• Základní informace
  • Fotografie a videa
  • Co dělat když…
  • Chov poštolky
  • Záchranné stanice
  • Zeptejte se
  • Poštolka obecná(Falco tinnuncullus)

    Vyhledávání:

    ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

     

     

    Život poštolky, obecná fakta

     

    Pomoc zraněnému dravci

     

    Hnízdění poštolek

     

    Chov poštolky

    Tomuto tématu se věnuje celá sekce webu Chov poštolky.

     

    Potrava a dokrmování poštolek

     

    Poradna

    Před položením dotazu se, prosím, pokuste najít odpověd v následujících sekcích:

    v sekci zákládní informace,
    v sekci co dělat když,
    v sekci chov poštolky.

    Pokud jste nebyli úspěšní, podívejte se prosím, zda se Vaše otázka nenachází
    v pravém sloupci.
    Je tam? Klikněte na ni.

    Nenašli jste na stránkách kýženou odpověď? Zeptejte se odesláním níže zobrazeného formuláře. Během několika hodin, maximálně dnů, Vám dotaz zodpovím.



    Poznámka: uvedete-li svůj e-mail, nebude zde veřejně zobrazen, ale jakmile bude Vaše otázka zodpovězena, přijde Vám na něj odpověď.

    Otázky a odpovědi


    Zpět na všechny dotazy

    Výsledky hledání:


    Dobrý den, kamarádovi se zahnízdily poštolky na půdě. dovnitř vletují otvorem ve zdi. Dům se má zateplovat a dělat na něm fasáda. Pomohlo by do fasády zakomponovat dřevěný truhlík, kterým by se dostávaly dál dovnitř? Nebo by bylo lepší na venkovní krokev umístit budku pro poštolky?


    dne 05.04.2024 se zeptal Jan Jelínek

    Odpověď: Dobrý den, omlouvám se zpoždění v odpovědi. Budku lze umístit vně i dovnitř (z vnitřní strany fasády). Poštolky obecně mají rády při hnízdění výhled. Při výběru místa pro budku je třeba myslet na to, aby nebyla přístupná pro čtyřnohé predátory (kočky, kuny). Obecně k budkám např. zde.

    Pokud se bude budova zateplovat, mělo by se tak činit mimo hnízdní období. Více na stránce Jak postupovat v případě hnízdění ptactva při zateplování fasády domu.

    Dobry den Bydlim v rodinem domku v Dolnich Nivach,a uhnizdil se mi zde par postolek.Je to zvlastni ale je to tak neni to nijak vysoko asi 5m.nad zemi a chtel bych se zeptat zda se postolky krouzkuji a hlavne zda kdyz budu sekat travu ci se na zahrade pohybovat ja,deti ci pes,jestli jim tim nejak neuskodime.Je to hezky kus prirody primo u nas v dome a nechtely bychom jim nijak uskodit. Lakaly sme ptacky na zahradu 8 let krmenim vysadbou stromu a keru a opravdu se povedlo ale postolka nas ani nenapadla. Dekuju za odpovjed


    dne 16.04.2023 se zeptal Standa
    Odpověď:

    Dobrý den,

    Obecně se uvádí, že budka pro poštolky má být ve výšce minimálně 5 m nad terénem. U jednoho našeho přítele hnízdí poštolky již řadu let v podstřeší domu zemědělské usedlosti. Zahradu běžně používají. Pokud, se u vás poštolky usadily, váš obvyklý pohyb a činnosti dole na zahradě pod hnízdem jim zřejmě nevadí. A neměly by jim vadit ani dále v průběhu hnízdění. Jsou to zkrátka synantropní ptáci. Pochopitelně to ale chce chce obejít se bez hlučných večírků či ohňostrojů. Nevhodně rušit by je mohlo, pokud byste se jim do hnízda chodili ze zvědavosti příliš často dívat. Z Vašeho dotazu nepoznám jak je dostupné, ale zamyslete se nad tím, zda se do něj nemůže dostat kočka nebo kuna. Pokud ano, je žádoucí jim v tom zamezit nějakou zábranou.  Pokud potřebujete něco provádět v bezprostřední blízkosti hnízda, je lépe si takovou činnost rozložit tak, abyste poštolčí rodiče nezahnali na déle než čtvrt hodiny.

    Pokud se u vás poštolkám opravdu zalíbí, je velmi pravděpodobné, že u vás zahnízdí i v příštím roce. Poznáte to už v brzkém předjaří. V takovém případě můžete zvážit instalaci kamery pro sledování, která vám umožní lépe nahlédnout do jejich soukromého života.

     

    Dobrý den, zajímal by mě váš názor na chování “našich” poštolek. Letos se u nás usadilo několik luňáků, kteří se ukázali jako nádherní, milí a neškodní sousedé. Neviděla jsem je útočit na hnízda, nesedejí často do korun, nezajímá je ani volně puštená drůbež. Zato luňáci velmi zaujali poštolky, které je den co den pronásledují a útočí. Nevím, zda v tomto čase mohou chránit mladé a cítí ohrožení, nebo je to nějaký konkurenční boj a teritoriální chování. Každopádně by mě to zajímalo, protože tento jev, poštolky pronásledující daleko většího dravce a ve vzduchu útočící, vídáme několikrát denně. Děkuji!


    dne 02.07.2022 se zeptal Katka
    Odpověď:

    Dobrý den. Díky za zajímavé pozorování a dotaz. Poštolky si zvláště v době hnízdění bedlivě hlídají své teritorium před vniknutím vetřelců. Za vetřelce považují především jiné poštolky. Zahánějí ale i jiné opeřence včetně těch pro ně jejich potomstvo docela neškodných jako jsou v lidských sídlech holubi věžáci. Obdobně zahánějí třeba kavky, které už vždy tak zcela nevinné nejsou (mohou mít zájem o vejce, nejmenší poštolčata a především o zbytky potravy na hnízdě a kolem něj), nebo iné krkavcovité jako straky. Uvedené se týká poštolek, které nehnízdí v koloniích, které mohou sdílet třeba právě s kavkami nebo s poštolkami rudonohými. V koloniích jsou vůči sousedům tolerantnější.

    Na luňáky (červené nebo hnědé?) útočí poštolky u vás zcela přirozeně jako by útočili i na jiné dravce. Z rozdílu velikosti si přitom nic nedělají. Prohánějí i ty dravce, od nichž jim nehrozí bezprostřední nebezpečí. Mnoho přirozených nepřátel totiž mezi nimi nemají. Z denních pro ně opravdové nebezpečí představuje jestřáb lesní nebo sokol stěhovavý, z nočních výr velký, kteří dokáží ulovit i dospělou poštolku. Ti ostatní mohou být nebezpeční spíše pro mláďata. Mohou je zabít především, pokud nemají v době hnízdění dost jiné - snáze dostupné - potravy nebo třeba i v boji o místo k hnízdění (u druhů, kterým vyhovuje stejně velká budka nebo využívají k hnízdění opuštěná hnízda krkavcovitých).

    Poštolky se kromě obranné reakce na vetřelce zřejmě také rády trochu baví. Prohánění jiných stejně velkých nebo i větších opeřenců patří k jejich oblíbeným adrenalinovým sportům po celý rok.

     

    Dobrý den, bydlíme v obci Jenštejn blízko Prahy. Hrad Jenštejn máme z části na zahradě. Hnízdí tu již několik let Poštolky.Teď má obec problém, že Poštolky hnízdí i s mláďaty v průduchu do kaple , který je oddělen mřížkou. Proto vzniká zápach v kapli ze zdechlin, které přinášejí.Návštěníci hradu si stěžují a obec chce průduch po odletu mláďat ucpat. My tu Poštolky chceme, proto prosím o radu jakým šetrným způsobem ucpat průduch do kaple, případně jak jim vytvořit nové hnízdo na hradě.Děkuji Kateřina Dobaka


    dne 15.07.2021 se zeptal Kateřina Dobaka

    Odpověď:

    Dobrý den,

    z vašeho dotazu usuzuji, že poštolky nyní hnízdí na parapetu otvoru, který nemusí být příliš hluboký nebo široký. Pokud zde již poštolky hnízdí, tak je otvor pro ně pravděpodobně dost velký. Takový otvor lze jednoduše zabednit na vnitřním líci zdi. Podle situace a nebude-li to vadit v interieru lze k otvoru přisadit budku. Střihy” na budku najdete např. zde.  Budka nebo obdobně upravený otvor by měla mít na přístupné straně dvířka, abyste ji mohli po sezóně čistit.

    V Německu již od roku 2007 úspěšně funguje projekt Lebensraum Kirchturm, do něhož už je zapojeno několik stovek kostelů. Základní informace s odkazy na německé stránky projektu najdete v češtině zde. Z řady německých kostelů jsou i přímé přenosy hnízdění. I na těchto stránkách bývá někdy publikováno řešení budky, např.: Dettingen nebo Rosenheim. Inspiraci je možno hledat i u nás a to i na hradech a zámcích - např. v Malenovicích, kde je v podtřeší instalována řada budek pro poštolky a pro kavky.

    Dobrý den,mám na vás prosbu,chce se nám na parapetu v 5 patře v dřevěné bedínce zahnízdit poštolka,co mám dát do bedínky aby to poštolka měla lepší a jak dále pokračovat,děkuji.


    dne 14.05.2021 se zeptal Olga Lányiová
    Odpověď:

    Dobrý den,

    píšete, že se u vás poštolka teprve chce zahnízdit. Pokud už snesla první vejce, tak postupujte opatrně a případné úpravy proveďte ve dnech kdy má volno (poštolky totiž snáší vejce obden). Není ale potřeba provádět nějaké zásadní úpravy. Kromě toho, že by truhlík měl být zajištěn tak, aby nespadl (což předpokládám, je), je důležité aby z něj v případě větších dešťů mohla odtékat voda a vejce nebo malá poštolčata se nepodchladila. Pokud je truhlík až po okraj plný zeminy, tak raději nějakých 10 cm od horního okraje odeberte nebo okraj zvyšte nějakým plůtkem. Žádných dalších vymožeností netřeba. Samice dokáže ochránit vejce a poštolčata před přehřátím nebo prochladnutím. Je hlavně potřeba ji nechat v klidu zbytečně nerušit a neplašit prudkými pohyby. Pokud je plachá, tak je lépe odstínit dění v interireru žaluziemi nebo prosttě jen kusem lepenky připevněným k onu.

    Zahnízdí-li u vás poštolky letos, s velkou pravděpodobností se objeví se stejným úmyslem i v příštím roce. Budete-li jim chtít hnízdění opět umožnit, můžete jim podmínky pro ně vylepšit - možnosti jsou různé - budka nebo jen stříška na truhlíkem, případné rozšíření parapetu.Inspiraci z již realizovaných nápadů můžete najít v online dostupných přenosech a reportážích z hnízdění. Jejich přehled je dostupný na tomto odkaze: https://tinnunculus.sy-sy.cz/index.php/odkazy/falco-tinnunculus-online/. Doporučuji podívat se na minimální úpravy hnízdění v truhlíku do Plzně-Doubravky; luxusní řešení najdete v Českých Budějovicích - sídliště Máj.

    Dobrý den, mám na rozestavěném baráku pod střechou páreček poštolek a chystám se letos zateplit barák. Poštolkám sem udělal ze zbytků dřeva poštolovník dle nákresu na vašich stránkách a chtěl bych ho umístit pod střechu. Čím se má poštolovník vyplnit a dá se přemístit i se zahnízděnými poštolkami?


    dne 10.02.2021 se zeptal Jan
    Odpověď:

    Dobrý den,

    I když některé zdroje uvádějí, že podestýlka není potřeba, nezkušené samici se mohou na hladkém povrchu dna budky vejce rozkutálet. A pro samce i samici je možnost vyhloubit si v podkladu hnízdní důlek důležitým rituálem. Je tedy lépe ji nízkou vrstvou podestýlky opatřit (např. lesní hrabanka, štěpky). Budka nebo obdobně upravený otvor by měla mít na přístupné straně dvířka, aby se dala snadno po sezóně čistit.

    Jakmile se v budce objeví první vejce, už ji rozhodně nepřemisťujte. Je to velmi riskatní. Poštolky (stejně jako jiní ptáci) jsou totiž fixovány na místo, kde snesly vejce, a jinde by je opravdu nemusely najít. Bylo by to ostatně  i v rozporu se zákonem. Poštolka obecná sice není zvláště chráněným druhem, ale stejně jako na ostatní volně u nás žijící ptáky, se na ni vztahuje tzv. obecná ochrana.  Ta ptákům zaručuje ochranu především pro období hnízdění a rozmnožování (je zakázáno: - úmyslné poškozování nebo ničení jejich hnízd a vajec nebo odstraňování hnízd; - úmyslné vyrušování těchto ptáků, zejména během rozmnožování a odchovu mláďat).



    Dobrý den, žijeme na samotě uprostřed polí a máme dva velké soliterni stromy, na které by šla umístit budka pro poštolky. Myši u nás díky kočkám moc nejsou. Prosím jak se poštolky snesou se slepicemi? Pokud slepice neloví, mohou poštolky odehnat ostatní dravce které slepice loví?


    dne 13.01.2021 se zeptal Jiří škoda
    Odpověď:

    Dobrý den,

    Poštolky určitě nebudou konkurovat vašim kočkám co do lovu myší domácích. Jejich nejoblíbenější kořistí je hraboš polní. Zahnízdí také pouze na místě, které se na začátku sezóny jeví slibně, co do dostatku potravy, kterou budou muset (nejprve samec, pak i samice) zajišťovat pro poštolčí rodinu. Specializují se na lov drobných hlodavců, nepohrdnou ještě nebo hmyzem, výjimečně v době nouze loví drobné ptáky (do velikosti kosa) a jejich mláďata. Slepici na rozdíl od jestřába rozhodně neuloví, také pokud se ztratí nějaké kuře, není rozhodně hlavním podezřelým. Ale úplně malá kuřata by neměla jen tak volně v místech, kde na ně může zaútočit jestřáb nebo krahujec, pobíhat… Poštolky si své teritotium (zvláště v době hnízdění) brání před vetřelci - především jinými poštolkami, ale zaútočí i na jiné dravce nebo krkavcovité, i v případě že jsou menší než vetřelci. Ale nějakou stoprocentní ochranu před útoky jiných dravců na vaši drůbež vám rozhodně nezajistí.

    Dobrý den. Můžu udělat v zahradě hnízdo (domek) pro poštolky (možná pro Sovu - Výr) a nechat jich volně žít bez přikrmování? Jen budou mít hnízdo zavěšené na betonovém plotu ve výšce do 2 metrů a budou chytat přemnožené hraboše. Nebude to jako nelegálny chov,nebo jo a mám zrušit to hnízdo? Děkuji za odpověď.


    dne 26.01.2020 se zeptal Laci
    Odpověď:

    Dobrý den,

    Pokud chcete vyvěsit budku pro poštolky na plot do výšky do 2 metrů, je velmi nepravděpodobné, že by se poštolky v takto umístěné budce rozhodly usadit. Umístit by se měla minimálně aspoň 5 m vysoko. Vletový otvor by měl být orientovaný na východ, severovýchod nebo jihovýchod stranou převládajících větrů. Při volbě místa je potřeba pamatovat na to, že poštolky mají rády široký výhled. K budkám a jejich umístění najdete zde v poradně několik starších odpovědí (poslední podrobná z k dotazu z 9.7.2019) včetně odkazů na to, jak by měla budka vypadat (např. zde).

    Ze sov by na strom vhodně umístěná budky podobných parametrů jako ta pro poštolky mohla nalákat kalouse ušatého. Obecně o budkách pro pro dravce a sovy si můžete něco dozvědět např. na tomto odkaze.

    Pokud se divoké poštolky nebo jiní ptáci usídlí ve Vámi vyvěšené budce, tak se o žádný chov nejedná. Chovem se z hlediska zákona míní chov v zajetí, tj.držení živých jedinců mimo jejich přirozené přirodní prostředí, kdy je pták přímo závislý na lidské péči (nemůže si například sám obstarat potravu). Chovem se z hlediska zákona rozumí jakékoli držení živočicha v zajetí. tedy jak přímé vlastnictví, tak i dočasné držení (to se týká např. případů, kdy si někdo chce ponechat nalezenou poštolku a starat se o ni).

    Dobrý den, bydlím na kraji města ve vysokém domě hned pod střechou. Už několikrát mi na okno nebo lávku (slouží pro pohyb na střeše) přístála poštolka. Zajímá mě, jestli lze nějakým způsobem vytvořit podmínky takové, že bych si zvýšil šanci, že se u mě na střeše poštolce v budoucnu zalíbí a zahnízdí? Díky. Foto střechy: https://imgur.com/5nEgqNA


    dne 09.07.2019 se zeptal Daniel
    Odpověď:

    Dobrý den,

    Poštolky mají rády místa s výhledem, což bude důvodem, proč se na střeše objevují. Posed jim můžete vylepšit o nějaké to bidýlko. Mají-li ale zahnízdit, budou potřebovat hnízdní plošinu nebo budku. Budku pro příští rok je vhodné osadit již nyní, nejpozději na podzim, aby si na ni poštolky zvykly a zařadily ji mezi potenciální místa pro hnízdění na příští rok. Přečtěte si dále obecné vlastnosti, které by měla budka splňovat a zamyslete se nad tím zda ji umístit třeba k obslužné lávce nebo spíše na štítové průčelí domu. Sebekomfortnější budka ovšem nezaručí, že v ní poštolky najdou zalíbení a zahnízdí.

    Budka by se měla umístit alespoň 5 m vysoko (někdy se uvádí 8-10m), což Váš dům zřejmě splňuje. Vletový otvor by měl být orientovaný na východ, severovýchod nebo jihovýchod stranou převládajících větrů. Je potřeba pamatovat na to, že poštolky mají rády široký výhled. Samice by ho v době, kdy bude sedět na vejcích rozhodně ocení, protože bude mít dobrý přehled o dění v okolí hnízda. Poštolky potřebují pro hnízdění klid, takže místo zvolit tak, aby rušení lidskou činností bylo minimální. Vybrané místo by nemělo být dostupné pro predátory nejvíce ohrožující ptačí hnízda na budovách, což jsou především kočky a kuny. Je dobré myslet i na bezpečí a komfort poštolčat: kam spadnou, když náhodou vypadnou z budky nebo zda při prvním leteckém pokusu budou mít poblíž bezpečné místo k přistání. Praktická může být plošinka před nebo vedle hnízda, kde mohou poštolčata trénovat (příklad najdete zde).

    V některých případech lze s výhodou využít i již existující otvory do půdy nebo podstřeší a budku za ně instalovat na vnitřní straně. Pokud je otvor dostatečně hluboký, budka není potřeba; stačí zabednit na vnitřním líci zdi.

    I když některé zdroje uvádějí, že podestýlka není potřeba, nezkušené samici se mohou na hladkém povrchu dna budky vejce rozkutálet. A pro samce i samici je možnost vyhloubit si v podkladu hnízdní důlek důležitým rituálem. Je tedy lépe ji nízkou vrstvou podestýlky opatřit (např. lesní hrabanka, štěpky). Budka nebo obdobně upravený otvor by měla mít na přístupné straně dvířka, aby se dala snadno po sezóně čistit.

    Budky pro poštolky (poštolkovníky, poštolečníky)  lze zakoupit hotové. Pro případ vlastní výroby “střihy” na budku najdete např. zde. Další možnosti najdete v brožuře ČSO Pták roku 2002 na str.11.

    Dobrý den, chtěl bych na chalupě na louce umístit budky pro poštolky. Chtěl bych se zeptat, jaká je šance na zahnízdění poštolek ? Velikost budky, výška umístění budky, nasměrování vchodu, atd. jsem dohledal, jen mne zajímá, zda existuje reálná šance, že se "dočkám" poštolek. S pozdravem Pavel


    dne 10.12.2018 se zeptal Pavel
    Odpověď: Dobrý den, omlouvám se za dlouhou prodlevu v odpovědi. Základní info lze dohledat např. zde: http://tinnunculus.sy-sy.cz/index.php/2014/10/11/budka-pro-postolky-aneb-postolkovnik/.

    Dobrý den, rádi bychom na chalupě na Šumavě (650m nad m.) zbudovali hnízdo pro poštolky. Máme ale pouze přízemní dům. Jak vysoko by mělo hnízdo být? děkuji


    dne 07.02.2018 se zeptal Olga Matoušková
    Odpověď:

    Dobrý den,

    Poštolky mohou hnízdit i v domech přízemních. Příklady najdeme i v online dostupných přenosech z hnízdění, kde můžete najít i pár inspirativních nápadů (Biberbrugg, Einbeck, Gasmert, Haunetal, Théding, ...)

    Budka by se měla umístit alespoň 5 m vysoko (na bezpečných a klidných místech to může být níže). Vletový otvor by měl být nicméně co nejvýše, orientovaný na východ, severovýchod nebo jihovýchod stranou převládajících větrů. Je potřeba pamatovat na to, že poštolky mají rády široký výhled.

    Můžete s výhodou využít i již existující otvory do půdy nebo podstřeší a budku za ně instalovat na vnitřní straně. Pokud je otvor dostatečně hluboký, budka není potřeba; stačí zabednit na vnitřním líci zdi. Budka nebo obdobně upravený otvor by měla mít na přístupné straně dvířka, abyste ji mohli po sezóně čistit.

    Budku nebo polobudku můžete umístit i na stromy nebo sloupy poblíž domu (podívejte se třena na Kasinfo z Molengraaf).

    Střihy” na budku najdete např. zde. Další možnosti najdete v brožuře ČSO Pták roku 2002 na str.11.

    Dobrý den,je možné,aby poštolky hnízdily v zavřené věži kostela?Náš p.farář tvrdí,že kde jsou poštolky,nejsou holubi.Rekonstruujeme věž a dáváme nové okenice u zvonů a hodin.Jaký by měl tedy být otvor v okenici,aby tam mohla poštolka a ne holub? díky.


    dne 03.08.2017 se zeptal Jaromír Konečný
    Odpověď:

    Dobrý den,

    Co se týče otázky, kudy se protáhne poštolka a holub ne, tedy, kam se dostane poštolka, dostane se i holub. Jsou to ptáci přibližně stejně velcí a holub dokonce umí i takové letecké manévry jako kolmý let vzhůru i do výšky 10m.

    Váš pan farář má ale jinak pravdu. Holubi mají před poštolkami jakožto před dravci respekt a poštolky je dokáží pěkně prohnat. Pokud ovšem ve věži nebo v podkroví kostela jsou holubi již zvyklí hnízdit, nemusí vše být tak jednoduché.

    Na rozdíl od sokola stěhovavého, který holuby loví, poštolky holuby pouze zahánějí v období hnízdění z okolí svého hnízda. To platí i pro období, kdy si na podzim vyhlížejí místo pro zahnízdění. Zatímco poštolky hnízdí jednou, zcela výjimečně dvakrát ročně, hnízdí zdivočelí holubi domácí, zvaní “věžáci”” po celý rok. Takže pokud poštolky nesetrvají na místě po celý rok, máte zajištěnu ochranu proti holubům jen přibližně od února do začátku srpna. Pokud poštolky zůstanou po celý rok, nemusí si mimo dobu, kdy cítí potřebu intenzivněji hájit své teritorium holubů vůbec všímat. Pokud se ovšem proháněním holubů jen tak nebaví.

    Podpořit poštolky v hnízdění na kostelní věži je ale dobrý nápad. Zatímco holubi se uhnízdí i uvnitř, poštolky preferují při hnízdění místo, odkud mají dobrý výhled a přehled o okolí.

    Ideální je proto budka, pro jejíž vletový otvor využijete některý vhodný otvor věže. Pokud je otvor dostatečně hluboký, budka není potřeba; stačí zabednit na vnitřním líci zdi. Budka nebo obdobně upravený otvor by měla mít na přístupné straně dvířka, abyste ji mohli po sezóně čistit. vletový Vletový otvor by měl být co nejvýše, orientovaný na východ, severovýchod nebo jihovýchod stranou převládajících větrů. Střihy” na budku najdete např. zde.

    V Německu již od roku 2007 úspěšně funguje projekt Lebensraum Kirchturm, do něhož už je zapojeno několik stovek kostelů. Základní informace s odkazy na německé stránky projektu najdete v češtině zde. Z řady německých kostelů jsou i přímé přenosy hnízdění. I na těchto stránkách bývá někdy publikováno řešení budky, např.: Dettingen nebo Rosenheim. Inspiraci je možno hledat i u nás a to i na hradech a zámcích - např. v Malenovicích, kde je v podtřeší instalována řada budek pro poštolky a pro kavky.

    Každou zimu krmíme ptáčky, létají sem kromě sýkorek a vrabců také brhlíci, strakapoudi,sojky a mnoho dalších drobných druhů. Pravidelně sem přilétá poštolka, která je napadá a často nějakého uloví, přesto, že budka je mezi větvemi stromu. Pomohl by nějaký strašák jako postava? Nebo poraďte.Děkuji Pospíšilová


    dne 01.01.2017 se zeptal Krista Pospíšilová

    Odpověď: Dobrý den,

    drobní ptáci na krmítku lákají spíše krahujce, který se na jejich lov specializuje, než poštolku. Budka mezi větvemi stromu asi není nejlepší řešení i s ohledem na ulehčení přístupu kočkám. Často se doporučuje, aby bylo krmítko na otevřeném prostoru, kde ptáci zavčas uvidí blížícího se predátora. Je však zároveň dobré umístit krmítko v blízkosti hustého trnitého keře (např. dřišťálu), mezi jehož větvičkami malí ptáci rychle najdou bezpečný úkryt. Mohou se tak bezpečně schovat i před kočkami, které mají rozhodně na svědomí více drobného ptactva než dravci.

    Dobrý den,několikrát denně nám začali na okno přilétat poštolky. Na okně je jen malé krmítko, do kterého sypu zrní ptáčkům. Myslíte, že chodí na zrní, nebo chtějí hnízdit? Poradíte co vše udělat? Děkuji za odpověď


    dne 26.04.2016 se zeptal Vendula V.
    Odpověď:

    Dobrý den,

    Poštolky rozhodně u Vás nehledají ptačí zob v krmítku. Krmítka může vyhledávat za účelem nasycení se krahujec, který je méně nápadným malým dravcem, který se rovněž vyskytuje v lidských sídlech a specializuje se na rozdíl od poštolky na lov drobných ptáků. Pokud se parapetu Vašeho okna objevují pravidelně opravdu poštolky, tedy se jim buďto toto místo zamlouvá jako posed s dobrým výhledem nebo je zkoumají s ohledem na možné založení hnízda, což je v měsíci dubnu docela pravděpodobné. Zda tomu tak skutečně je by mělo být patrné z jejich chování. Sameček obvykle ukazuje samičce místo pro hnízdění tak, že se na něm vrtí a hlasitě tiká. Také jí tam začně nosit drobné pozornosti ve formě ulovených hrabošů či jiné drobné havěti, které jí mají ukázat, že se o ni bude řádně starat a zásobovat ji potravou až bude sedět na vejcích. Poštolky také ovykle strzují svůj vztah pářením poblíž budoucího znízda, což je doprovázeno nepřeslechnutelným křikem. Pro zahnízdění je parapet okna dost malý, ale poštolky se spokojí s málem a jsou schopny hnízdit na místěch, která nám nepřipadají bezpečná co se týče možného pádu vajec nebo mláďat. Pokud jim chcetě umožnit, aby u Vás hnízdily, je dobré jim nabídnout trochu konfortu a zabezpečení. Stačí truhlík s trochou lesní hrabanky na dně (rozhodně by neměl být plný a měl by umožňovat odtok dešťové vody). Větší konfort poskytuje budka nebo polobudka. Jak má vypadat včetně střihe najdete např. zde. Ale i pro případ , že se první vejce objeví přímo na parapetu, dají se obvykle stihnout ještě základní zabezpečující opatření. Poštolka totiž začíná sedět až na posledním nebo předposledním vejci. Proti pádu vajec by mohla postačit i lať; s ohledem na budoucí poštolčata lépe o něco vyšší, nicméně nízká zábrana 10-12 cm, kterou by ale neměl odfouknout vítr nebo rozmáčet dešť (prkénko, pletivo bez ostrých hran...). Jak ji upevnit, záleží na konkretní situaci.

    Obecně, pokud u Vás poštolka zahnízdí či je jasné, že se k tomu chystá, doporučuji kromě toho, co se dočtete na těchto stránkách, příručku ČSO Pták roku 2002 - http://www.cso.cz/wpimages/video/ptak_roku_2002.pdf. Na str. 10 najdete kapitolu Usadila se u Vás Poštolka?

    Dobry den, v kulatem okenku ve vikyri se nam usadila postolka. prestehovala se ze sousedni budovy, ktera je nyni v rekonstrukci. Sice jsem vyvesila postolecnik, ale asi pozde, misto jiz mely vybrane. Ten vikyr je z pudy pristupny, ale zadelany - ze zeme vidim, ze se tam mlada hybou a samicka nosi mysi, ale litaji tam mouchy - mela bych se snazit hnizdo zkontrolovat, zda tam neni uhynule mlade nebo postolky nechat at si poradi sami? V tesnem sousedtvi jsou vyveseny budky pro kavky a roryse..mam se snazit postolka m v pristim roce zamezit hnizdeni v teto oblasti, aby nevyplenily mladata rorysu? Nerada bych,ale ty rorysi jsou haklivejsi na hnizdeni atd., postolka si misto najde snaz..Jak moc je zadouci krouzkovani postolek, myslite, ze by se to vyplatilo? pripadne koho kontaktovat? moc dekji za odpoved, Pavla


    dne 10.06.2015 se zeptal Pavla Olivova
    Odpověď:

    Dobrý den,

    poštolky si vybírají místo k hnízdění minimálně měsíc předtím, než skutečně snesou první vejce; budka může najít patřičnou odezvu nejspíše, je- li instalována v předchozím roce na podzim.To, že budku nevyužily, ale není žádný problém.

    Ve vikýři, kde poštolky hnízdí se dokáží o sebe postarat samy a je zbytečné je nějak kontrolovat a přitom navíc rušit. Pokud některé mládě uhyne, většinou velmi brzo z hnízda zmizí tak, že ho ostatní zkonzumují.

    Co se týče blízkosti hnízdích poštolek, kavek a rorýsů, tak rovněž nevidím důvod nějak zasahovat, pokud jsou budky pro kavky a rorýsy správně nainstalovány tak, aby k se do nich nedostali další predátoři jako  třeba kočky. I když jsou popsány případy, kdy poštolka vybírala hnízda rorýsů (viz. překlad článku Zbigniewa Urbańczyka Rorýs jako kořist poštolky), tak rorýsi či jiní opeřenci ani jejich mláďata rozhodně nejsou hlavní složkou její potravy a k lovu něčeho jiného než drobných hlodavců se uchylují i městské poštolky opravdu jen ve stavu nouze. S kavkami pak často soupeří o místo k zahnízdnění, ale mohou žít vedle sebe zcela v poklidu, jak ukazuje příklad hradu Malenovice nebo již řadu let úspěšně probíhající německý projekt Lebensraum Kirchturm.


     Vytisknout  Nahoru
    Webdesign studio CobraDesign poradna@postolka-obecna.cz
    provozováno na eShopSystem.