• Základní informace
 • Fotografie a videa
 • Co dělat když…
 • Chov poštolky
 • Záchranné stanice
 • Zeptejte se
 • Poštolka obecná(Falco tinnuncullus)

  Vyhledávání:

  ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

   

   

  Život poštolky, obecná fakta

   

  Pomoc zraněnému dravci

   

  Hnízdění poštolek

   

  Chov poštolky

  Tomuto tématu se věnuje celá sekce webu Chov poštolky.

   

  Potrava a dokrmování poštolek

   

  Poradna

  Před položením dotazu se, prosím, pokuste najít odpověd v následujících sekcích:

  v sekci zákládní informace,
  v sekci co dělat když,
  v sekci chov poštolky.

  Pokud jste nebyli úspěšní, podívejte se prosím, zda se Vaše otázka nenachází
  v pravém sloupci.
  Je tam? Klikněte na ni.

  Nenašli jste na stránkách kýženou odpověď? Zeptejte se odesláním níže zobrazeného formuláře. Během několika hodin, maximálně dnů, Vám dotaz zodpovím.  Poznámka: uvedete-li svůj e-mail, nebude zde veřejně zobrazen, ale jakmile bude Vaše otázka zodpovězena, přijde Vám na něj odpověď.

  Otázky a odpovědi

  Dobrý den, chtěl bych na chalupě na louce umístit budky pro poštolky. Chtěl bych se zeptat, jaká je šance na zahnízdění poštolek ? Velikost budky, výška umístění budky, nasměrování vchodu, atd. jsem dohledal, jen mne zajímá, zda existuje reálná šance, že se "dočkám" poštolek. S pozdravem Pavel


  dne 10.12.2018 se zeptal Pavel

  dobrý den snesou se dva samci Poštolek obecných v jedné voliéřěi delší doby i několik let?děkuji Marek


  dne 09.12.2018 se zeptal Krkavec

  Dobrý den, chtěl bych poradit. Stavím voliéru pro dravce a pro Poštolku bych chtěl použít chovatelské králičí pletivo a mám raději použít poplastované nebo obyčejné. Jde mi o to, jestli by nálétávala na pletivo aby si nepoškodila drápky a pařáty. Dále zdali mám na bidlo vodorovné dát umělý trávník nebo nějakou kůži k vůli otlakům. Děkuji Zdenek


  dne 15.11.2018 se zeptal Zdenek

  Dobrý den ještě mám jeden dotaz prosím? Chtěl bych mít doma Poštolku obecnou a Káně harisova. Podle platných zákonů což znamená podle zák.č.114/92. Sb o o ochraně přírody a krajiny , podle § 5a je zakázáno držet a chovat dravce za účelem prodej, tudíž pokud bych měl jeden kus není to chov ani držení za účelem prodeje. Dále se všude píše, že Poštolka obecná i Káně harrisovo se prodává i s Citesem, ale podle vyhlášky č. 395/92.není ani Poštolka obecná ani Káně Harrisova ohrožená, ani kriticky, ani silně ani ohrožené. Tak bych chtěl vědět jak to tedy je a zdali bych tyto oba druhy mohl mít doma ve voliéře. Děkuji Karel


  dne 05.11.2018 se zeptal Karel
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Informace o potřebných povoleních, potvrzeních a registracích najdete na stránkách AOPK: http://www.ochranaprirody.cz/cites/informace-pro-chovatele-a-obchodniky/informace-pro-chovatele-dravcu/.

  Ve slovníku CITES na stránkách ČIŹP (http://cites.cizp.cz/mod/glossary/view.php) si pak pro příslušné druhy můžete najít upřesnění:

  Parabuteo unicinctus - P.II. B, káně Harrisova. Mon. t. Zahrnuje 3 poddruhy: harrisi, superior a nominátní unicinctus. Vyžaduje se na živé i neživé ex. písemný záznam o obchodu, příp. o chovu.

  Falco tinnunculus -  P.II. A, poštolka obecná. Vyžaduje se na živé i neživé ex. písemný záznam o obchodu, příp. o chovu. Neregistruje se.

  Podstatným rozdílem mezi oběma druhy je, že poštolka obecná je ptákem volně žijícím v EU. Pokud však nebudete chtít chovat jedince z volné přírody, vyjde Vám to papírově nastejno. V obou případech zcela logicky musíte být vždy schopen prokázat, že ptáci pocházejí z řádného chovu. Solidní chovatel by Vám měl veškeré potřebné doklady poskytnout.

  dobrý den chtěl bych se zeptat zdali můžu chovat poštolku obecnou s řádným povolením, ale současně jsme chovatelem amazoňanů. nemůžou chytit nějakou nemoc moji papoušci. Vzdálenost voliéry nebo stanoviště dravce by byla cca 50 metrů od volier. Děkuji Karel


  dne 10.10.2018 se zeptal Karel

  Odpověď: Dobrý den,

  takovouto otázku snad lépe směřovat na veterinárního lékaře. Domnívám se však, že při dodržení základních hygienických podmínek lze chovat různé druhy ptáků. Důkazem jsou zoologické zahrady. Spíše půjde o to, aby se ptáci vzájemně nerušili, resp. přítomnost dravce, byť malého, neplašila papoušky.

  Dobry den, chtela bych se zeptat. Ood balkonem se nam uhnizdily postolky a kde bych to mela nahlasit?


  dne 28.07.2018 se zeptal petra rozsnyova
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Hnízdění poštolek nikam to hlásit nemusíte. Ve styk s úřady je potřeba vejít pouze, pokud by bylo potřeba z nějakého závažného důvodu do jejich hnízdění zasáhnout. Průběžná evidence hnízd synantropních ptáků v ČR je zaměřena na rorýsy, jiřičky, kavky - viz. Databáze registrovaných hnízdišť synantropních druhů ptáků http://www.rorysi.cz/rorysidb/search.php nebo na hnízdění čápů - http://cap.birdlife.cz/mapa. U našich sousedů na Slovensku je od loňského roku možno přidat údaje o hnízdění poštolek do online mapy prostřednictvím dotazníku na stránkách Ochrana dravcov na Slovensku (http://www.dravce.sk/web/index.php/sk/aktuality-2018/1371-sokol-mysiar-na-balkone-kolko-ich-je). Snad se časem podobná iniciativa objeví i u nás.

  Dobry den, letos se nam na balkoně uhnizdily postolky a odchovaly 5 mláďat. Dostavaly od nas kuřecí maso nebo srdíčka. Pred 14 dny se rozletely do světa a tri z nich se vraci parkrat za den k nam. Mame je pojmenované :-) ale zajímalo by nas v jakem veku se da rozeznat pohlaví. Dekuji za odpověď!


  dne 21.07.2018 se zeptal Martina
  Odpověď:

  Dobrý den,

  V průběhu měsíce, kdy se po vyletění poštolčata ještě mohou vracet na hnízdo nebo setrvávat v jeho nejbližším okolí, není moc šance rozeznat samečky od samiček. Kdo je kdo se jasněji ukáže až mláďata vymění první řádné opeření za nové, tedy u ročních ptáků. Poštolky jsou schopné rozmnožování již v následujícím roce po vylíhnutí a i již hnízdícího mladého samce může být ještě na dálku obtížné rozeznat od samice jinak, než podle jejich chování (s ilustracemi např. v článku zde). Přepeřování probíhá postupně. U samců se se zmenšují tmavé skvrny na zádech do tvaru kapek, postupně jim zešedne hlava a odshora ocas. Protože změny jsou opravdu postupné, můžete potkat mladého samce se šedou hlavou a pruhovaným ocasem (viz článek zde).

  Zblízka pro odborníka rozeznat samečky a samičky už i u mláďat zřejmě lze. Určité drobné rozdíly jsou v délce křídel a kresbě peří na ocáscích viz. průvodce pro monitorování v terénu Raptors: A field guide for surveys and monitoring: Kestrel: http://www.eurapmon.net/sites/default/files/raptors_2nd_ed_010_kestrel.pdf.

  Názorné ilustrace k vývoji a rozdílům v opeření včetně přepeření mladých poštolek najdete v online dostupném dokumentu Identifikace poštolky obecné in Atlas de Identificación de las Aves de Aragón(Javier Blasco-Zumeta & Gerd-Michael Heinze): http://blascozumeta.com/wp-content/uploads/aragon-birds/non-passeriformes/131.kestrel-ftinnunculus.pdf; anglický terminologiký slovníček k Atlasu: http://blascozumeta.com/glossary/.

  Bez zajímavosti není ani článek Age et sexe du faucon crécerelle (falco tinnunculus) en hiver (André Burnel, Roger Frqipont & André Vandewer): http://www.aves.be/fileadmin/Aves/Bulletins/Articles/45_3/45_3_129.pdf, který ukazuje, že to s přepeřováním a určováním stáří poštolek může být značně složité.

  Dobrý den, chci se zeptat na balkoně se mi uhnízdila poštolka , snesla čtyři vajíčka ,poslední 28.května a dosud stále sedí na vajíčkách lítá i samec.Myslíte ,že bych měla ty vajíčka už odebrat ? Už jsem odchovala tři generace a vždycky se všechny vylíhla a odletěla,nikdy se nestalo ,že by se vajíčko nevylíhlo.Děkuji za odpověď .Věrka


  dne 16.07.2018 se zeptal Věrka
  Odpověď: Dobrý den, Obdobná otázka se zde vyskytuje téměř každým rokem. To, že se jedno, více nebo dokonce všechna vejce nevylíhnou se stává. Mohou být poškozená (to je spíše případ jednotlivých vajec), neoplodněná nebo zastydlá. Poštolka obvykle začíná sedět na vejcích až ke konci snůšky, může to být i po snesení posledního vejce. V době inkubace má pak zvýšenou teplotu, čímž začne vejce opravdu zahřívat a začnou se vyvíjet zárodky. Inkubace má trvat cca 28 dní; v literatuře se uvádí se délka sezení 21-31 dní, ale výjimečně bylo u nás údajně zjištěno i 42 dní. Od snesení posledního vejce u Vás už dnes uběhlo, počítám-li správně, 49 dní. Je tedy jen málo pravděpodobné, že se ještě něco vylíhne. Nicméně do hnízdění je lepší ani v takovémto případě nezasahovat. I kdyby jen proto, že to pro ptáky bude méně stresující. Poštolky během sezení vejce obracejí, aby se zárodek stejnoměrně vyvíjel, a dovedou poznat, že z vajec nic nebude a sami na nich přestanou sedět. Mohou je opustit, vyhodit z hnízda nebo zkonzumovat.

  Je možné vylihnuta ptacata prendat na lepší bezpečné místo? Poštulka si udělala hnízdov truhliku který je zavesen z vnější strany balkónu. Nyní mám strach aby ptacata nevypadla.


  dne 08.07.2018 se zeptal Klara
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Záleží na tom, jak velká jsou poštolčata.

  Pokud jsou ještě velmi malá a samice na nich ještě sedí, což se děje cca do 10 dnů věku mláďat, s hnízdem rozhodně nemanipulujte a samici se snažte nerušit. I po uplynutí tohoto období je lépe ještě počkat. Poštolčí rodiče jsou fixováni na místo hnízda; je pro ně důležité místo, kde najdou mláďata, která mají nakrmit. Když už se samice vzdaluje můžete relativně bezpečně ještě upravit truhlík, aby v něm bylo více místa: odstranit přebytečnou hlínu, přidat nějaký jednoduchý plůtek / zábranu, kterou by neodfouknul vítr. Další možností je zavěsit pod truhlík širší plošinku. Měli byste to pochopitelně udělat tak, aby před Vámi v panické hrůze nevyskočil ven nebo předčasně nevyletěli, což se může stát někdy od 20 dne věku mláďat.

  Někdy po dvacátém dni se poštolčata také začínají hlasitěji ozývat a připravovat na dobu, kdy je budou rodiče krmit po vyletění mimo hnízdo. Dokud ještě neumí pořádně létat a lovit, tak se o ně totiž musejí rodiče starat. V té době je důležité, aby je rodiče našli a mladí na sebe upozorňují hlasitým křikem a máváním křídel. Když se mláďata takto projevují a dokáží se rodičů dovolat, je možno je i přemístit. Podle jednoho z opatrnějších vyjádření ornitologa, kterého se mi dříve dostalo, je minimálně věk pro takové přemístění 25 dní. Vzdálenost by přitom neměla být větší než 20 metrů. Přirozeně čím blíže, tím lépe. Pokud tedy přemisťovat, tak na rozumné místo přímo na balkoně tam, kde budou mít poštolčata správný výhled na přilétající rodiče. Pochopitelně je potřeba mít na paměti, že čím větší mládě, tím spíše může předčasně vyletět, když se k němu přiblížíte. Optimální je nechat poštolčata v truhlíku, v němž přišla na svět, a jejich předčasné vyletění neriskovat. Mláďata, pokud jim v cestě nestojí nějaká velká překážka, se budou stejně nejprve snažit přirozeně k vám na balkon.

   

  Dobrý den, prosíme o odhad věku poštolky, když má na hlavičce už jen zbytky prachového peří. Děkujeme.


  dne 01.07.2018 se zeptal Hamáci

  Odpověď: Dobrý den,

  Je-li to jen sem tam nějaké chmýříčko, může být takovému mláděti ke čtyřem týdnům. V tom věku ho můžete vidět zvědavě pozorovat svět z hnízda nebo se už může vydat na první letecký pokus, přičemž nemusí ještě zvládnout přistání na zamýšleném místě.

  Dnes jsem na své zahradě našla poraněné mladé poštolky.Kam se mám obrátit.Dekuji


  dne 22.06.2018 se zeptal Vavrikova
  Odpověď: Dobrý den, Je potřeba kontaktovat na nejbližší záchrannou stanici. Databázi záchranných stanic vede MŽP a je dostupná zde, seznam stanic i s mapou a kontaktem na centrální dispečink najdete rovněž na stránkách Zvíře v nouzi (http://www.zvirevnouzi.cz/). První pomoc dravým ptákům je popsána na http://www.draviptaci.cz/cz/pomoc-zviratum.html; ptákům obecně např. na https://www.veronica.cz/otazky?i=76. S první pomocí se můžete obrátit rovněž na nejbližšího veterináře.

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda by jste mi doporučili nějakého chovatele poštolek. Rád bych si ke káněti, které chovám pořídil i pár poštolek. Moc díky, T. Dyntar


  dne 21.06.2018 se zeptal Tomáš Dyntar
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Kontakty na chovatele nemáme  Zkusit můžete nejbližší sokolnické středisko - jejich přehled najdete na stránkách klubu sokolníků (https://www.sokolnictvi.net/klub-sokolniku-2/sokolnicka-strediska/).

  Dobrý den, u sousedů ve 3. patře hnízdí poštolky, celkem 3 mláďata. Před 3 dny jedno mládě nejspíš vyhodili z hnízda a to naštěstí dopadlo o patro níž. 3 dny chodí po liště, která je na domu ve 2. patře. Rodiče ale bohužel létají jen do hnízda a tohoto mláděte si nevšímají. Je možnost poštolce nějak pomoci?


  dne 17.06.2018 se zeptal Morávková Petra
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Pokud se rodiče o mládě nestarali tak dlouho jak píšete, je na tom po několika dnech již asi dost špatně. Pokud vypadá zdravě je možné, že mu rodiče nosí potravu aniž byste si jejich příletů a odletů všimli. Nepíšete o jak velké/staré mládě se jedná. Pokud mu již peří začíná převažovat nad chmýřím, mělo by být schopné rodiče na sebe upozornit křikem.

  Optimální, palliže ještě není prakticky zcela opeřené a nedá se tedy předpokládat, že zanedlouho samo odletí, by pochopitelně bylo pokusit se dostat mládě zpět do hnízda. Zvláště pokud na tom není dobře. Chce to ale obrátit se na někoho, kdo má s odchytem zkušenosti  Především, pokud je místo kam mládě spadlo, obtížně dostupné. Nejlépe by asi pomohl odborník ze záchranné stanice, ale měla by to zvládnou i např. policie.

  Databázi záchranných stanic vede MŽP a je dostupná zde, seznam stanic i s mapou najdete rovněž na stránkách Zvíře v nouzi.

   

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat kolikrát za den a jak velkou porcí poštolku krmit. Už to není holátko, ale pořád je to mláde


  dne 17.06.2018 se zeptal Veronika Handlová
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Pokud se takto ptáte, jedná se o nalezené mládě. Jelikož poštolčí mládě není holátko vlastně nikdy, tak z vašeho dotazu bohužel nepoznám, jek staré může být. Pokud už u něj nad chmýřím převažuje peří, tak už by měl být schopné si potravu samo natrhat a zkonzumovat aniž by ho někdo musel krmit. Takovému mláděti lze předložit myší holátka, myši nebo vyřazená kuřátka (nic z toho asi doma zrovna nemáte, pokud nechováte hady) nebo kus libového hovězího anebo drúbežího masa. Poštolka jako všichni dravci potřebuje tzv. balast, takže maso je dobré obalit např. drcenými skořápkami. Poštolčeti by mohly stačit porce odpovídající 2 hrabošům denně.

  Ale hlavně takové mládě je nejlépe svěřit do odborné péče.Nejen proto, že podle zákona nemůžete jen tak chovat/držet volně žijícího živočicha doma, ael odborníci vědí nejlépe, jak se o ně postarat a odchovat poštolče tak, aby mohlo být opět vypuštěno do volné přírody. Kontaktujte tedy prosím nejbližší záchrannou stanici. Databázi záchranných stanic vede MŽP a je dostupná zde, seznam stanic i s mapou najdete rovněž na stránkách Zvíře v nouzi.

  Dobrý den, dnes jsme na balkoně objevili 2 poštolky. Jedna odletěla ale ta druha zde zůstala a již cca 7 hodin se zde na balkoně, nebo u oken potuluje. Co s ní máme dělat, mame jí nechat a sama odletí, nebo někomu volat? Děkuji za odpověď.


  dne 16.06.2018 se zeptal Oleksandr
  Odpověď: Dobrý den, Bohužel se vždy nepodaří reagovat na dotaz obratem. Předpokládám ale, že již poštolka odletěla. Pokud ano, je pravděpodobné, že u vás přistálo mládě při svém prvním leteckém pokusu. Není to jen tak, takže tam, kde se mláděti podaří přistát, si potřebuje většinu v klidu vydechnout a odpočinout než se do toho dobrodružství zase pustí. Pokud neodletěla nebo pro příště, pokud byste si všimli, že poštolka se chová divně a pravděpodobně je zraněná je potřeba se obrátit na nejbližší záchrannou stanici. Databázi záchranných stanic vede MŽP a je dostupná na https://www.mzp.cz/Aplikace/rzc.nsf/index.xsp, seznam stanic i s mapou najdete rovněž na stránkách Zvíře v nouzi (http://www.zvirevnouzi.cz/).

   Vytisknout  Nahoru
  Webdesign studio CobraDesign poradna@postolka-obecna.cz
  provozováno na eShopSystem.