• Základní informace
 • Fotografie a videa
 • Co dělat když…
 • Chov poštolky
 • Záchranné stanice
 • Zeptejte se
 • Poštolka obecná(Falco tinnuncullus)

  Vyhledávání:

  ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

   

   

  Život poštolky, obecná fakta

   

  Pomoc zraněnému dravci

   

  Hnízdění poštolek

   

  Chov poštolky

  Tomuto tématu se věnuje celá sekce webu Chov poštolky.

   

  Potrava a dokrmování poštolek

   

  Poradna

  Před položením dotazu se, prosím, pokuste najít odpověd v následujících sekcích:

  v sekci zákládní informace,
  v sekci co dělat když,
  v sekci chov poštolky.

  Pokud jste nebyli úspěšní, podívejte se prosím, zda se Vaše otázka nenachází
  v pravém sloupci.
  Je tam? Klikněte na ni.

  Nenašli jste na stránkách kýženou odpověď? Zeptejte se odesláním níže zobrazeného formuláře. Během několika hodin, maximálně dnů, Vám dotaz zodpovím.  Poznámka: uvedete-li svůj e-mail, nebude zde veřejně zobrazen, ale jakmile bude Vaše otázka zodpovězena, přijde Vám na něj odpověď.

  Otázky a odpovědi

  Dobrý den, v truhlíku za oknem nám hnízdí poštolka sedící na vejcích už třetí měsíc a stále se nevylíhlo žádné mládě. Rodiče už se nám zdají sezením vysílení. Ponechat přírodě, nebo vejce zlikvidovat a dát jim tím svobodu? Děkuji


  dne 15.07.2020 se zeptal Ivana Petrů
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Tři měsíce je tedy opravdu hodně, ale pokud nesleduje poštolky trvale, je možné, že v sezení došlo k přetržce a samice v páru se vystřídala.
  Inkubace má trvat cca 28 dní;  v literatuře se uvádí se délka sezení 21-31 dní, ale výjimečně bylo u nás údajně zjištěno i 42 dní. Pokud z vajec nic nebude, poštolky to samy poznají. To, že v takových případech sedí na vejcích déle je normální (viz.
  odpověď na otázku ze 16.7.2017). Nechte to na přirozeném vývoji, bude to tak, pro ptáky rozhodně nejméně stresující. Ostatně přísně vzato obecně pokud má hnízdění pozorující člověk podezření, že se už nic nevylíhne, neměl by vejce odebírat. Kromě toho, že by to při nepřesném pozorování mohlo být předčasné, poštolky ještě většinou samy taková vejce využijí tak, že je zkonzumují.

  Dobrý den, bohužel, nám bylo předáno mládě poštolky, že ho sourozenci stále vyhazují z hnízda :(, zoolog.zahrada mládě poštolky nechtějí. Prosím o Vaší radu, postupy.. co kdybychom si poštolku nechali? máme prostor a i 3x denně krmíme a vypadá to,že je zatím v pořádku. Děkuji za odp.


  dne 01.07.2020 se zeptal Monika
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Omlouvám se za prodlevu v odpovědi. Z Vaší otázky nelze poznat, jak je mládě staré, z čehož by bylo možno odvodit, jak a zda potřebuje pomoci. Pokud se ocitlo mimo hnízdo v době, kdy už je prakticky opeřené a dokázalo se patřičně hlásit o potravu křikem a máváním křídle, byli by se o rodiče postrali i mimo hnízdo. Pokud je prostor hnízda stísněný, mohou je mladí opuštět už někdy ve věku kolem 27 dní. Lidskou pomoc potřebují mláďata mladší, ještě převážně ochmýřená.

  I v takovém případě, ale amatérská péče a neodborná, byť dobře míněná, pomoc může nalezenému opeřenci spíše uškodit. Mimo to, že podle platných zákonů si nalezeného ptáka nemůžete nechat doma, nemáte pravděpodobně pro jeho chov ani náležité podmínky a pokud jste položila tento dotaz, tedy ani zkušenosti.

  Obecně při nálezu ptáka je nejlépe ihned kontaktovat nejbližší záchrannou stanici. Udělejte to prosím ještě nyní. Popiště jim přesně situaci a poraďte se s nimi. Databázi záchranných stanic vede MŽP a je dostupná zde, seznam stanic i s mapou najdete rovněž na stránkách Zvíře v nouzi.

  Dobrý den,mám mladou postolku zakoupenou od chovatele takže od vylihnuti je zvyklá na člověka.. Mám ji doma asi měsíc a krásné lítala na rukavici a hladit se nechala všechno v pořádku,,, teď poslední dva dny mám pocit jako by se bála a nepřijímá potravu ani neprileti na ruku nevíte na co se zkusit zaměřit už si nevím rady děkuji :-)


  dne 25.06.2020 se zeptal Sobotka Petr
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Opravdu nevím, jak Vám v této věci pomoci, zvláště, když z Vašeho dotazu není jasné v jakých podmínkách poštolku chováte, jakou má stravu etc. Základní užitečné informace o péči o dravce najdete např. zde: https://dravciprodeti.estranky.cz/clanky/pece-o-dravce/ .

  Určitě ale bude nejlepší se poradit s veterinárním lékařem a případně i chovatelem, od něhož jste poštolku zakoupil.

  Dobrý den, vylíhlo se nám letos v truhlíku na parapetě 6 mladých poštolek. Vše probíhalo bez problémů. Po čase šlo ale poznat, že dvě poštolky jsou vzrůstem menší. Tento rozdíl byl vidět časem více a více. Na rajce.idnes.cz v albu Poštolky2020 jde na fotkách tento rozdíl vidět. Matka krmila, nosila potravu, ale ti velcí se prostě prorvaly dopředu. Nějak jsme do toho nezasahovali, ale jakmile ti ostatní už byli schopní myš i spolknout celou, tak ti malí byli bez šance. Tak jsme se rozhodli trochu pomoct. Jakmile mama donesla myš, tak jsem ji vzala a malým naporcovala nebo se snažila ať jim velcí nic nekradou. Bohužel v pátek jsem odpoledne naporcovala jen jednu myš a jela na víkend pryč. Dnes (v neděli) po návratu v truhlíku už byly jen pařátky a křidla těch dvou malých. Jaká prosím mohla být příčina smrti?:/ Je možné, že je zabili prostě ti větší?


  dne 21.06.2020 se zeptal Lucka
  Odpověď:

  Dobrý den,

  V poštolčím hnízdě mohou nejmladší mláďata zaostávat za staršími sourozenci, zvláště pokud se vylíhnou s odstupem více dní. Zpoždění ve vývoji může způsobit také nějaká vrozená vada. Více k tomu proč mohou mláďata poštolek uhynout najdete v odpovědích na často kladené dotazy na stránkách O myších a poštolkách: Proč některá poštolčí mláďata nepřežijí?

  Z osobní zkušenosti považuji za nejčastější příčinu úmrtí poštolčat zaostávajících ve vývoji za sourozenci, podchlazení nebo přehřátí v době, kdy už je před tímto nebezpečím nechrání samice. Výjimečně může nejslabší mládě samice i zabít, pokud u něj rozpozná nějakou chorobu nebo vývojovou vadu. Sourozenci obvykle nijak nejslabší neatakují. Je velmi nepravděpodobné, že by ty dva malé u vás zabili. Podle jejich věku jim uhynulé mládě buďto předloží a naporcuje samice nebo, pokud se už dovedou krmit bez její pomoci, je poté, co opustí tento svět, zkonzumují sami.

  Dobrý den,mám někde hlásit vylíhlé poštolky,třeba kvůli jejich počtu,nebo kroužkování,pokud se třeba dělá?


  dne 20.06.2020 se zeptal Lenka
  Odpověď:

  Dobrý den,

  To, zda necháte poštolky okroužkovat, je čistě věcí Vašeho rozhodnutí. Informace najdete na stránkách Společnosti spolupracovníků Kroužkovací stanice Národního muzea,

  Hnízdění poštolek nikam to hlásit nemusíte. Ve styk s úřady je potřeba vejít pouze, pokud by bylo potřeba z nějakého závažného důvodu do jejich hnízdění zasáhnout. Průběžná evidence hnízd synantropních ptáků v ČR, kterou vede Česká společnost ornitologická, je zaměřena na rorýsy, jiřičky, kavky - viz. Databáze registrovaných hnízdišť synantropních druhů ptáků http://www.rorysi.cz/rorysidb/search.php nebo na hnízdění čápů - http://cap.birdlife.cz/mapa. Údaj o hnízdění poštolek je ale, stejně jako další pozorování ptáků, možno zapsat do databáze AVIF (https://birds.cz/avif/). Pokud je pro vás zadání do této databáze příliš komplikované, mohu vyplnit za vás (kontakt).

  Dobrý den, na zahradě máme hnízdo poštolek, bohužel už nějaký čas krmím pinzetou podle vašich doporučení,protože jsou bez rodičů.Mají cca 3týdny. Je možné abychom bez větších obtíží zvládli vyletět z hnízda a pokračovat v normálním poštolčím žití? Snažím se nenavykat je na člověka.


  dne 14.06.2020 se zeptal Pavla
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Omlouvám se za prodlevu v odpovědi. Jste si ale opravdu jista, že rodiče mladé opustili? Poté, co samice začne lovit, což může, když je mladým minimálně 10-11, se ani jeden z rodičů nemusí trvale vyskytovat poblíž hnízda. Jejich přílet a odlet, pokud hnízdo nesledujete trvale od rozednění do západu slunce třeba i pomocí kamery, můžete snadno propást. Větším poštolčatům pouze hodí kořist a obratem mizí.

  Mláďata se už ve věku cca 20 dní začínají krmit sama. Nejprve jsou schopna spolknout naráz třeba i menšího hraboše, později se ho naučí naporcovat. Ani pokud jsou mláďata opravdu opuštěna, nemá smysl je v tomto věku krmit pinzetou. Určitě také nemohou být závislá pouze na náhražkové potravě podávané člověkem. S kořistí, kterou jim nosí rodiče konzumují i kosti, chlupy nebo peří etc. Kosti lze nahradit drcenými skořápkami nebo sépiovou kostí. Optimální je ale sehnat krmná kuřátka (kohoutky vyřazené z líhní) nebo myši, kterými chovatelé krmí hady.

  Problém ovšem nastane, jakmile mladé poštolky opravdu vyletí z hnízda. Jsou potom závislá ještě celý měsíc na rodičích. Ti je jsou schopni nakrmit i na místech, na nichž při svých první leteckých pokusech přistanou a která nemusí být zrovna dostupná pro člověka. Proto se při (bezpečně zjištěné) ztrátě obou rodičů vždy doporučuje převoz do záchranné stanice (https://www.zvirevnouzi.cz/zachranne-stanice/).

  Dobrý den, dnes mi za oknem uhynula 2 mláďata a jedno vypadlo a spadlo na zem, bohužel s pátého patra a nepřežilo :( co dělat s těmi uhynulými? Postarají se rodiče sami? Jedno poštolče vypadlo mezi truhlík a okno, ale vypadá tam spokojeně, navíc, když bude zítra zase vedro, bude tam ve stínu. Můžu ho tam nechat? nebo jej vrátit do truhlíku? Raději bych ho tam nechala. Jsou na mě trochu zvyklí, jelikož jim tam dávám občas vodu a trochu masa, ale nedotýkám se jich. Děkuji za odpověď.


  dne 12.06.2020 se zeptal Katka
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Pokud uhyne mládě poštolky, obvykle ho rodiče skrmí. Pokud už jsou mláďata větší a umí si naporcovat potravu, tak se o to postarají sama. I když nám lidem to může přidat drsné, tak v přírodě se zkrátka neplýtvá.

  Pokud poštolče vypadne nebo vyskočí vedle truhlíku nebo květináče či jiné nádoby, ve které poštolky hnízdí, musíme se rozhodnout, zda mu pomoci, podle toho, jak je staré. Úplně malé poštolče ještě ochmýřené ve věku do 10-14 dní je rozhodně potřeba vrátit zpět do hnízda. Neumí ještě regulovat svoji tělesnou teplotu a potřebuje matku, aby ho ochránila před prochladnutím nebo přehřátím. Dalším důležitým mezníkem v životě poštolčat nastává, když se jim blíží 25-27 den života. V té době už se většinou umí dovolat důrazně rodičů a ti je nepřestanou krmit, i když jsou mimo hnízdo.

  Píšete, že mláďatům dáváte vodu. To není potřeba, poštolky si berou tekutiny s potravy, kterou malým rodiče nosí. Voda jim může kontraproduktivně příliš brzo vyplavit živiny z žaludku.

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat před 6dny mi na balkon do truhlíku nakladla poštolka jedno vajíčko. Vše jsem si nastudovala a podle všeho vy už měli být další nakladené vajíčka.Zda se mi,že tam přestala létat.Docetla jsem se že se může jednat o mladý pár a tím pádem špatně oplodněné vajíčko a tím pádem opustila hnízdo. Co teda mám dělat? Ještě pár dní pockat, nebo vajíčko zahřívat ? Docela mě to hodně mrzí kdybych ptáčka mohla zachránit...děkuji za odpověď. Iva de Bari


  dne 12.06.2020 se zeptal Iva de Bari
  Odpověď:

  Dobrý den,

  šest dní je poměrně dlouhá doba. Ať již je vejce oplodněné nebo ne, tak z něj už nejspíše nic nebude. Zahříváním s tím nic nespravíte. Vejce ale zatím ještě neodstraňujte. Poštolka, třeba i nějaká jiná, může ještě na stejném místě pokračovat ve snůšce.

  Dobrý den. Na okně se nám loni usídlila poštolka. Děti ji vyplašili a ona odletěla a letos se opět vrátila. Po měsíci odletěla a hnízdo zůstalo prázdně - bylo období karantény a já jsem zjistil, že se přestěhovala na kostelní věž. Před dvěma týdny se uhnízdil nový pár a začal snášet vejce. V pátek snesla Eliška 4 vejce a od té doby na nich sedí. Chtěl jsem se zeptat, jestli je vhodné ji přikrmovat a nebo je lepší je neplašit?


  dne 09.06.2020 se zeptal Roman Nejeschleba
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Žádné přikrmování není v naprosté většině případů potřeba. Pokud u Vás hnízdí poštolky, vybraly si to místo nejspíše i proto, že v okolí je dostatek potravy. Samec by měli samici být schopen dostatečně zásobovat v průběhu sezení na vejcích i následně po vylíhnutí mláďat. Potrava, kterou jako náhražku a doplněk můžeme nabídnou my lidé, je především pro zdravý vývoj mláďat vždy horší než ta, kterou jim poskytují jejich rodiče. Krmení může být i kontraproduktivní - když poštolčí rodiče zjistí, že mláďata po nich neloudí a že je zajištěn jiný přísun potravy, mohou jí začít sami nosit méně… (Podrobněji rozepsáno v odpovědi o něco níže na dotaz z 29.5.2020.)

  Jinak nejde jen o to, že poštolky můžete zbytečně při hnízdění rušit a plašit. Poštolky přikrmováním můžete také navyknout na přítomnost lidí, což není pro jejich budoucí život to nejlepší.

  Je zkrátka nejlepší ponechat vše přirozenému vývoji a poštolky zbytečně nerušit.

  Dobrý den, uhnízdily se nám na balkoně poštolky a my jim umožnili tam zůstat. Bohužel, když jsme jim tam dali kartony, tak se poštolka bojí, nalétává, ale nesedne si. Co máme dělat? O znečištění mi tolik nejde, to uklidím, ale spíš, aby nevypadly. Bydlíme v 6.patře. Děkuji Jana Nešpolová


  dne 08.06.2020 se zeptal Jana Nešpolová
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Kartony, které doporučuje na těchto stránkách Petr Bílý v oddílu Co dělat, když…, poslouží hlavně k ochraně proti znečištění. Vypadnutí mláďat pod zábradlím balkonu se není třeba obávat. Z osobní zkušenosti ze 14 let, kdy u nás hnízdí poštolky, vím, že mláďata mají patřičný respekt před tou hloubkou dole. Stačí pouze je nevyplašit. Tzn. omezit vstupy na balkon a pokud jinak nelze, vstupovat a pohybovat se pomalu, nebouchat dveřmi atp..

  Dobrý den, máme poštolku za oknem a má už 5 vajíček, chtěla se zeptat jestli může se poštolce dávát jako dokrmovani kuřecí prsička a srdíčka,ráda to sní ale jestli ji to ne škodí. Děkuju za odpověď


  dne 29.05.2020 se zeptal Olga Alfavitska
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Pokud u Vás hnízdí poštolky, vybraly si to místo nejspíše i proto, že v okolí je dostatek potravy. Nejoblíbenější součástí jejich jídelníčku je hraboš polní, a ten je již od loňska na velké části našeho území přemnožen. Źádné přikrmování tedy tedy spíše není vůbec potřeba. Poštolkám a především jejich mláďatům nemůže nikdy nahradit přirozenou potravu. Potřebují konzumovat čerstvé úlovky včetně kostí a srsti nebo peří (pokud náhodou občas loví i menší opeřence). K přikrmování bychom měli přikročit teprve tehdy, když bezpečně víme, že se např. ztratil jeden z rodičů. Mnohdy nás přitom může zmást to, že nevídáme často samce, který může samici potravu předávat i mimo hnízdo. Pokud přikrmujeme v době, kdy žádný problém se zásobováním hnízda není, riskujeme, že samec a později ani samice budou méně lovit a donášet na hnízdo méně potravy. Poštolky jsou totiž oportunisté a rychle si na lidskou pomoc zvyknou. Pokud díky přikrmování lidmi začnou méně lovit, není to rozhodně pro mláďata dobré.

  Je-li pomoc opravdu nezbytné, tedy je možno použít lehké kuřecí nebo vnitřnosti jako srdíčka. Protože mladé poštolky potřebují pro zdárný růst i živiny, které čerpají z přirozené potravy, jako třeba vápník, je dobré obalit kousty masy v drcených skořápkách nebo sépiové kosti, jaká se dává třeba papouškům.Takovéto přilepšení ovšem nemůže plně nahradit přirozenou potravu. V kritičtějších situacích, kdy se ztratí jeden z rodičů, je lépe sehnat např. Mražené myši nebo vyřazené jednodenní kohoutky z líhní.

  Neměli bychom přitom krmit nikdy přímo, aby si malé poštolky nezvykly na lidí, ale masou na přilepšenou necháme na místě, kde si ho samice všimne a nakrmí jím mladé.

  Dobrý den, děkujeme za odpověď na náš předchozí dotaz. Hnízdo na baráku bylo ve výšce přibližně čtyři metry, přístupné jedině ze žebříku. Jiných, pro poštolky nebezpečných ptáku jsme si v okolí nevšimli, ale možné to asi tedy je. Jediný, kdo do hnízda nalétával byl kos, který i útočil na samce sedícího na střeše stodoly. Ještě byl v blízkosti holub, ale tito ptáci jim asi nemohou uškodit. Doufali jsme v možnost, že se přestěhovaly, i když jsme tušili, že je to asi nepravděpodobné.


  dne 25.05.2020 se zeptal Petra
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Děkujeme za reakci na odpověď. Usuzuji z ní, že hnízdo bylo spíše někde na venkově nebo na předměstí. Pokud má holubník bidýlko, což některé staré holubníky mívají, mohla na ně kočka nebo kuna seskočit z okapu nebo ze štítu domu. Ptáci obecně (nejen poštolky) nic takového jako bidýlka u budek nepotřebují, ta spíše pomáhají predátorům. Jinak někde v domě bývalé zemědělské usedlosti můžete mít třeba i tu sova pálenou, které jste si nevšimli, protože je aktivní v noci. Pokud u Vás bydlí, rozhodně to není nezajímavý a neužitečný podnájemník. Stejně jako poštolka obecná a ostatní u nás volně žijící ptáci, je i ona chráněná. Tyto sovy hnízdí dvakrát i vícekrát za rok. Pro rozluštění té Vaší detektivky to chce zkrátka i trochu holubník pozorovat, zda se v něm sova pálená či nějaký jiný opeřenec ještě nezahnízdil. Pokud má holubník bidýlka, tak je raději odstraňte, je to riziko i pro případnou další hnízdní sezónu.

  Dobrý den, v holubníku starého cihlového domu se nám uhnízdily poštolky. Vylíhnutá ptáčata v něm byla přibližně sedm dnů. Samec pravidelně nosil potravu, samice pečovala o mláďata. V pátek z ničeho nic zmizela, celé hnizdo je úplně prázdné, zbytky potravy vyházené ven. Jednoho z rodičů jsme během víkendu ještě několikrát zahlédli poblíž, ale hnízdo už ho nezajímalo. Žádný nepřítel do hnízda přístup neměl. Je možné, že se poštolky prostě přestěhovaly jinam, nebo co se s nimi mohlo stát? Děkuji za odpověď.


  dne 24.05.2020 se zeptal Petra
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Samice dokáže v prvních dnech života mláďat pouze přenést zatoulané poštolče, které se příliš vzdálilo z klubka mláďat. Nedokáže ale přenést mláďata někam jinam, do jiného hnízda.

  Hnízdo patrně zničil nějaký predátor. Prvními podezřelými jsou vždy predátoři čtyřnozí - kočky, případně kuny. Pokud je holubník snadno přístupný, přičemž kočka nebo kuna může i kratší vzdálenost přeskočit, je takovýto útok velmi pravděpodobný. Ostatně, pokud se k holubníku dostanete Vy, tedy proč ne kočka? Do budoucna je vhodné možnosti takovéhoto přístupu zamezit.

  Pokušení smlsnout si na mláděti nebo vejci nemusí odolat ani někteří opeřenci, i když se něco takového zřejmě nestává často. Podezřelými pak bývají především krkavcovití (straky obecné (Pica pica) nebo kavky obecné (Korvus monedula)). Poštolky mají řadu konkurentů mezi zájemci o stejná místa k hnízdění. Mohou se přitom dostat do konfliktu především se sokolem stěhovavým (Falco peregrinus), sovou pálenou (Tyto alba), kalousem ušatým (Asio otus) nebo kavkou obecnou. Zájem sokola stěhovavého není v tomto případě příliš reálný - Váš dům pravděpodobně není žádný mrakodrap; kalous ušatý se v našich městech vyskytuje, ale dává přednost hnízdění na stromě. Takže zbývá sova pálená nebo kavka obecná. Sova pálená by dokázala efektivně nejen zabrat hnízdo, ale zároveň i mladé. Nedávno se něco takového přihodilo v německém městě Otterwisch - viz online přenos z hnízdění poštolek (video ze zápasu). V takovém případě by po zápase zřejmě zbylo i nějaké to soví nebo kavčí pero a tito ptáci by se nadále asi nepřestali o holubník zajímat.

  Dobrý den. Chystám rekonstrukci fasády a zjistil jsem, že v jednom z vikýřů je uhnízděna poštolka s pěti vejci. Vše mám nasmlouvané a bojím se aby realizace vůbec začala. Je možný nějaký způsob přemístění poštolky tak aby rekonstrukce začala? Rekonstrukce sebou nese hluk, prach a celkové nepohodlí... Nebo tyto činnosti nemají na úspěšný odchov mláďat vliv? Případně, na koho by jste mi radili se obrátit? Děkuji


  dne 19.05.2020 se zeptal Hoffmann Jakub
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Pokud již poštolka hnízdí, je lépe nijak s jejím hnízdem nemanipulovat. Minimálně do doby než bude mláďatům tolik, aby se dokázala dovolat rodičů, což bude aktuální až jim bude něco přes 20 dní. Teoreticky je také možné nechat převézt mláďata do záchranné stanice, měla by ale zůstat minimálně prvních 10-14 dní u matky.

  Z osobní zkušenosti vím, že je možné provést stavební práce i v době hnízdění poštolek. Konkrétní podmínky je však potřeba zodpovědně posoudit. Především jde o to, zda je možno stavbu časově naplánovat tak, aby v první fázi než budou mláďata vzletná, bylo možno vyhradit kolem hnízda dostatečný prostor bez lešení pro nerušený přílet a odlet rodičů. Ve výše zmíněném případě byl na panelovém domě ponechána bez lešení plocha odpovídající velikosti jednoho panelu před lodžií, v níž poštolky hnízdily. Hluk ani prach rekonstrukce v tomto případě poštolkám nevadily. Jediné co je dokázalo vyrušit, byli zvědavci přicházející je po lešení okukovat.

  Optimální je ovšem se stavebními pracemi počkat do doby než mláďata ve věku 27-35 dní vyletí z hnízda. Hnízdo přirozeně opouštějí dříve, pokud je ve stísněném prostoru. Jsou pak ještě asi měsíc závislá na rodičích, ale ti už si je dokáží najít i mimo hnízdo.

  Sezení na vejcích trvá obvykle cca 28 dní, pokud nevíte, kdy začalo, připočtěte k datu nálezu poštolky sedící na pěti vejcích celých 2x28 dní. Zcela kritické je přitom období, kdy už jsou ve hnízdě vejce a posléze mláďata, která ještě potřebují být zahřívána. Tedy měsíc sezení na vejcích plus minimálně dalších čtrnáct dní.

  Co se týče právního kontextu stavebních úprav a s nimi spojených zásahů do hnízdění poštolek, je potřeba předem požádat o odchylku z obecné ochrany ptáků (k tomu podrobně již v odpovědi na dotaz ze 4.4.2017). Podle dotazu předpokládám, že nic takového vyřízeno nemáte. Délka vyřizování odchylky přitom nemusí být o mnoho kratší než doba, kterou budou mladé poštolky potřebovat pro vyletění z hnízda. Záleží pochopitelně i na místně příslušném úřadu.

  Zvažte tedy, zda není nejjednodušší začít se stavbou až za 6-8 týdnů. Pro poštolky, které u Vás hnízdí, by to určitě lepší bylo.

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak řešit situaci se sousedem, kterému vadí poštolky. Loni si u nás na balkoně udělaly poštolky hnízdo v květináči. Vyvedly 5 mladých, Letos se opět vrátily a chtějí hnízdit. Soused si stěžuje, že ho to ruší a že si nepřeje, aby u nás poštolky opět hnízdily. Je mi jich líto, protože jsme zadělali balkon sítí a oni pořád lítají a čekají kdy budou moct hnízdit. Sedají na konstrukci od šňůry, která trčí z balkonu. Existuje nějaký zákon, na který se můžu odvolat, aby si soused nemohl stěžovat například na městě? Děkuji


  dne 14.05.2020 se zeptal Klára Klhůfková
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Udržovat dobré sousedské vztahy je důležité. Určitě je nejlepší pokusit se sousedovi nejprve vysvětlit, proč chcete poštolkám hnízdění umožnit a v čem (i když už dávno není zvykem dělit ptactvo na pro člověka užitečné a neužitečné) jsou pro člověka důležité. Pokud u Vás chtějí hnízdit, určitě se podílejí nejen na snižování počtu hrabošů v nejbližším okolí, ale drží v uctivé vzdálenosti i nepříliš oblíbené holuby věžáky. Počet možností k hnízdění se zateplováním budov, zasklíváním a zasíťováváním balkonů, v našich sídlech přitom pro všechny synantropní ptáky klesá. I když tu svou síť nyní sundáte, může se stát, že poštolky už u Vás letos hnízdit nebudou. Polovina května je už poměrně pozdě na začátek hnízdění, takže je možné, že si už jiné místo k hnízdění přeci jen našly a k Vám létají pouze na oblíbený posed.

  Co se zákonných souvislostí týče, podle ust. § 1013 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku se vlastník „zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku”. To se týká i chovu zvířat. V případě poštolek hnízdících na budovách v lidských sídlech se ovšem nejedná o chov. Jsou to volně žijící ptáci, kteří si svobodně vybírají místo, kde budou hnízdit.

  Přestože poštolka obecná nepatří mezi druhy živočichů, zvláště chráněné podle zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, vztahuje se na ni obecná ochrana rostlin a živočichů, stanovená § 5 uvedeného zákona. Podle něj jsou všechny druhy rostlin a živočichů chráněny před zničením, poškozováním, sběrem či odchytem, který vede nebo by mohl vést k ohrožení těchto druhů na bytí nebo k jejich degeneraci, k narušení rozmnožovacích schopností druhů, zániku populace druhů nebo zničení ekosystému, jehož jsou součástí. Obecná ochrana zaručuje u nás volně žijícím ptákům ochranu především pro období hnízdění a rozmnožování (je zakázáno: - úmyslné poškozování nebo ničení jejich hnízd a vajec nebo odstraňování hnízd; - úmyslné vyrušování těchto ptáků, zejména během rozmnožování a odchovu mláďat).

  Příslušným orgánem ochrany přírody jsou v tomto případě (obecná ochrana) tam, kde není jiný kompetentní orgán ochrany přírody (tedy mimo území národních parků, chráněných krajinných oblastí a jejich ochranných pásem  a pozemků určených pro účely obrany státu), obecní úřady obcí s rozšířenou působností (§ 77 zák. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny) - odbor životního prostředí.


   Vytisknout  Nahoru
  Webdesign studio CobraDesign poradna@postolka-obecna.cz
  provozováno na eShopSystem.