšího pro posed, případně hnízdění, co nebude přímo nad vstupem do Vašeho domu. Při troše tolerance můžete také zkusit umístit pod posed podložku, která by zachytila trus a vývržky. Pokud patříte k lidem, kteří nesnesou zvířecího podnájemníka pod jednou střechou ani na jednom pozemku, tedy se je před začátkem hnízdění (!) můžete pokusit zaplašit. Obecně asi platí, že by strašáci měli být pohybliví popř. i vydávat zvuky (proužky staniolu, igelitu ve větru, plechovky, sklenice na tyči dnem vzhůru apod). Osobně ovšem o jejich účinnosti dost pochybuji. Závěrem připomínám, že na poštolku se vztahuje tzv. obecná ochrana (§ 5a zák. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny). Zákon o ochraně přírody a krajiny poskytuje ochranu všem druhům ptáků, kteří se vyskytují na území Evropské unie, přičemž je zakázáno:- úmyslné poškozování nebo ničení jejich hnízd a vajec nebo odstraňování hnízd; - úmyslné vyrušování těchto ptáků, zejména během rozmnožování a odchovu mláďat.

    Chtěl jsem se zeptat kde by se dala poštolka legálně koupit poraďte něký web nebo chovatele. Předem ďekuji za odpověď.


    dne 23.02.2015 se zeptal luky

    Odpověď: Legálně lze poštolku kopit pouze u registrovaného chovatele. Kontakty na ně v této poradně nikdo nemá. Můžete zkusit získat kontakt v některém sokolnickém středisku nebo počkat na inzeráty nabízející poštolky s doklady Cites, které se každé léto objevují na netu. Opakovaně doporučuji seznámit se zákonnými podmínkami chovu (na těchto stránkách v oddíle chov poštolky nebo v knize Ptáci a zákon, kterou lze stáhnout na stránkách ČSO).

    CHtěl bych se zeptat jestli k povolení na chov poštolky potřebuju něáké poučující kroužky.


    dne 21.02.2015 se zeptal Šimon

    Odpověď: Než se někdo rozhodně pro chov a pustí se do něj, je dobré získat potřebné znalosti. Podle věku se nabízejí kroužky ornitologické (jejich seznam je na stránkách ČSO), sokolnické kroužky pro děti (např. Falcopredonum), sokolnické kroužky při středních lesnických školách (ve Šluknově, Trutnově, Písku). Nezaškodí brigáda u ukázkářů nebo v záchranné stanici, praxe u sokolníka...

    Dobry den. Sháním poštolku a zatím nikdo k ní nemel potrebne papiry. Poslalibystemi prosim odkaz na nejakeho chovatele? Pak mám dalsi otazku sestre je 14 a rozhodujese kam pude na skolu. Miluje ptaky a zvirata vseobecne. Víte neco o ochranárich zvirat? ona by se jim rada stala ale nevi co proto bude muset udelat. Dik kata


    dne 15.02.2015 se zeptal Katka

    Odpověď: Dobrý den, kontakty na chovatele v této poradně nikdo nemá. Můžete zkusit získat kontakt v některém sokolnickém středisku (jejich adresář najdete zde). Mimo to se nabídky prodeje mláďat z chovu s Cites povinnými doklady na netu objevují pravidelně každé léto. Před zakoupením dravce doporučuji seznámit se s tím, co takový chov obnáší.

    Setra, pokud nsměřuje na vysokou, může zkusit třeba střední veterinární školu (http://www.stredniskoly.cz/obor/veterinarstvi.html).

    Smíme se zeptat jestli může mit postolku i 8 létá dívka? Jejím koníčkem je sokolnictv Touží mít poštolku. Je to její celoživotní sen. Je velice chytrá a má samé 1. A je ve 2 třídě. Dělá i testy.:-)


    dne 26.01.2015 se zeptal karolína

    Odpověď: Dobrý den,

    Podle zákona na ochranu zvířat proti týrání potřebuje dítě do 15 let k zájmovému chovu zvířete (jímž se pro účely zmíněného zákona rozumí obratlovci kromě člověka) souhlas rodičů nebo práv. zástupců. Pro sokolnické držení dravého ptáka je pak věkový limit 18 let ve vazbě na splnění dalších podmínek jako složení zkoušek. Na chov ptáků a dravců včetně poštolek se dále vztahuje řada dalších právních předpisů (viz. Ptáci v zajetí na stránkách ČSO). I když i chov andulky je závazek, který by měl člověk předem důkladně zvážit, tak poštolka je dravý pták a nikoliv domácí mazlíček. Pokud Vy sami nemáte s jejím chovem, který je náročný, zkušenosti, tak raději podpořte zájmy své dcery jiným způsobem. Postupně dle věku se nabízejí ornitologické (seznam např. na stránkách ČSO) a sokolnické kroužky pro děti (např. Falcopredonum), sokolnické kroužky při středních lesnických školách (ve Šluknově, Trutnově, Písku), brigáda u ukázkářů nebo v záchranné stanici, praxe u sokolníka...

    Dobrý den, je konec leden a nám se na okapové rouře vedle balkonu usadila samice poštolky. Loví tu okolní ptactvo, vyvrhuje nestrávené zbytky potravy a spinká. Jak moc je pravděpodobné že se nám zahnízdí na balkoně v květináči? Když si ji jdu fotit, tak neuletí a jen se otočí zády. Děkuji za odpověď a přeji hezký den Helena


    dne 20.01.2015 se zeptal Helena Lánská

    Odpověď: Dobrý den,

    pokud u Vás poštola pravidelně přespává, je to určitě místo, které se poštolkám líbí. Ale na to říci, že u Vás zahnízdí a že to bude právě ona, je poněkud brzy. Zimu u nás tráví i tažné poštolky ze severu (Německa, Polska, Skandinávie) a ty naše zase odlétají na jih. Podle brožury ČSO Pták roku 2002 jich tak činí 60%. Pokud je Vaše poštolka potichu, tak se zřejmě v okolí zatím nevyskytuje žádný jedinec stejného druhu. Vše se ale může změnit někdy na přelomu února a března (podle počasí). Pokud začne být hlučno a najdete v tom květináči důlek, který vyvrtí sameček, tak to bude jasné.

    Dobry den, uz dlouho me zajima sokolnictvi ale na chov velkeho dravce je potreba myslivecky nebo lovecky listek. Nemam zajem skladat nejake zkousky ale na chov postolky tyto listky nejsou potreba. Nevite prosim kde bych postolku mohl koupit pochopitelne s potrebnymi papiry. Bydlim na venkove a myslim ze pro chov dobre podminky, muze mit i handicap. Za oopoved dekuji s pozdravem Lada


    dne 19.10.2014 se zeptal Lada Zizala

    Odpověď: Sokolnictví je něco jiného než chov dravce. Je přitom jedno zda poštolky či jiného dravce. Aby se někdo stal sokolníkem a tedy mohl s loveckým dravcem lovit musí opravdu složit zkoušky nejprve myslivecké a pak sokolnické (viz. Jak se stát sokolníkem na stránkách ČMMJ). K legislativním podmínkám chovu poštolek kromě toho, co se lze dočíst zde, opětovně doporučuji knihu Ptáci a zákon, kterou lze stáhnout na stránkách ČSO. Koupit poštolku je možné pouze u registrovaného chovatale. Kontakty na ně můžete zkusit získat v některém sokolnickém středisku (jejich adresář najdete zde). Každé léto se ostatně na netu vyskytují nabídky prodeje tohoročních mláďat z chovu s Cites povinnými doklady. Co taková koupě obnáší je výstižně popsáno např. na stránkách Dravci (nejen) pro děti. Neméně důležité je, co obnáší vlastní chov.

    Kolem zahrady na chalupě (u Dobříše) vede elektrické vedení. Již několikrát se zranily poštolky hnízdící na zahradě elektr. výbojem. Má cenu (reálnost splnění žádosti) požádat o instalování ochrany proti uvedeným zraněním poštolek na sloupu vedení a pokud ano, na koho konkrétně se obrátit (ČEZ, nebo rozvodné závody)?


    dne 26.09.2014 se zeptal Láďa

    Odpověď: Zkuste využít formulář zveřejněný vrámci Výzvy nebezpečné sloupy SOVDS - Skupiny pro ochranu dravců a sov ČSO - http://www.sovds.info/vyzva-nebezpecne-sloupy/d-1157. Jak se dočtete na uvedeném odkaze distribuční společnosti mají povinnost zabezpečit všechna vedení do r. 2024; SOVDS se tímto způsobem snaží o přednostní řešení míst vskutku pro ptáky rizikových.

    Dobrý den, máte zájem o fotografie z letošního chovu poštolek? Já letos žádné zveřejnění nezajišťuji a tak vám mohu pár fotografií (asi 18)z průběhu odchovu 4 mláďat poslat. Na jaký e mail bych je měl poslat? Díky za odpověď.


    dne 28.07.2014 se zeptal Jan Šoun

    Odpověď: Fotografie jsou vítány. Měly by být zveřejněny na https://www.facebook.com/postolkaobecna. Emailová adresa, na kterou je možno fotografie zaslat je poradna@postolka-obecna.cz - viz. též dole na této stránce.

    Kde se dá poštolka koupit? Děkuji za odpověď.


    dne 20.07.2014 se zeptal Filip

    Odpověď: U registrovaného chovatele. Taková koupě je ovšem krok, který by každý měl předem důkladně zvážit nejen s ohledem na legislativní podmínky. Podrobnosti k nim najdete na těchto stránkách pod Legální chov poštolky; obecně ke koupi dravců např. na http://www.dravciprodeti.estranky.cz/clanky/porizeni-dravce/koupe-dravce.html.

    Ještě foto: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10204433081052835&l=804408b894


    dne 08.07.2014 se zeptal Simona Jemelková

    Dobrý den, dnes jsem cestou na oběd vyplašila mladou poštolku, sedící na silnici v koutě u domu v centru města. Ještě neuměla moc létat, popolétla pár metrů a schovala se pod blízké auto, pak vylezla, zkusila zase odletět, ale jen se jí povedlo vyletět na to auto a tam zůstala sedět. Mezi peřím ještě sem tam měla trošku chmýří (z toho jsem usoudila, že je to odrostlejší mládě). Zavolala jsem městkou policii, protože jsem se bála, že skončí pod autem nebo v rukách bezdomovců, kteří se v okolí pohybují (jeden z nich ptáka pozoroval se mnou). Policisté poštolku lehce odchytli, protože zase jen pár metrů popolétla a zachytla se na blízkém plotě. Odvezli ji, předpokládám že někam do záchranné stanice, takže o jejím dalším osudu se zřejmě nedozvím. Ráda bych ale věděla, jestli jsem udělala dobře, nebo jestli jsem neměla nechat všechno "na přírodě" - jestli nešlo prostě o mládě, které už opustilo hnízdo a dokázalo by se o sebe postarat.


    dne 08.07.2014 se zeptal Simona Jemelková
    Odpověď:

    Dobrý den, vypadá to na mládě, které opustilo rodné hnízdo jen o trošinku dříve, než muselo. Buďto ve hnízdě byla už moc velká tlačenice či vypadlo nedobrovolně při tahanici o hraboše, nebo jen následovalo o něco starší sourozence.  Při prvním letu bývá vždy problém s přistáním a pokud se poštolče ocitne až dole na zemi, nezvládne ještě odstartovat směrem vzhůru. Proto se doporučuje je opatrně chytit (raději v rukavicích) a vysadit na nejbližší střechu domu či balkon ve výši alespoň druhého patra, případně na spodní větve nejbližšího stromu. Čím výše, tím lépe. Dál už to zvládne samo a rodičům se umí v tomto věku dostatečně hlasitě ozvat. Ti mláďata zásobují potravou ještě asi měsíc poté, co poprvé vyletí z hnízda a ještě sama neumí lovit. Když jste zavolala městskou policii, tak jste ale neudělala nic špatně. Bylo by sice lépe, kdyby policisté byli postupovali výše uvedeným způsobem, ale pokud se jejich zásahem poštolče ocitlo v záchranné stanici, je to lepší, než aby čelilo nebezpečím při zemi nebo si je odchytil nějaký dobrovolný zachránce a choval je v nevyhovujících podmínkách. Pokud se zajímáte o jeho další osud, tak by Vám měla městská policie podat informaci, kam je odvezla.

    Dobrý den, dnes jsem cestou na oběd vyplašila mladou poštolku, sedící na silnici v koutě u domu v centru města. Ještě neuměla moc létat, popolétla pár metrů a schovala se pod blízké auto, pak vylezla, zkusila zase odletět, ale jen se jí povedlo vyletět na to auto a tam zůstala sedět. Mezi peřím ještě sem tam měla trošku chmýří (z toho jsem usoudila, že je to odrostlejší mládě). Zavolala jsem městkou policii, protože jsem se bála, že skončí pod autem nebo v rukách bezdomovců, kteří se v okolí pohybují (jeden z nich ptáka pozoroval se mnou). Policisté poštolku lehce odchytli, protože zase jen pár metrů popolétla a zachytla se na blízkém plotě. Odvezli ji, předpokládám že někam do záchranné stanice, takže o jejím dalším osudu se zřejmě nedozvím. Ráda bych ale věděla, jestli jsem udělala dobře, nebo jestli jsem neměla nechat všechno "na přírodě" - jestli nešlo prostě o mládě, které už opustilo hnízdo a dokázalo by se o sebe postarat.


    dne 08.07.2014 se zeptal Simona Jemelková

    Dobrý den, na našem bytovém domě měla na parapetu poštolka hnízdo, 3 mláďata, už docela velká. Někdo zavolal městskou policii a hasiče a ty hnízdo zničili a mláďata odvezli. Matka pak přilétla s myší a koukala, kde je hnízdo i s mláďaty. To můžou hasiči jen tak na žádost někoho z domu hnízdo vybrat? Děkuji za odpověď. Jiří Dedera


    dne 03.07.2014 se zeptal Jiří Dedera

    Odpověď: Dobrý den, “jen tak” rozhodně ne. Pokud u toho byla městská policie, tak ta by měla vědět, jak v takovémto případě postupovat v souladu se zákonem a měla by mít i kontakt na odborníky z nejbližší záchranné stanice, kteří se pravděpodobně odvezených poštolčat ujali. Alespoň jako občan optimisticky doufám, že policie, i ta městská, nepostupuje v takových případech tak, že nejprve jedná, a teprve potom zjišťuje, jak vlastně postupovat měla. Pokud máte pochybnosti a/nebo chcete zvědět, co se s poštolčaty přihodilo, vzneste dotaz přímo na Vaši městskou policii. Provedený zásah ostatně pravděpodobně figuruje někde na jejích stránkách (v sekci typu Odchycená zvířata). Uvedený případ bohužel není výjimečný. Lidé se mnohdy rozhodnou, že s poštolkami nechtějí sdílet své obydlí či jinou nemovitost, až v době, kdy již jsou ve hnízdě mláďata a oni nemají tu trpělivost snášet přítomnost poštolčí rodiny po ten krátký čas, který ještě zbývá ze čtyř týdnů mezi vylíhnutím a vyletěním poštolčat z hnízda. Je na kompetentnosti místně příslušných odpovědných osob i jejich schopnosti přesvědčit obyvatele a vlastníky nemovitosti k toleranci vůči zvířecím podnájemníkům, jak celá věc dopadne.

    Dobrý den , na parapete ve 14 patře nám hnízdí postolky v kvetinaci docela rychle rostou a zachvily se tam všichni nevlezou mame jich 6 a bojim se ze spadnou dolu , nemáte nějaké rady jak jim zařídit bezpečí ??


    dne 30.06.2014 se zeptal Klára
    Odpověď:

    Předpokládám, že i Váš květináč je nějakým způsobem zabezpečen před pádem ze 14. patra. Ke konstrukci, která toto zajišťuje, by patrně bylo možno upevnit jednoduše nízkou ohrádku z měkkého pletiva nebo lepenky, převyšující okraj květináče o 10-12 cm. Neměli byste ale poštolčata vyděsit nebo je stresovat tím, že budete složitě kutit v jejich bezprostřední blízkosti. Řešením může být, jako při kroužkování, papírová krabice, do které je na dobu operace opatrně přemístíte. Ale pozor, při takovýchto manipulacích, můžete poštolčata vyplašit tak, že ze hnízda vyskočí. Záleží pochopitelně na tom, jak už jsou velká. I pokud jsou na Vaši přítomnost relativně zvyklá, mohou ve věku cca 20 dní předčasně vyletět. Těší-li Vás přítomnost poštolek za Vaším oknem, můžete jim raději hnízdo zabezpečit a vylepšit po vyletění poštolčat až pro příští sezónu. Poštolčí rodiče se o místo pro hnízdění začnou zajímat již na podzim.


     Vytisknout  Nahoru
    Webdesign studio CobraDesign poradna@postolka-obecna.cz
    provozováno na eShopSystem.