• Základní informace
 • Fotografie a videa
 • Co dělat když…
 • Chov poštolky
 • Záchranné stanice
 • Zeptejte se
 • Poštolka obecná(Falco tinnuncullus)

  Vyhledávání:

  ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

   

   

  Život poštolky, obecná fakta

   

  Pomoc zraněnému dravci

   

  Hnízdění poštolek

   

  Chov poštolky

  Tomuto tématu se věnuje celá sekce webu Chov poštolky.

   

  Potrava a dokrmování poštolek

   

  Poradna

  Před položením dotazu se, prosím, pokuste najít odpověd v následujících sekcích:

  v sekci zákládní informace,
  v sekci co dělat když,
  v sekci chov poštolky.

  Pokud jste nebyli úspěšní, podívejte se prosím, zda se Vaše otázka nenachází
  v pravém sloupci.
  Je tam? Klikněte na ni.

  Nenašli jste na stránkách kýženou odpověď? Zeptejte se odesláním níže zobrazeného formuláře. Během několika hodin, maximálně dnů, Vám dotaz zodpovím.  Poznámka: uvedete-li svůj e-mail, nebude zde veřejně zobrazen, ale jakmile bude Vaše otázka zodpovězena, přijde Vám na něj odpověď.

  Otázky a odpovědi

  Dobrý den , každý rok mám v truhlíku postolky , letos 6 vajec . Samička sedí na vejcích , ale oproti jiným rokům vůbec letos nevidím samce


  dne 14.05.2024 se zeptal Monika Hulínská

  Dobrý den. Prosím je možné poslat vám fotografii? Dnes jsem našla dvě poštolčí vajíčka v krmítku. Bydlíme v pátém patře panelového domu a krmítko má pouze lehce zvednuté okraje jinak je na rovném parapetu a zdá se mi to nebezpečné, pokud by se mláďata vylíhla. Byla bych moc vděčná za případnou radu jak zabezpečit místo tak, aby bylo bezpečné. Mám to vyfocené. Děkuji moc a přeji hezký den. Linda


  dne 15.04.2024 se zeptal Linda

  Odpověď: Dobrý den. Fotografie můžete poslat na kontakt uvedený na https://tinnunculus.sy-sy.cz/index.php/contact/.

  Dobrý den, kamarádovi se zahnízdily poštolky na půdě. dovnitř vletují otvorem ve zdi. Dům se má zateplovat a dělat na něm fasáda. Pomohlo by do fasády zakomponovat dřevěný truhlík, kterým by se dostávaly dál dovnitř? Nebo by bylo lepší na venkovní krokev umístit budku pro poštolky?


  dne 05.04.2024 se zeptal Jan Jelínek

  Odpověď: Dobrý den, omlouvám se zpoždění v odpovědi. Budku lze umístit vně i dovnitř (z vnitřní strany fasády). Poštolky obecně mají rády při hnízdění výhled. Při výběru místa pro budku je třeba myslet na to, aby nebyla přístupná pro čtyřnohé predátory (kočky, kuny). Obecně k budkám např. zde.

  Pokud se bude budova zateplovat, mělo by se tak činit mimo hnízdní období. Více na stránce Jak postupovat v případě hnízdění ptactva při zateplování fasády domu.

  Dobrý den, do zateplené fasády rodinného domu se pustil strakapoud. Pomohlo by, kdyby na domě nebo v jeho blízkosti hnízdila poštolka? Předem děkuji za odpověď


  dne 03.09.2023 se zeptal Vašek

  Odpověď: Dobrý den, Poštolky se obecně rády hašteří se svými opeřenými sousedy, zvláště když mají pocit, že se tito nevhodně vměšují do jejich výsostného teritoria. Reagují takto na své sousedy ale především v hnízdním období. S většími opřenci, kteří se mohou bránit, se ale určitě nepouštějí do pranic nějak bezhlavě.

  Tereticky může poštolka strakapouda i ulovit, osobně znám za téměř dvacet let jejich pozorování jenom jeden případ (ciz příspěvek Strakapoud k sežrání na blogu O myších a poštolkách).

  Dobrý den, bydlíme na sídlišti, a jelikož zde lítají jiřičky, postavili si tu hnízdo a mají mladé. Máme radost a baví nás je pozorovat. Dnes se ale stalo, že se najednou objevila poštolka a snažila se do hnízda jiřiček dostat. Seděla tam rozčapená. Ráda bych věděla, jak zabránit poštolce aby znovu napadla jejich hnízdo, aniž bych ohrozila jiřičky. Moc dekuju za každou radu.


  dne 23.07.2023 se zeptal Kateřina
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Je hezké, že stále existují lidé, které těší to, že u nich hnízdí jiřičky. Ať už si postavily hnízdo samy nebo jim člověk připravil hnízdo umělé, tak jsou před predátory relativně dobře chráněna. Je to taková pevnost s malým vletovým otvorem nahoře. Jiřičky ovšem své predátory hnízd mají. Patří mezi ně strakapoud velký, ostříž lesní a právě poštolka obecná. Pro poštolky je drobné ptactvo obecně pouze doplňkovou stravou v době, když je nedostatek hrabošů, na jejichž lov se specializují. Dokáží ovšem vytáhnout z hnízda jiřičku nebo třeba rorýse (viz https://tinnunculus.sy-sy.cz/index.php/2023/06/13/konec-jednoho-roryse/). Přesněji řečeno jde spíše o to správně vystihnout okamžik, kdy se potenciální kořist vrací do hnízda nebo z něj vyletuje. Neumí to ovšem každá poštolka a úspěšnost takovýchto lovů rozhodně není velká.

  Mám obavu, že nezbývá než se s takovýmito útoky smířit. Různá plašítka na poštolky neplatí a nějaká mechanická zábrana, která by omezila přístup k hnízdu by nejspíše vadila samotným jiřičkám. Jeden můj známý nechával poštolce, aby jí v takovém útoku zabránil, na parapetu okna myši jako snadnější kořist. Ale ani to není dobrý nápad, protože poštolka se pak přirozeně na takové místo se snadno dostupným zdrojem potravy vrací.

   

  Dobrý den, páru poštolek se nepodařilo vylíhnutí mláďat a vajíčka nám nechali v květináči, co s nimi? Děkuji


  dne 09.07.2023 se zeptal Iveta
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Omlouvám se za pozdní odpověď. Vejce, u nichž je jasno, že se z nich nic nevylíhne, můžete odstranit, což už se asi stalo. Pokud jste je ještě neodstranili, může o ně mít třeba zájem nějaká škola ve vašem okolí.

  Obecně platí, že před odstraněním vajec by měl člověk bezpečně vědět, že poštolky už poté, co na vejcích řádně seděly, už hnízdo nenavštěvují a o vejce se nezajímají.

   

  Dobrý den, bydlíme na sídlišti v 7. patře a na protejší střeše se letos uhnízdil páreček poštolek. Máme zasíťovaný a zasklený valkon, který je útočištěm naší kočky, která se tu sluní. Už několikrát poštolky krouží kolem balkonu a vydávají velice hlasitý zvuk. Nevíme jestli se jedná o nějaké zastrašování nebo o pokus kočce ublížit (je to takový zvlástní druh, která není úplně nahatá, ale na první pohled tak vypadá. Chci se zeptat, jestli jde poštolky nějak odradit od valkonu


  dne 13.06.2023 se zeptal Šárka

  Odpověď: Dobrý den, poštolky vědí, že kočka je potenciální predátor, který by mohl ohrozit jejich hnízdo. Obletováním a křikem jí hlasitě naznačují, že o ní vědí. Kočka je příliš velká šelma na to, aby ji  poštolky přímo napadly. Nebudou se zbytečně pouštět do souboje, ve kterém by mohly být zraněny. Takže o kočku se nebojte, poštolky jí neublíží. Jak je ale přemluvit, aby jí hlasitě nevyhrožovaly, to opravdu nevím.

  DOBRÝ DEN MAME6 MLÁĎAT POSTOLEK V TRUHLÍKŮ A ZAČÍNÁ JIM BYT MALY NAVIC TU PAK HROZÍ NEBEZPEČÍ PADU Z PARAPETU MUZEME HO ZABEZPEČIT? BUDE PAK I NADALE SAMICE KRMIT SVE MLÁĎATA?


  dne 11.06.2023 se zeptal Petra Mitrović

  Odpověď: Dobrý den, omlouvám se za časovou prodlevu v odpovědi. Záleží na tom, jak jsou mláďata stará. Pokud mají ještě pouze druhé šedavé prachové peří, můžete zkusit truhlík nějak zabezpečit. Úprava by měla proběhnout rychle. Mláďata můžete na krátkou dobu přeložit do lepenkové krabice. Předtím než byste je vytahovali z truhlíku nebo s ním nějak manipulovali je s s truhlíkem překryjte kusem látky, aby se zbyečně neplašila. Pokud už na mláďatech vidíte podrůstající peří, tak s truhlíkem raději nemanipulujte. Mláďata by se mohla v panice pokusit zachránit tak, že z truhlíku vyskočí.

  Dobrý den, chci se prosím zeptat, našli jsme na balkóně mládě poštolky, ale nevíme jestli umí létat a jestli dokáže sama odletět a najít si potravu, aby třeba neumřela na hlad když je bez rodičů, protože spadla ze střechy. Takže jestli byste nám poradili co máme dělat, kdy umí poštolka létat, kdy si dokáže sama obstarat potravu? Děkuji předem za odpověď.


  dne 03.06.2023 se zeptal Langová Laura
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Z vašeho dotazu nelze bohužel poznat, jak je nalezené mládě staré. Pokud je ještě ochmýřené a víte kde je hnízdo, je potřeba ho tam vrátit. Pokud to nevíte a stejně tak, pokud je zraněné, doporučuji kontaktovat místně příslušnou záchrannou stanici. Jejich seznam najdete na stránkách Zvíře v nouzi: https://www.zvirevnouzi.cz/zachranne-stanice/. Pokud je již mládě převážně opeřené, mohlo se k vám dostat i při prvním nepodařeném leteckém pokusu. Takové mládě si potřebuje jen trochu odpočinout. Dokáže se dovolat rodičů a ti se o něj postarají i mimo hnízdo.
  O něco podrobnější informaci najdete např. zde:
  Jak pomoci nalezenému poštolčímu mláděti?

   

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Postolka nám letos opět snesla vajicka,šest od 25.3.-5.4.poslední. Dneska jsem opatrně jedno prosvitila a je slepé.Co dělat? Děkuji Nývltová


  dne 24.05.2023 se zeptal Kateřina Nývltová

  Odpověď: Dobrý den, v odborné literatuře se lze dočíst, že inkubace může trvat i 45 dní. Je přitom asi důležité, jak se to počítá. Pro určení začátku je důležité vědět, kdy poštolka stráví na vejcích poprvé celou noc. Obvykle je to po snesení předposledního vejce. Je možno se také dočíst, že inkubace výjimečně začíná až po senesení vejce posledního. Pokud ani ostatní vejce u vás nejsou, podobně jako to prosvícené, oplodněna a samice na nich stále ještě sedí, doporučuji ji ještě v klidu nechat. Ona sama nejlépe pozná, zda se z vajec něco vyklube nebo ne. Pokud ne, tak je patrně vbrzku přestaně zahřívat. Poštolky je pak obvykle zkonzumují, což je pro samici docela důležité doplnění vápníku.

  Dobrý den. Letos se mi na parapetu v truhlíku objevovaly 2 poštolky a přesto,že mám 2 kočky, které je hned vyhnaly, jsem tam před 4 dny objevila jedno vejce. Od té doby však nejsou vidět v truhlíky ani poštolky a ani další vejce, naopak vidím poštolky sedět naproti v paneláku. Znamená to, že z vajíčka v mém truhlíku tedy nic nebude a mohu jej zrušit?


  dne 17.05.2023 se zeptal Markéta

  Odpověď: Dobrý den, obecně platí, že mezi snesením dvou vajec uplyne minimálně 48 hodin, i když výjimečně to může být méně. Opačný případ, kdy je interval mezi snesením dvou vajec delší je delší je čstější. Nejčastěji je to něco přes 50 hodin, ale může to být i několik dní. Z vlastních pozorování znám případ, kdy to bylo 8 dní. Ze všech vajec se tehdy vejce vylíhla. Zárodek se ve vejci začne totiž vyvíjet, až když poštolka začne na vejcích řádně sedět. Nepředpokládám, že by prodleva mezi snesením vajec mohla být o moc delší než těch 8 dní, ale raději dejte poštolkám ještě pár dní možnost pokračovat v hnízdění.

  Dobrý den, mám zatím 4 vejce na parapetu v paneláku. Koukal jsem na různá videa. Ale jaká je vaše zkušenost s tím jak pokálí fasádu? Nebo to spíš zůstává v hnízdě a na parapetu? Plánuji udělat desku, trochu širší než parapet s okrajem na sezení dál od konců parapetů a fasády. Jak kadí dolů poštolky jsem nikde na netu nenašel :-) Děkuji Jirka


  dne 13.05.2023 se zeptal Jirka
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Pokud už jsou snesena čtyři, možná už pět vajec, mnoho času na úpravy nezbývá. Samice na vejcích nejspíše začne brzy řádně sedět a to už by neměla být rušena. Autor těchto stránek ani já v této poradně odpovídající osobní zkušenost s hnízděním poštolek na parapetu nemáme. Pouze s hnízděním na balkonech.Pokud poštolky hnízdí přímo na parapetu, nikoliv v truhlíku či květináči na něm, je praktické vytvořit zábranu i proti nechtěnému skutálení se vejce. I když pochopitelně záleží na tom, jak hluboký takový parapet je. U hlubšího okenního výklenku a parapetu to poštolky zvládnou i bez zábrany. Ani fasáda přitom nemusí doznat vážnější úhony.  Můžete se názorně podívat třeba na přímý přenos z Unhoště (https://www.zsunhost.cz/postolky/). Parapet je možno i komfortně rozšířit, tak jak to po několika sezónách udělali např. v Budějovicích (viz https://www.youtube.com/@postolkymaj2023). Takovou náročnější úpravu můžete případně provést před příští sezónou, pokud budete chtít, aby u vás poštolky nadále hnízdily. Daleko jednodušeji ale můžete provést něco podobného, jako je vidět v přímém přenosu z Plzně a jednoduše zapřít desku mezi ostění (viz https://www.youtube.com/@baldis123). Podívejte se tam na starší videa (2012-2015), kde je vidět i dosah ostřiku trusem. Nepřesáhne v podstatě výšku truhlíku. Pokud máte parapet oplechovaný, tak jeho přesah v kombimaci se zábranou fasádu dostatečně ochrání.

   

  Proč poštolka neumí zaleted do svého hnízda, bolí ji křídlo nebo je tlustá a nevejde se tam?


  dne 03.05.2023 se zeptal Lucik

  Odpověď: Dobrý den. Dotazu pokud je míněn vážně, nerozumím. S návratem na hnízdo mohou mít problém mláďata, poté co z něj poprvé vyletí a ještě nemí pořádně létat. Pokud se nevrátí samice v době hnízdění, znamená to, že se jí přihodilo něco, co jí v návratu zabránilo. V našem lidském světě číhá na dravce řada nástrah - prosklené plochy. nezabezpečené elektrické sloupy, otrávené návnady, ... V době velké nouze o potravu mohou poštolky také hnízdo opustit.

  Dobry den Bydlim v rodinem domku v Dolnich Nivach,a uhnizdil se mi zde par postolek.Je to zvlastni ale je to tak neni to nijak vysoko asi 5m.nad zemi a chtel bych se zeptat zda se postolky krouzkuji a hlavne zda kdyz budu sekat travu ci se na zahrade pohybovat ja,deti ci pes,jestli jim tim nejak neuskodime.Je to hezky kus prirody primo u nas v dome a nechtely bychom jim nijak uskodit. Lakaly sme ptacky na zahradu 8 let krmenim vysadbou stromu a keru a opravdu se povedlo ale postolka nas ani nenapadla. Dekuju za odpovjed


  dne 16.04.2023 se zeptal Standa
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Obecně se uvádí, že budka pro poštolky má být ve výšce minimálně 5 m nad terénem. U jednoho našeho přítele hnízdí poštolky již řadu let v podstřeší domu zemědělské usedlosti. Zahradu běžně používají. Pokud, se u vás poštolky usadily, váš obvyklý pohyb a činnosti dole na zahradě pod hnízdem jim zřejmě nevadí. A neměly by jim vadit ani dále v průběhu hnízdění. Jsou to zkrátka synantropní ptáci. Pochopitelně to ale chce chce obejít se bez hlučných večírků či ohňostrojů. Nevhodně rušit by je mohlo, pokud byste se jim do hnízda chodili ze zvědavosti příliš často dívat. Z Vašeho dotazu nepoznám jak je dostupné, ale zamyslete se nad tím, zda se do něj nemůže dostat kočka nebo kuna. Pokud ano, je žádoucí jim v tom zamezit nějakou zábranou.  Pokud potřebujete něco provádět v bezprostřední blízkosti hnízda, je lépe si takovou činnost rozložit tak, abyste poštolčí rodiče nezahnali na déle než čtvrt hodiny.

  Pokud se u vás poštolkám opravdu zalíbí, je velmi pravděpodobné, že u vás zahnízdí i v příštím roce. Poznáte to už v brzkém předjaří. V takovém případě můžete zvážit instalaci kamery pro sledování, která vám umožní lépe nahlédnout do jejich soukromého života.

   

  Hnízdí mi postolka na parapetu již třetím rokem. Měla buď 3 nebo 4 vajíčka. Letos jich má 6.Jsou v květináči. Je možné přendat květináč s vajíčky do většího květináče nebo truhlíků?


  dne 14.04.2023 se zeptal Ivana Boháčová
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Pokud už jsou vejce snesena, tak je rozhodně nepřemisťujte. V takovém případě vždy hrozí to, že je rodiče opustí. O osud snůšky se nemusíte zbytečně obávat, poštolky 6 vajec v truhlíku zvládnou. Případné vylepšení zvažte pro příští sezónu. Inspirací vám mohou být online sledovaná hnízda na parapetech v Plzni (https://www.youtube.com/@baldis123) nebo v Českých Budějovicích (https://www.youtube.com/@postolkymaj4348).

   


   Vytisknout  Nahoru
  Webdesign studio CobraDesign poradna@postolka-obecna.cz
  provozováno na eShopSystem.