• Základní informace
 • Fotografie a videa
 • Co dělat když…
 • Chov poštolky
 • Záchranné stanice
 • Zeptejte se
 • Poštolka obecná(Falco tinnuncullus)

  Vyhledávání:

  ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

   

   

  Život poštolky, obecná fakta

   

  Pomoc zraněnému dravci

   

  Hnízdění poštolek

   

  Chov poštolky

  Tomuto tématu se věnuje celá sekce webu Chov poštolky.

   

  Potrava a dokrmování poštolek

   

  Poradna

  Před položením dotazu se, prosím, pokuste najít odpověd v následujících sekcích:

  v sekci zákládní informace,
  v sekci co dělat když,
  v sekci chov poštolky.

  Pokud jste nebyli úspěšní, podívejte se prosím, zda se Vaše otázka nenachází
  v pravém sloupci.
  Je tam? Klikněte na ni.

  Nenašli jste na stránkách kýženou odpověď? Zeptejte se odesláním níže zobrazeného formuláře. Během několika hodin, maximálně dnů, Vám dotaz zodpovím.  Poznámka: uvedete-li svůj e-mail, nebude zde veřejně zobrazen, ale jakmile bude Vaše otázka zodpovězena, přijde Vám na něj odpověď.

  Otázky a odpovědi

  Dobrý den, chci se prosím zeptat, našli jsme na balkóně mládě poštolky, ale nevíme jestli umí létat a jestli dokáže sama odletět a najít si potravu, aby třeba neumřela na hlad když je bez rodičů, protože spadla ze střechy. Takže jestli byste nám poradili co máme dělat, kdy umí poštolka létat, kdy si dokáže sama obstarat potravu? Děkuji předem za odpověď.


  dne 03.06.2023 se zeptal Langová Laura
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Z vašeho dotazu nelze bohužel poznat, jak je nalezené mládě staré. Pokud je ještě ochmýřené a víte kde je hnízdo, je potřeba ho tam vrátit. Pokud to nevíte a stejně tak, pokud je zraněné, doporučuji kontaktovat místně příslušnou záchrannou stanici. Jejich seznam najdete na stránkách Zvíře v nouzi: https://www.zvirevnouzi.cz/zachranne-stanice/. Pokud je již mládě převážně opeřené, mohlo se k vám dostat i při prvním nepodařeném leteckém pokusu. Takové mládě si potřebuje jen trochu odpočinout. Dokáže se dovolat rodičů a ti se o něj postarají i mimo hnízdo.
  O něco podrobnější informaci najdete např. zde:
  Jak pomoci nalezenému poštolčímu mláděti?

   

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Postolka nám letos opět snesla vajicka,šest od 25.3.-5.4.poslední. Dneska jsem opatrně jedno prosvitila a je slepé.Co dělat? Děkuji Nývltová


  dne 24.05.2023 se zeptal Kateřina Nývltová

  Odpověď: Dobrý den, v odborné literatuře se lze dočíst, že inkubace může trvat i 45 dní. Je přitom asi důležité, jak se to počítá. Pro určení začátku je důležité vědět, kdy poštolka stráví na vejcích poprvé celou noc. Obvykle je to po snesení předposledního vejce. Je možno se také dočíst, že inkubace výjimečně začíná až po senesení vejce posledního. Pokud ani ostatní vejce u vás nejsou, podobně jako to prosvícené, oplodněna a samice na nich stále ještě sedí, doporučuji ji ještě v klidu nechat. Ona sama nejlépe pozná, zda se z vajec něco vyklube nebo ne. Pokud ne, tak je patrně vbrzku přestaně zahřívat. Poštolky je pak obvykle zkonzumují, což je pro samici docela důležité doplnění vápníku.

  Dobrý den. Letos se mi na parapetu v truhlíku objevovaly 2 poštolky a přesto,že mám 2 kočky, které je hned vyhnaly, jsem tam před 4 dny objevila jedno vejce. Od té doby však nejsou vidět v truhlíky ani poštolky a ani další vejce, naopak vidím poštolky sedět naproti v paneláku. Znamená to, že z vajíčka v mém truhlíku tedy nic nebude a mohu jej zrušit?


  dne 17.05.2023 se zeptal Markéta

  Odpověď: Dobrý den, obecně platí, že mezi snesením dvou vajec uplyne minimálně 48 hodin, i když výjimečně to může být méně. Opačný případ, kdy je interval mezi snesením dvou vajec delší je delší je čstější. Nejčastěji je to něco přes 50 hodin, ale může to být i několik dní. Z vlastních pozorování znám případ, kdy to bylo 8 dní. Ze všech vajec se tehdy vejce vylíhla. Zárodek se ve vejci začne totiž vyvíjet, až když poštolka začne na vejcích řádně sedět. Nepředpokládám, že by prodleva mezi snesením vajec mohla být o moc delší než těch 8 dní, ale raději dejte poštolkám ještě pár dní možnost pokračovat v hnízdění.

  Dobrý den, mám zatím 4 vejce na parapetu v paneláku. Koukal jsem na různá videa. Ale jaká je vaše zkušenost s tím jak pokálí fasádu? Nebo to spíš zůstává v hnízdě a na parapetu? Plánuji udělat desku, trochu širší než parapet s okrajem na sezení dál od konců parapetů a fasády. Jak kadí dolů poštolky jsem nikde na netu nenašel :-) Děkuji Jirka


  dne 13.05.2023 se zeptal Jirka
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Pokud už jsou snesena čtyři, možná už pět vajec, mnoho času na úpravy nezbývá. Samice na vejcích nejspíše začne brzy řádně sedět a to už by neměla být rušena. Autor těchto stránek ani já v této poradně odpovídající osobní zkušenost s hnízděním poštolek na parapetu nemáme. Pouze s hnízděním na balkonech.Pokud poštolky hnízdí přímo na parapetu, nikoliv v truhlíku či květináči na něm, je praktické vytvořit zábranu i proti nechtěnému skutálení se vejce. I když pochopitelně záleží na tom, jak hluboký takový parapet je. U hlubšího okenního výklenku a parapetu to poštolky zvládnou i bez zábrany. Ani fasáda přitom nemusí doznat vážnější úhony.  Můžete se názorně podívat třeba na přímý přenos z Unhoště (https://www.zsunhost.cz/postolky/). Parapet je možno i komfortně rozšířit, tak jak to po několika sezónách udělali např. v Budějovicích (viz https://www.youtube.com/@postolkymaj2023). Takovou náročnější úpravu můžete případně provést před příští sezónou, pokud budete chtít, aby u vás poštolky nadále hnízdily. Daleko jednodušeji ale můžete provést něco podobného, jako je vidět v přímém přenosu z Plzně a jednoduše zapřít desku mezi ostění (viz https://www.youtube.com/@baldis123). Podívejte se tam na starší videa (2012-2015), kde je vidět i dosah ostřiku trusem. Nepřesáhne v podstatě výšku truhlíku. Pokud máte parapet oplechovaný, tak jeho přesah v kombimaci se zábranou fasádu dostatečně ochrání.

   

  Proč poštolka neumí zaleted do svého hnízda, bolí ji křídlo nebo je tlustá a nevejde se tam?


  dne 03.05.2023 se zeptal Lucik

  Odpověď: Dobrý den. Dotazu pokud je míněn vážně, nerozumím. S návratem na hnízdo mohou mít problém mláďata, poté co z něj poprvé vyletí a ještě nemí pořádně létat. Pokud se nevrátí samice v době hnízdění, znamená to, že se jí přihodilo něco, co jí v návratu zabránilo. V našem lidském světě číhá na dravce řada nástrah - prosklené plochy. nezabezpečené elektrické sloupy, otrávené návnady, ... V době velké nouze o potravu mohou poštolky také hnízdo opustit.

  Dobry den Bydlim v rodinem domku v Dolnich Nivach,a uhnizdil se mi zde par postolek.Je to zvlastni ale je to tak neni to nijak vysoko asi 5m.nad zemi a chtel bych se zeptat zda se postolky krouzkuji a hlavne zda kdyz budu sekat travu ci se na zahrade pohybovat ja,deti ci pes,jestli jim tim nejak neuskodime.Je to hezky kus prirody primo u nas v dome a nechtely bychom jim nijak uskodit. Lakaly sme ptacky na zahradu 8 let krmenim vysadbou stromu a keru a opravdu se povedlo ale postolka nas ani nenapadla. Dekuju za odpovjed


  dne 16.04.2023 se zeptal Standa
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Obecně se uvádí, že budka pro poštolky má být ve výšce minimálně 5 m nad terénem. U jednoho našeho přítele hnízdí poštolky již řadu let v podstřeší domu zemědělské usedlosti. Zahradu běžně používají. Pokud, se u vás poštolky usadily, váš obvyklý pohyb a činnosti dole na zahradě pod hnízdem jim zřejmě nevadí. A neměly by jim vadit ani dále v průběhu hnízdění. Jsou to zkrátka synantropní ptáci. Pochopitelně to ale chce chce obejít se bez hlučných večírků či ohňostrojů. Nevhodně rušit by je mohlo, pokud byste se jim do hnízda chodili ze zvědavosti příliš často dívat. Z Vašeho dotazu nepoznám jak je dostupné, ale zamyslete se nad tím, zda se do něj nemůže dostat kočka nebo kuna. Pokud ano, je žádoucí jim v tom zamezit nějakou zábranou.  Pokud potřebujete něco provádět v bezprostřední blízkosti hnízda, je lépe si takovou činnost rozložit tak, abyste poštolčí rodiče nezahnali na déle než čtvrt hodiny.

  Pokud se u vás poštolkám opravdu zalíbí, je velmi pravděpodobné, že u vás zahnízdí i v příštím roce. Poznáte to už v brzkém předjaří. V takovém případě můžete zvážit instalaci kamery pro sledování, která vám umožní lépe nahlédnout do jejich soukromého života.

   

  Hnízdí mi postolka na parapetu již třetím rokem. Měla buď 3 nebo 4 vajíčka. Letos jich má 6.Jsou v květináči. Je možné přendat květináč s vajíčky do většího květináče nebo truhlíků?


  dne 14.04.2023 se zeptal Ivana Boháčová
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Pokud už jsou vejce snesena, tak je rozhodně nepřemisťujte. V takovém případě vždy hrozí to, že je rodiče opustí. O osud snůšky se nemusíte zbytečně obávat, poštolky 6 vajec v truhlíku zvládnou. Případné vylepšení zvažte pro příští sezónu. Inspirací vám mohou být online sledovaná hnízda na parapetech v Plzni (https://www.youtube.com/@baldis123) nebo v Českých Budějovicích (https://www.youtube.com/@postolkymaj4348).

   

  Dobrý den, už roky máme ve strese za mřížkou hnízdo poštolek, letos jsou tu i v zimě, viděla jsem je zalezat a dnes seděla na strese. Postolky nám nevadí, ale sousedům se uhnizdila na půdě kuna a my se bojíme, aby na poštolky nepřišla a nezabila je a následně se dostala do naší izolace (máme nadkrokevni izolaci, ne pudu). Je možné v tomto zimním období zadělat mechanicky díru pro postolky? Co když tam budou, jak je vyhnat? Děkuji


  dne 30.01.2023 se zeptal Markéta
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Omlouvám se za pozdní odpověď. Nejlepší v takovém případě je zamezit kuně, aby se k hnízdu mohla dostat. Je možné instalovat jim do interieru za vletový otvor budku.

   

  Dobrý den, prosím vás, potřebuji radu Bydlíme v paneláku v 7 patře a letos na neustále lítá poštolka na parapet a nechává nám tam vyvržené extrementy ( nebo nablito) a už nevíme co stím. Růžičková


  dne 30.08.2022 se zeptal Jana Růžičková

  Dobrý den. Na sidlišti Čechovská v Příbrami se usadili Poštolky. Máme z nich velkou radost, zahání tu holuby a je na ně krásný pohled, jak tu poletují. Poslední dobou se tu ale přemnožili straky a neustàle odhání naše poštolky a daří se jim to. Dalo by se s tím něco udělat? Chceme aby tu zůstali. Děkuji


  dne 08.08.2022 se zeptal Petr
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Vzrůstající početnost straky obecné v městském prostředí bývá často diskutována. Straky přitom mají tu smůlu, že jejich přesun do lidských sídel bývá hodnocen negativně a hovoří se přitom o jejich přemnožení a decimování drobných pěvců a jejich hnízd. Straky ovšem nejsou v České republice ani zdaleka přemnožené. Jejich počty obecně nijak dynamicky nestoupají, pouze s jejich stěhováním do měst více vidět. Co se týče lovu drobného ptactva, věnuje se mu ve městech daleko méně nápadný krahujec obecný nebo v menší míře právě i poštolky. Spektrum potravy samotných strak je velmi široké, konzumují rostlinnou i živočišnou potravu, a jsou v něm zastoupeni i drobní ptáci (především jejich mláďata), ovšem jen v nevýznamném množství (cca 17 %). Vlivu strak na jejich populaci se věnovala řada vědeckých studií a s úbytkem drobného ptactva to je složitější (více v případě zájmu najdete např. na stránkách ČSO nebo Krasec).

  Jak je to strakami a poštolkami? Oba druhy sdílejí prostředí našich měst, které je pro ně výhodné. Oba druhy jsou docela vidět a slyšet, takže i jejich konfliktů si můžeme častěji všimnout. Poštolky přitom nepatří k opeřencům, kteří by se dali jen tak jiným opeřencem zahnat. Samy si své teritorium proti vetřelcům střeží. Míra této ostrahy se ovšem v průběhu roku liší a přirozeně vyšší v době hnízdění.Poštolky se kromě obranné reakce na vetřelce zřejmě také rády trochu baví. Prohánění jiných stejně velkých nebo i větších opeřenců patří k jejich oblíbeným adrenalinovým sportům po celý rok. A pokud se honí s ptáky krkavcovitými, mezi které patří i straky, je pravděpodobné, že to baví i jejich soupeře.

  Na to, v jakém množství se poštolky u Vás na sídlišti budou vyskytovat, mají největší vliv podmínky, jaké tam budou mít pro hnízdění nebo případný pobyt po zbytek roku (ne všechny poštolky odlétají na zimu). Poštolky si samy hnízdo nestaví. Používají často právě opuštěná stračí hnízda (většina stračích párů totiž své staré hnízdo nevyužije a každý rok s staví nové). S oblibou hnízdí i na budovách, kde jim ovšem stále více možnosti pro hnízdění omezujeme (zasklívání a zasíťovávání lodžií a balkonů a různé další zábrany proti přístupu ptactva). Můžete jim ale pomoci instalací budek nebo hnízdních podložek. Místo pobytu a hnízdění ovšem ovlivňují dostupné zdroje potravy v nejbližším okolí. Pokud klesne počet drobných hlodavců, především hrabošů, což se stává ve čtvřletých cyklech, zcela pragmaticky se za nimi odstěhují jinam. V místě zkrátka zůstává tolik poštolek, kolik se jich v dané době dokáže uživit.

   

  Dobrý den mám na balkoně 4 mláďata poštolek obecných. Chtěl bych se zeptat zda bych měl někam volat ohledně sčítání nebo okroužkováni(evidence) děkuji za odpověď Nečas


  dne 18.07.2022 se zeptal Nečas Jakub
  Odpověď:

  Dobrý den,

  To, zda necháte poštolky okroužkovat, je čistě věcí Vašeho rozhodnutí. Informace najdete na stránkách Společnosti spolupracovníků Kroužkovací stanice Národního muzea,

  Hnízdění poštolek nikam to hlásit nemusíte. Ve styk s úřady je potřeba vejít pouze, pokud by bylo potřeba z nějakého závažného důvodu do jejich hnízdění zasáhnout. Průběžná evidence hnízd synantropních ptáků v ČR, kterou vede Česká společnost ornitologická, je zaměřena na rorýsy, jiřičky, kavky nebo na hnízdění čápů. Údaj o hnízdění poštolek je ale, stejně jako další pozorování ptáků, možno zapsat do faunistické databáze ČSO AVIF (https://birds.cz/avif/). Pokud je pro vás zadání do této databáze příliš komplikované, mohu vyplnit za vás (kontakt).

   

  Dobrý den, zajímal by mě váš názor na chování “našich” poštolek. Letos se u nás usadilo několik luňáků, kteří se ukázali jako nádherní, milí a neškodní sousedé. Neviděla jsem je útočit na hnízda, nesedejí často do korun, nezajímá je ani volně puštená drůbež. Zato luňáci velmi zaujali poštolky, které je den co den pronásledují a útočí. Nevím, zda v tomto čase mohou chránit mladé a cítí ohrožení, nebo je to nějaký konkurenční boj a teritoriální chování. Každopádně by mě to zajímalo, protože tento jev, poštolky pronásledující daleko většího dravce a ve vzduchu útočící, vídáme několikrát denně. Děkuji!


  dne 02.07.2022 se zeptal Katka
  Odpověď:

  Dobrý den. Díky za zajímavé pozorování a dotaz. Poštolky si zvláště v době hnízdění bedlivě hlídají své teritorium před vniknutím vetřelců. Za vetřelce považují především jiné poštolky. Zahánějí ale i jiné opeřence včetně těch pro ně jejich potomstvo docela neškodných jako jsou v lidských sídlech holubi věžáci. Obdobně zahánějí třeba kavky, které už vždy tak zcela nevinné nejsou (mohou mít zájem o vejce, nejmenší poštolčata a především o zbytky potravy na hnízdě a kolem něj), nebo iné krkavcovité jako straky. Uvedené se týká poštolek, které nehnízdí v koloniích, které mohou sdílet třeba právě s kavkami nebo s poštolkami rudonohými. V koloniích jsou vůči sousedům tolerantnější.

  Na luňáky (červené nebo hnědé?) útočí poštolky u vás zcela přirozeně jako by útočili i na jiné dravce. Z rozdílu velikosti si přitom nic nedělají. Prohánějí i ty dravce, od nichž jim nehrozí bezprostřední nebezpečí. Mnoho přirozených nepřátel totiž mezi nimi nemají. Z denních pro ně opravdové nebezpečí představuje jestřáb lesní nebo sokol stěhovavý, z nočních výr velký, kteří dokáží ulovit i dospělou poštolku. Ti ostatní mohou být nebezpeční spíše pro mláďata. Mohou je zabít především, pokud nemají v době hnízdění dost jiné - snáze dostupné - potravy nebo třeba i v boji o místo k hnízdění (u druhů, kterým vyhovuje stejně velká budka nebo využívají k hnízdění opuštěná hnízda krkavcovitých).

  Poštolky se kromě obranné reakce na vetřelce zřejmě také rády trochu baví. Prohánění jiných stejně velkých nebo i větších opeřenců patří k jejich oblíbeným adrenalinovým sportům po celý rok.

   

  Dobrý den,chci se zeptat,minulý rok se nam narodilo za oknem 6 poštolek,samička na nich seděla měsíc a 3 dny.Letos snesla 3 vajíčka 13.4.,15.4.,17.4 a dodnes se stále žádné nevyklubalo. Stále na nich sedí. Minulý rok bylo 1 slepé,ale 6 venku a letos 3 a zatím nic.Zda se nám,že samička je i tmavší než ta co tu byla minulý rok,takže je asi jiná. Děkuji Nývltová


  dne 04.06.2022 se zeptal Kateřina
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Poštolky, které u vás letos hnízdí, nemusí opravdu být ty stejné jako loni. I v případě, že by to byly ty stejné, velikost snůšky se v jednotlivých letech liší. Řídí se do značné míry tím, kolik je v době poštolčích námluv dostupné potravy.

  Pokud byla vejce snesena již v polovině dubna, jak píšete, tak po tak dlouhé době je velmi nepravděpodobné, že by se ještě některé vylíhlo. Mohou být neoplodněná nebo zastydlá (to se může stát například, když vejce zůstanou ležet po dešti ve vodě). Poštolky nakonec rozpoznají, že z vajec nic nebude a sami na nich přestanou sedět. Mohou je pak vyhodit z hnízda nebo zkonzumovat.

   

  Dobrý den, začli k nám do krmítka létat poštolky,tak jsme jim dali do druhého okna truhlík a už tam je první vajíčko, vím , že mám udělat do truhlíků díru ať odtika voda , bydlíme v 9.patre a chtěla bych tam udělat kolem truhlíků s tvrzeného plastu ohradu aby mláďata nevyskocila , zajímá mě jak můžou vysoko vyskočit , děkuji


  dne 30.05.2022 se zeptal Mirka
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Jako ochrana postačuje zábrana o výšce 10-12cm. Není však potřeba se příliš obávat vypadnutí mláďat. Může nastat opravdu jen vyjímečně při nějaké větší strkanici o kořist.

   

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Cca měsíc na náš balkon létají poštolky jeden samec a dvě samičky. Samec si v našem velkém truhlíků vyvrtal diru. Bojím se že zahnizdi. Často balkon používám na veseni prádla atd. Bojím se že když se zahnizdi můžou na nás útočit. Je možné s tím něco udělat? Několikrát jsem diru zahrabala ale sameček přiletěl a za 5 minut byla znova.znamena to že chcou u nás zahnizdit (popřípadě kdy postolky zahnizduji)nebo sem jen létají pro zábavu.dekuji za odpověď.


  dne 27.04.2022 se zeptal Pavla
  Odpověď:

  Dobrý den,

  Obecně není třeba se hnízdění nějak zvlášť obávat. Napadení poštolkami není rozhodně třeba se obávat, pokud nejde např. o jedince zvyklé na přehnané dokrmování. Příliš častým vstupem na balkon člověk poštolky spíše zaplaší, což ovšem nemusí být pro zdar hnízdění to nejlepší.

  Pokud se ve Vašem truhlíku objevil důlek je velmi pravděpodobné, že se se v něm poštolky chystají zahnízdit. Vyhlédnutých míst k zahnízdění mohou mít více. Pokud je ale vídáte pravidelně během dne, především po ránu a v podvečer, slýcháte typické hlasové projevy z období námluv - tikání, kterým se svou na hnízdo, samiččin křik, kterým chce něco po samečkovi a především hlasité projevy při páření, je to celkem jasné. Svědčí o tom i to, že sameček, jak uvádíte, hnízdní důlek obnovuje.

  Poštolky, stejně jako ostatní volně u nás žijící ptáci, jsou v období hnízdění chráněny a nelze do něj zasahovat - ničit hnízdo nebo vejce. Nechcete-li opravdu, aby u Vás hnízdily, musíte učinit opatření, které jim v tom zabrání ještě před snesením prvního vejce. Nejjednodušší je truhlík a jiné nádoby, které by se jim mohly k hnízdění zalíbit na nějakou dobu z balkonu odstranit.

  V době, kdy už poštolka snesla vejce, by se s vejci nebo hnízdem nemělo manipulovat. V tomto stadiu by něco takového s největší pravděpodobností zhatilo celé hnízdění. Nemělo by se tak činit i s ohledem na platné zákony.  V případě, že nic jiného nezbývá je nutno požádat o výjimku. Příslušným orgánem ochrany přírody jsou v tomto případě tam, kde není jiný kompetentní orgán ochrany přírody (tedy mimo území národních parků, chráněných krajinných oblastí a jejich ochranných pásem  a pozemků určených pro účely obrany státu), obecní úřady obcí s rozšířenou působností - odbory životního prostředí). Přemisťování vajec je vždy riskantní takže, pokud není nějaký závažný důvod, lze očekávat rozhodnutí ponechat poštolku vysedět vejce a mláďata (podle konkrétní situace) případně ve vhodnou dobu převést do záchranné stanice nebo k náhradním rodičům.

   


   Vytisknout  Nahoru
  Webdesign studio CobraDesign poradna@postolka-obecna.cz
  provozováno na eShopSystem.