• Základní informace
 • Fotografie a videa
 • Co dělat když…
 • Chov poštolky
 • Záchranné stanice
 • Zeptejte se
 • Poštolka obecná(Falco tinnuncullus)

  Vyhledávání:

  ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

   

   

  Život poštolky, obecná fakta

   

  Pomoc zraněnému dravci

   

  Hnízdění poštolek

   

  Chov poštolky

  Tomuto tématu se věnuje celá sekce webu Chov poštolky.

   

  Potrava a dokrmování poštolek

   

  Poradna

  Před položením dotazu se, prosím, pokuste najít odpověd v následujících sekcích:

  v sekci zákládní informace,
  v sekci co dělat když,
  v sekci chov poštolky.

  Pokud jste nebyli úspěšní, podívejte se prosím, zda se Vaše otázka nenachází
  v pravém sloupci.
  Je tam? Klikněte na ni.

  Nenašli jste na stránkách kýženou odpověď? Zeptejte se odesláním níže zobrazeného formuláře. Během několika hodin, maximálně dnů, Vám dotaz zodpovím.  Poznámka: uvedete-li svůj e-mail, nebude zde veřejně zobrazen, ale jakmile bude Vaše otázka zodpovězena, přijde Vám na něj odpověď.

  Otázky a odpovědi


  Zpět na všechny dotazy

  Výsledky hledání:


  Dobrý den. Můžu udělat v zahradě hnízdo (domek) pro poštolky (možná pro Sovu - Výr) a nechat jich volně žít bez přikrmování? Jen budou mít hnízdo zavěšené na betonovém plotu ve výšce do 2 metrů a budou chytat přemnožené hraboše. Nebude to jako nelegálny chov,nebo jo a mám zrušit to hnízdo? Děkuji za odpověď.


  dne 26.01.2020 se zeptal Laci
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Pokud chcete vyvěsit budku pro poštolky na plot do výšky do 2 metrů, je velmi nepravděpodobné, že by se poštolky v takto umístěné budce rozhodly usadit. Umístit by se měla minimálně aspoň 5 m vysoko. Vletový otvor by měl být orientovaný na východ, severovýchod nebo jihovýchod stranou převládajících větrů. Při volbě místa je potřeba pamatovat na to, že poštolky mají rády široký výhled. K budkám a jejich umístění najdete zde v poradně několik starších odpovědí (poslední podrobná z k dotazu z 9.7.2019) včetně odkazů na to, jak by měla budka vypadat (např. zde).

  Ze sov by na strom vhodně umístěná budky podobných parametrů jako ta pro poštolky mohla nalákat kalouse ušatého. Obecně o budkách pro pro dravce a sovy si můžete něco dozvědět např. na tomto odkaze.

  Pokud se divoké poštolky nebo jiní ptáci usídlí ve Vámi vyvěšené budce, tak se o žádný chov nejedná. Chovem se z hlediska zákona míní chov v zajetí, tj.držení živých jedinců mimo jejich přirozené přirodní prostředí, kdy je pták přímo závislý na lidské péči (nemůže si například sám obstarat potravu). Chovem se z hlediska zákona rozumí jakékoli držení živočicha v zajetí. tedy jak přímé vlastnictví, tak i dočasné držení (to se týká např. případů, kdy si někdo chce ponechat nalezenou poštolku a starat se o ni).

  Dobrý den, bydlím na kraji města ve vysokém domě hned pod střechou. Už několikrát mi na okno nebo lávku (slouží pro pohyb na střeše) přístála poštolka. Zajímá mě, jestli lze nějakým způsobem vytvořit podmínky takové, že bych si zvýšil šanci, že se u mě na střeše poštolce v budoucnu zalíbí a zahnízdí? Díky. Foto střechy: https://imgur.com/5nEgqNA


  dne 09.07.2019 se zeptal Daniel
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Poštolky mají rády místa s výhledem, což bude důvodem, proč se na střeše objevují. Posed jim můžete vylepšit o nějaké to bidýlko. Mají-li ale zahnízdit, budou potřebovat hnízdní plošinu nebo budku. Budku pro příští rok je vhodné osadit již nyní, nejpozději na podzim, aby si na ni poštolky zvykly a zařadily ji mezi potenciální místa pro hnízdění na příští rok. Přečtěte si dále obecné vlastnosti, které by měla budka splňovat a zamyslete se nad tím zda ji umístit třeba k obslužné lávce nebo spíše na štítové průčelí domu. Sebekomfortnější budka ovšem nezaručí, že v ní poštolky najdou zalíbení a zahnízdí.

  Budka by se měla umístit alespoň 5 m vysoko (někdy se uvádí 8-10m), což Váš dům zřejmě splňuje. Vletový otvor by měl být orientovaný na východ, severovýchod nebo jihovýchod stranou převládajících větrů. Je potřeba pamatovat na to, že poštolky mají rády široký výhled. Samice by ho v době, kdy bude sedět na vejcích rozhodně ocení, protože bude mít dobrý přehled o dění v okolí hnízda. Poštolky potřebují pro hnízdění klid, takže místo zvolit tak, aby rušení lidskou činností bylo minimální. Vybrané místo by nemělo být dostupné pro predátory nejvíce ohrožující ptačí hnízda na budovách, což jsou především kočky a kuny. Je dobré myslet i na bezpečí a komfort poštolčat: kam spadnou, když náhodou vypadnou z budky nebo zda při prvním leteckém pokusu budou mít poblíž bezpečné místo k přistání. Praktická může být plošinka před nebo vedle hnízda, kde mohou poštolčata trénovat (příklad najdete zde).

  V některých případech lze s výhodou využít i již existující otvory do půdy nebo podstřeší a budku za ně instalovat na vnitřní straně. Pokud je otvor dostatečně hluboký, budka není potřeba; stačí zabednit na vnitřním líci zdi.

  I když některé zdroje uvádějí, že podestýlka není potřeba, nezkušené samici se mohou na hladkém povrchu dna budky vejce rozkutálet. A pro samce i samici je možnost vyhloubit si v podkladu hnízdní důlek důležitým rituálem. Je tedy lépe ji nízkou vrstvou podestýlky opatřit (např. lesní hrabanka, štěpky). Budka nebo obdobně upravený otvor by měla mít na přístupné straně dvířka, aby se dala snadno po sezóně čistit.

  Budky pro poštolky (poštolkovníky, poštolečníky)  lze zakoupit hotové. Pro případ vlastní výroby “střihy” na budku najdete např. zde. Další možnosti najdete v brožuře ČSO Pták roku 2002 na str.11.

  Dobrý den, chtěl bych na chalupě na louce umístit budky pro poštolky. Chtěl bych se zeptat, jaká je šance na zahnízdění poštolek ? Velikost budky, výška umístění budky, nasměrování vchodu, atd. jsem dohledal, jen mne zajímá, zda existuje reálná šance, že se "dočkám" poštolek. S pozdravem Pavel


  dne 10.12.2018 se zeptal Pavel
  Odpověď: Dobrý den, omlouvám se za dlouhou prodlevu v odpovědi. Základní info lze dohledat např. zde: http://tinnunculus.sy-sy.cz/index.php/2014/10/11/budka-pro-postolky-aneb-postolkovnik/.

  Dobrý den, rádi bychom na chalupě na Šumavě (650m nad m.) zbudovali hnízdo pro poštolky. Máme ale pouze přízemní dům. Jak vysoko by mělo hnízdo být? děkuji


  dne 07.02.2018 se zeptal Olga Matoušková
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Poštolky mohou hnízdit i v domech přízemních. Příklady najdeme i v online dostupných přenosech z hnízdění, kde můžete najít i pár inspirativních nápadů (Biberbrugg, Einbeck, Gasmert, Haunetal, Théding, ...)

  Budka by se měla umístit alespoň 5 m vysoko (na bezpečných a klidných místech to může být níže). Vletový otvor by měl být nicméně co nejvýše, orientovaný na východ, severovýchod nebo jihovýchod stranou převládajících větrů. Je potřeba pamatovat na to, že poštolky mají rády široký výhled.

  Můžete s výhodou využít i již existující otvory do půdy nebo podstřeší a budku za ně instalovat na vnitřní straně. Pokud je otvor dostatečně hluboký, budka není potřeba; stačí zabednit na vnitřním líci zdi. Budka nebo obdobně upravený otvor by měla mít na přístupné straně dvířka, abyste ji mohli po sezóně čistit.

  Budku nebo polobudku můžete umístit i na stromy nebo sloupy poblíž domu (podívejte se třena na Kasinfo z Molengraaf).

  Střihy” na budku najdete např. zde. Další možnosti najdete v brožuře ČSO Pták roku 2002 na str.11.

  Dobrý den,je možné,aby poštolky hnízdily v zavřené věži kostela?Náš p.farář tvrdí,že kde jsou poštolky,nejsou holubi.Rekonstruujeme věž a dáváme nové okenice u zvonů a hodin.Jaký by měl tedy být otvor v okenici,aby tam mohla poštolka a ne holub? díky.


  dne 03.08.2017 se zeptal Jaromír Konečný
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Co se týče otázky, kudy se protáhne poštolka a holub ne, tedy, kam se dostane poštolka, dostane se i holub. Jsou to ptáci přibližně stejně velcí a holub dokonce umí i takové letecké manévry jako kolmý let vzhůru i do výšky 10m.

  Váš pan farář má ale jinak pravdu. Holubi mají před poštolkami jakožto před dravci respekt a poštolky je dokáží pěkně prohnat. Pokud ovšem ve věži nebo v podkroví kostela jsou holubi již zvyklí hnízdit, nemusí vše být tak jednoduché.

  Na rozdíl od sokola stěhovavého, který holuby loví, poštolky holuby pouze zahánějí v období hnízdění z okolí svého hnízda. To platí i pro období, kdy si na podzim vyhlížejí místo pro zahnízdění. Zatímco poštolky hnízdí jednou, zcela výjimečně dvakrát ročně, hnízdí zdivočelí holubi domácí, zvaní “věžáci”” po celý rok. Takže pokud poštolky nesetrvají na místě po celý rok, máte zajištěnu ochranu proti holubům jen přibližně od února do začátku srpna. Pokud poštolky zůstanou po celý rok, nemusí si mimo dobu, kdy cítí potřebu intenzivněji hájit své teritorium holubů vůbec všímat. Pokud se ovšem proháněním holubů jen tak nebaví.

  Podpořit poštolky v hnízdění na kostelní věži je ale dobrý nápad. Zatímco holubi se uhnízdí i uvnitř, poštolky preferují při hnízdění místo, odkud mají dobrý výhled a přehled o okolí.

  Ideální je proto budka, pro jejíž vletový otvor využijete některý vhodný otvor věže. Pokud je otvor dostatečně hluboký, budka není potřeba; stačí zabednit na vnitřním líci zdi. Budka nebo obdobně upravený otvor by měla mít na přístupné straně dvířka, abyste ji mohli po sezóně čistit. vletový Vletový otvor by měl být co nejvýše, orientovaný na východ, severovýchod nebo jihovýchod stranou převládajících větrů. Střihy” na budku najdete např. zde.

  V Německu již od roku 2007 úspěšně funguje projekt Lebensraum Kirchturm, do něhož už je zapojeno několik stovek kostelů. Základní informace s odkazy na německé stránky projektu najdete v češtině zde. Z řady německých kostelů jsou i přímé přenosy hnízdění. I na těchto stránkách bývá někdy publikováno řešení budky, např.: Dettingen nebo Rosenheim. Inspiraci je možno hledat i u nás a to i na hradech a zámcích - např. v Malenovicích, kde je v podtřeší instalována řada budek pro poštolky a pro kavky.

  Každou zimu krmíme ptáčky, létají sem kromě sýkorek a vrabců také brhlíci, strakapoudi,sojky a mnoho dalších drobných druhů. Pravidelně sem přilétá poštolka, která je napadá a často nějakého uloví, přesto, že budka je mezi větvemi stromu. Pomohl by nějaký strašák jako postava? Nebo poraďte.Děkuji Pospíšilová


  dne 01.01.2017 se zeptal Krista Pospíšilová

  Odpověď: Dobrý den,

  drobní ptáci na krmítku lákají spíše krahujce, který se na jejich lov specializuje, než poštolku. Budka mezi větvemi stromu asi není nejlepší řešení i s ohledem na ulehčení přístupu kočkám. Často se doporučuje, aby bylo krmítko na otevřeném prostoru, kde ptáci zavčas uvidí blížícího se predátora. Je však zároveň dobré umístit krmítko v blízkosti hustého trnitého keře (např. dřišťálu), mezi jehož větvičkami malí ptáci rychle najdou bezpečný úkryt. Mohou se tak bezpečně schovat i před kočkami, které mají rozhodně na svědomí více drobného ptactva než dravci.

  Dobrý den,několikrát denně nám začali na okno přilétat poštolky. Na okně je jen malé krmítko, do kterého sypu zrní ptáčkům. Myslíte, že chodí na zrní, nebo chtějí hnízdit? Poradíte co vše udělat? Děkuji za odpověď


  dne 26.04.2016 se zeptal Vendula V.
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Poštolky rozhodně u Vás nehledají ptačí zob v krmítku. Krmítka může vyhledávat za účelem nasycení se krahujec, který je méně nápadným malým dravcem, který se rovněž vyskytuje v lidských sídlech a specializuje se na rozdíl od poštolky na lov drobných ptáků. Pokud se parapetu Vašeho okna objevují pravidelně opravdu poštolky, tedy se jim buďto toto místo zamlouvá jako posed s dobrým výhledem nebo je zkoumají s ohledem na možné založení hnízda, což je v měsíci dubnu docela pravděpodobné. Zda tomu tak skutečně je by mělo být patrné z jejich chování. Sameček obvykle ukazuje samičce místo pro hnízdění tak, že se na něm vrtí a hlasitě tiká. Také jí tam začně nosit drobné pozornosti ve formě ulovených hrabošů či jiné drobné havěti, které jí mají ukázat, že se o ni bude řádně starat a zásobovat ji potravou až bude sedět na vejcích. Poštolky také ovykle strzují svůj vztah pářením poblíž budoucího znízda, což je doprovázeno nepřeslechnutelným křikem. Pro zahnízdění je parapet okna dost malý, ale poštolky se spokojí s málem a jsou schopny hnízdit na místěch, která nám nepřipadají bezpečná co se týče možného pádu vajec nebo mláďat. Pokud jim chcetě umožnit, aby u Vás hnízdily, je dobré jim nabídnout trochu konfortu a zabezpečení. Stačí truhlík s trochou lesní hrabanky na dně (rozhodně by neměl být plný a měl by umožňovat odtok dešťové vody). Větší konfort poskytuje budka nebo polobudka. Jak má vypadat včetně střihe najdete např. zde. Ale i pro případ , že se první vejce objeví přímo na parapetu, dají se obvykle stihnout ještě základní zabezpečující opatření. Poštolka totiž začíná sedět až na posledním nebo předposledním vejci. Proti pádu vajec by mohla postačit i lať; s ohledem na budoucí poštolčata lépe o něco vyšší, nicméně nízká zábrana 10-12 cm, kterou by ale neměl odfouknout vítr nebo rozmáčet dešť (prkénko, pletivo bez ostrých hran...). Jak ji upevnit, záleží na konkretní situaci.

  Obecně, pokud u Vás poštolka zahnízdí či je jasné, že se k tomu chystá, doporučuji kromě toho, co se dočtete na těchto stránkách, příručku ČSO Pták roku 2002 - http://www.cso.cz/wpimages/video/ptak_roku_2002.pdf. Na str. 10 najdete kapitolu Usadila se u Vás Poštolka?

  Dobry den, v kulatem okenku ve vikyri se nam usadila postolka. prestehovala se ze sousedni budovy, ktera je nyni v rekonstrukci. Sice jsem vyvesila postolecnik, ale asi pozde, misto jiz mely vybrane. Ten vikyr je z pudy pristupny, ale zadelany - ze zeme vidim, ze se tam mlada hybou a samicka nosi mysi, ale litaji tam mouchy - mela bych se snazit hnizdo zkontrolovat, zda tam neni uhynule mlade nebo postolky nechat at si poradi sami? V tesnem sousedtvi jsou vyveseny budky pro kavky a roryse..mam se snazit postolka m v pristim roce zamezit hnizdeni v teto oblasti, aby nevyplenily mladata rorysu? Nerada bych,ale ty rorysi jsou haklivejsi na hnizdeni atd., postolka si misto najde snaz..Jak moc je zadouci krouzkovani postolek, myslite, ze by se to vyplatilo? pripadne koho kontaktovat? moc dekji za odpoved, Pavla


  dne 10.06.2015 se zeptal Pavla Olivova
  Odpověď:

  Dobrý den,

  poštolky si vybírají místo k hnízdění minimálně měsíc předtím, než skutečně snesou první vejce; budka může najít patřičnou odezvu nejspíše, je- li instalována v předchozím roce na podzim.To, že budku nevyužily, ale není žádný problém.

  Ve vikýři, kde poštolky hnízdí se dokáží o sebe postarat samy a je zbytečné je nějak kontrolovat a přitom navíc rušit. Pokud některé mládě uhyne, většinou velmi brzo z hnízda zmizí tak, že ho ostatní zkonzumují.

  Co se týče blízkosti hnízdích poštolek, kavek a rorýsů, tak rovněž nevidím důvod nějak zasahovat, pokud jsou budky pro kavky a rorýsy správně nainstalovány tak, aby k se do nich nedostali další predátoři jako  třeba kočky. I když jsou popsány případy, kdy poštolka vybírala hnízda rorýsů (viz. překlad článku Zbigniewa Urbańczyka Rorýs jako kořist poštolky), tak rorýsi či jiní opeřenci ani jejich mláďata rozhodně nejsou hlavní složkou její potravy a k lovu něčeho jiného než drobných hlodavců se uchylují i městské poštolky opravdu jen ve stavu nouze. S kavkami pak často soupeří o místo k zahnízdnění, ale mohou žít vedle sebe zcela v poklidu, jak ukazuje příklad hradu Malenovice nebo již řadu let úspěšně probíhající německý projekt Lebensraum Kirchturm.

  Dobrý den, prosím o radu jaké kroky podniknout pro zvýšení počtu sýkorek v zahradě. Poštolky opakovaně hnízdí ve vysokých vrbách nedaleko ovocného sadu. Letos jsem vytvořil dva sýkorníky, ale dospělé ptáky poštolky ulovily, mláďata uhynula v budkách. V zahradě se objevují jen kosi a drozdi, drobnější ptactvo nezalétá. Lze nějak zamezit poštolkám v lovu sýkorek? Mám navýšit počet sýkorníků pro příští rok? Děkuji předem za odpověď.


  dne 31.05.2015 se zeptal Martin

  Odpověď: Dobrý den, poštolky loví ptáky jen ve stavu nouze. tzn. když v době hnízdění není dostatek hrabošů a jiných hlodavců nebo v době, kdy je delší dobu nepříznivé počasí pro jejich lov (především vytrvalý déšť). Poštolky přitom nejsou uzpůsobeny ani k tomu, aby lovily ptáky za letu (za oběť jim padne spíše oslabený, handicapovaný pták nebo letu neschopné ptáče), ani nejsou uzpůsobeny k lovu v sadu či lese. Ulovit zdravého dospělého ptáka - ať již sýkorku či kosa - dá poštolce neskonale více námahy a marných pokusů než ulovit její oblíbené hlodavce. Ze systematického decimování dospělých hnízdících sýkorek či jiných ptáků v okolí hnízda ji lze těžko podezřívat a je potřeba hledat za tím jiného predátora (čtyřnohého neb opeřeného) či jiný důvod. Na to, co podniknout na podporu sýkorek a drobného ptactva se zkuste zeptat na tyto ptáky specializovaných odborníků (odpovědnu a infocentrum má např. ČSO).

  Dobrý deň, už druhý rok máme sokoly - poštolky, minulého roku sme ich nechali v truhlíku, teraz im chce priateľ spraviť búdku. Máme už prvé vajíčko v truhlíku, kým sa dokončí búdka, bude to trvať pár dní. Môžeme potom premiestniť vajíčka do búdky? Nájdu ich sokoly alebo je riskantné ich premiestniť a radšej ich nechať v truhlíku? Ďakujem.


  dne 23.05.2015 se zeptal Iveta

  Odpověď: Dobrý den. Na výměnu truhlíku za budku je už trochu pozdě. Přemístit vejce z truhlíku do budky, byť byla na stejném místě, je totiž riskantní. Nejde o to, že by poštolka nepřijala vejce, kterých se dotl člověk. Poštolky jsou ale podobně jako jiní ptáci fixovány na místo, které je pro ně hnízdem. To je to místo, kam snesly vejce. Pokud se vejce nebo mláďata, která se ještě nedokáží rodičů dokřičet, přemístí, nemusí je rodiče najít. Nemusí si ztotožnit budku s truhlíkem, do něhož snesla vejce. Ostatně v truhlíku poštolčí rodiče poštolčata v poklidu vysedí a odchovají. Budku pak nainstalujte na podzim, poštolky se o to, kde budou hnízdit v příštím roce, mohou začít zajímat už někdy v září.

  Dobrý den,létají mi na parapet poštolky(panelák).Dneska jsem jim stlouknul takou menší bedýnku a dal do ní písek a trochu drobných kamínku.Pomohl sem jim nebo uškodil?Děkuji za odpověd(Jsou nádherný)


  dne 02.05.2015 se zeptal Lenka

  Odpověď: Dobrý den,

  Poštolky, které k Vám létají, nemusí nutně hledat místo pro hnízdění, ale jen místo k odpočinku nebo přespávání. Pokud se bedýnka aspoň trošku podobá tomu, jak by měla vypadat polobudka pro poštolky aneb poštolkovník, tak ji poštolky k hnízdění mohou využít. Ne-li letos, tedy tento nebo jiný pár v příštím roce. Vybírají si totiž místo k zahnízdění obvykle už na podzim; touto dobou už je ve městech, kde hnízdí dříve než v otevřené krajině nebo na venkově, hledají jen ti poslední opozdilci.

  Do polobudky by nemělo pršet ani foukat, podestláno by mělo být 2-3cm. "Střihy" na polobudku pro poštolku neboli poštolkovník jsou různé (třeba takovéto), Uvádějí se základní rozměry:

  • Půdorys dna 25x25cm či spíše 30x30cm  nebo i větší (25x40)
  • Výška 33-40cm, spíše 40cm; minimální výška 30 cm
  • Vletový otvor buďto 15x15 nebo 1/2 - 2/3 přední stěny

  Bidýlek pro přistávání netřeba. Neškodí ale zamyslet se nad tím, zda poštolčata při prvním leteckém pokusu budou mít poblíž bezpečné místo k přistání.

  Moc děkuji za vaší zprávu,ale budka se nachází v 7.patře paneláku a je umístěna na parapetu u ložnice,kde má naprosté soukromí.Myslela jsem spíše na to zda samice nevycítí,že z vajec nic nebude a sama je nevyhazuje z hnízda,a nebo sousedka říkala,že po sídlišti rozhazují krmení pro holuby,které po požití způsobuje neplodnost.Jetli mate kontakt na někoho z ornitologů,byla bych vám věčná za adresu,děkuji Kloudová Kristina


  dne 05.06.2014 se zeptal Kristina

  Dobrý den, prosím mám budku pro poštolky - měl jsem ji na sloupu vedení, respektive na sloupu na jehož konci je umělá podložka pro čápa. Poštolka i přes svoji velikost vždy na jaře čápa vyhnala a ten ani nestačil dosednou. Podložka byla dost náročná akce a tak budka pro poštolku šla dolů neboť tuto přemístím snadněji než podložku. Poštolka asi 5x po sobě měla vždy 4-5 mladých a tak budku plánuji pověsit dál na velký buk s holým kmenem bez větví na kraji lesa u pole(jiný sloup již není dostupný). Prosím mám ji pověsit od jihu či západu z důvodu zastínění? Od západu bude větší klid neboť podél kraje lesa od jihu vede cesta, ale svah klesá směrem k západu a tak ji od jihu zase pověsím výš. Děkuji pěkně za odpověď.


  dne 11.11.2013 se zeptal Honza

   Jak by měla vypadat budka pro poštolky

  Jak by měla vypadat budka pro poštolky?


  dne 21.06.2010 se zeptal Fanda

  Odpověď: Poštolkám se běžně budky nestaví, zahnízdí se takřka kdekoli (puklina ve skále, dutina ve fasádě, truhlík v okně, květináč na balkoně). Chcete-li přece postavit poštolce budku, mohu posloužit obrýzky od pana Houry (včetně nákresu budky). Naleznete je v sekci Fotogalerie - Ostatní.

  pokusil bych se odpovědět na některé dotazy: barbora > podívejte se na biolib.cz (např. orel mořský Výška x šířka:66-84x53-63 mm.) ... Jan Žaba > asi nejvhodnější by byla (polo)budka - návod např. zde: http://cso.cz/wpimages/video/ptak_roku_2002.pdf ... já jsem vyrobil polobudku s rozměry 30x30x40, ale ještě jsem jí nepoužil, možná by taky bylo lepší kdyby nad vletový otvor víc přesahovala stříška a ještě před budku dát bidýlko ... a ještě mimochodem, možná stojí za přečtení tohle: http://www.cso.cz/index.php?ID=886


  dne 11.10.2009 se zeptal pepa

   Vytisknout  Nahoru
  Webdesign studio CobraDesign poradna@postolka-obecna.cz
  provozováno na eShopSystem.